Bitcoin’in özellikleri ve güvenli bir liman varlığı olarak potansiyel durumu, altın piyasası COVID-19 salgını nedeniyle benzeri görülmemiş bir stres testiyle karşı karşıya kalmaya başladığı için öne çıkmaya başladı.

Bitcoin

Bitcoin’in özellikleri ve güvenli bir liman varlığı olarak potansiyel durumu, altın piyasası COVID-19 salgını nedeniyle benzeri görülmemiş bir stres testiyle karşı karşıya kalmaya başladığı için öne çıkmaya başladı.

COVID-19 salgını, dünya çapında toplum ve ekonomi üzerindeki ciddi etkileri üzerinde paniğe neden olmaktadır. Bildirildiği gibi, ABD kongre liderleri ve Beyaz Saray son zamanlarda ekonomiyi desteklemek için 2 trilyon dolarlık bir teşvik paketinde bir anlaşmaya vardı, ancak panik de altın talebinin artmasına yol açtı.

Değerli metal, insanlığın servet depolamanın en eski yöntemlerinden biridir ve ABD hisse senedi piyasası çöktüğünde fiyat artışını sık sık görür. Bununla birlikte, COVID-19 salgını nedeniyle, kıymetli metali talep arttıkça bile almak zordur. Singapur'daki Silver Bullion Pte Ltd satış müdürü Bloomberg ile konuşan Vincent Tie şunları söyledi:

Geçen haftadan beri, yüz maskeleri, el dezenfektanları, tuvalet ruloları ve külçe ortak bir şey var - herkes onları almaya çalıştığında bitiyor.

Altın talebi, hükümetler için yükseliyor, değerli metal ulusal rezervler için tampon sağlayabilen evrensel bir para birimi olarak kullanılabilirken, yatırımcılar için bir portföyü kayıplardan korumak için bir yol olarak kullanılıyor.

Bitcoin'in fiyatı bu ayın başlarında 7.300 $ 'dan 4.000 $' a düştü ve yazım zamanında toparlanıp 6.600 $ 'a yükseldi, ancak amiral gemisi kripto para birimi yakında "altın 2.0" olarak daha fazla destekleyebilir.

Stres Altında Altın Tedarik Zincirleri

Koronavirüs salgını nedeniyle altın tedarik zincirleri şu anda stres altında, Bloomberg, madencilerin, rafinerilerin ve hatta ulaşım yöntemlerinin pandemiden etkilendiğini bildiriyor.

Birincisi, madenciler operasyonların bir güvenlik önlemi olarak kapandığını görüyorlar. Güney Afrika'da, madencilik operasyonları, 150 yıllık madencilik endüstrisinin daha önce görmediği bir hareketle, endüstri çapında bir kapatma ile durduruldu.

Daha sonra madencilerden altın cevheri alan ve çeşitli boyutlarda çubuk ve madeni para üretmek için mevcut ürünleri hurdaya çıkaran altın rafinerileri de etkileniyor. İsviçre'de bulunan dünyanın en büyük rafinerilerinden üçü, yetkililer bir kilitlenme emri verdikten sonra kapanmaya zorlandı.

Bitcoin’in hashrate'i, artan zorluk ve düşen fiyat nedeniyle tüm zamanların en yüksek seviyesinden beri % 45 düştü, ancak ağ 12 ay önce olduğundan daha güvenli.

Kıymetli metal, sıradan ticari uçuşlarda sıklıkla taşınıyorsa ve bu varlık binlerce kişi tarafından iptal ediliyorsa, altın taşımak da büyüyen bir zorluktur. Ayrıca, Bloomberg, her bir uçuşta belirli bir miktarın ötesine sigorta yaptırmanın imkansız olduğu için devam edebilecek altın miktarında bir sınır olduğunu belirtiyor.

 Bununla birlikte, ülkelerin orduyu altın sevkiyatları için kullanmaları, uçaklara eşlik eden silahlı eskortlarla duyulmamış bir şey. Sonuç olarak, altın hareket etmek salgının ortasında son derece maliyetlidir, oysa BTC'yi hareket ettirmek büyük miktarlarda bile nispeten küçük bir maliyete sahip olabilir. Bu yılın başlarında, kripto borsası Bitfinex 80 dolarlık bir ücret karşılığında 1.1 milyar doları taşıdı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ