2019'un sonuna doğru, Bitcoin'in Lightning Network’ü, kripto borsası Bitfinex'in Bitcoin’in 2. katman ödeme protokolüne destek ekledikten sonra tekrar dikkat çekmeye başladı.

Bitcoin

Blockstream’in Liquid ağı ve Bitrefill kısa bir süre sonra Lightning kanallarını kendi platformlarında da uyguladı.

Bitcoin ve Co'nun son bölümünde, Blockstream'deki Lightning gelişitiricisi Lisa Neigut, Lightning ağını ve sektörün geleceğindeki gelişimini tartıştı.

Başlangıçta Neigut, Lightning Network'ün işlevselliği, amacı ve ağdaki insanlar arasındaki BTC mikro ödemelerine nasıl yardımcı olduğu hakkında ayrıntılı olarak konuştu. Geliştiriciye göre, farklı varlıklar arasında Lightning ile yapılan ödemeleri izlemek çok zor olduğu için, LN büyük bir mahremiyet odaklı bir gelişim.

Lightning Network’ün düşük işlem ücreti ve zamanla bu ücretin artıp artmayacağı sorulduğunda Neigut, ücret yapısının dinamikleri konusunda belirsizliğini korudu. Ancak, yakın zamanda bu ücretin değişmeyeceğini söyledi.

Neigut ayrıca, likiditenin Lightning Network’te önemli bir faktör olduğunu, insanların çoğunun bu durumu anlamadığını vurguladı. Bir Lightning kanalına sahip olmak için kullanıcıların bu kanallara para yatırması gerektiğini ve daha sonra ödemenin kolaylaştırıldığını belirtti.

Lightning Network’ün geleceği hakkında konuşan geliştirici, zamanla bir Lightning kanalının doğru yönünde giden likidite konusunu ele almanın önemli olduğunu söyledi. Ayrıca, bir ağdaki her iki kanalın da kanalı başlatmak için eşit miktarda para koyacağı çift paranın geliştirilmesi hakkında konuştu, bu nedenle paranın tek bir şekilde kısıtlanmak yerine her iki yönde de hareket etmesini kolaylaştırdı.

Neigut, konuşmayı Lightning Network'ün satıcılar, perakendeciler ve mağazalar tarafından kullanılmasının Bitcoin'in LN'sinin büyümesine yardımcı olacağını belirterek bitirdi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ