Bitcoin

Bitcoin, dünyadaki en büyük değere sahip şirket olan General Electric'in piyasa değerini 30 milyar dolar kadar aştı. 

123 milyar dolar yıllık ciro ve 295.000 global küresel çalışmayla General Electric, halen önde gelen ABD merkezli bir holding olarak dünyanın en değerli şirketi. 2016 yılının Temmuz ayında General Electric'in piyasa değeri JPMorgan gibi diğer büyük firmaların piyasa değerine yaklaşırken 300 milyar doları aşmıştı. Ancak, 2015'ten bu yana General Electric, pazar payı yaklaşık yüzde 50 oranında düştü.

Bu zaman içerisinde, 2015 yılından başlayarak, Bitcoin'in piyasa değeri, 2.5 milyar dolardan 185 milyar dolara 74 kat arttı.

Haksız karşılaştırma

Bir değer deposu ve dijital bir para birimi olan Bitcoin'in piyasa değeri, diğer varlıklara, altın ve yedek para birimleri gibi değerlerle kıyaslanmalıdır. Belki bu bakımdan büyük şirketlerle karşılaştırmak bir ölçü değildir. Ancak, Bitcoin'in önde gelen endüstrilerdeki şirketlerle karşılaştırıldığında hızlı büyüme oranını da kabul etmek önemlidir; çünkü Bitcoin'in finans sektörüne getirdiği dönüşüm gerçekten etkili.

Bitcoin, M1 endeksinde bu yıl da önde gelen para birimlerini aştı. Örneğin, bu hafta, Bitcoin'in piyasa değeri, İngiliz sterlininin toplam para arzını geçti. Bu çok dikkate değer bir gelişme.

Milyarder Hedge fonu efsanesi Mike Novogratz da dahil olmak üzere bir çok uzman ve analist, Bitcoin fiyatının 2018 sonuna kadar 40.000 $ ya da piyasa hacminin de 1 trilyon dolara kolayca ulaşabileceğini belirttiyor. Novogratz şunları söylemişti:

"Bitcoin, 2018 yılı sonunda 40.000 dolara varabilir. Bunu kolayca yapabilir, sadece buraya değil dünyanın her tarafına gelen büyük bir etkiye sahip ve bu bir global dalga yaratabilr. Bu değer diğer emtialardan daha farklı bir şey... Dolayısıyla, satın alım gerçekleştikçe yeni bir arz tepkisi olmadığı için spekülatörün etkisi var, bu yüzden her fiyat hareketi abartılı bir hale gelebiliyor, bu yüzden de bazen şişen fiyatlar oluyor. Bu yüzden % 50 düzeltme olabilir aşağıya doğru."

Bitcoin fiyatı 45.000 dolar seviyelerine geldiğinde ve kripto paraların pazar payı 1 trilyon dolara ulaştığında, analistler Bitcoin'inin altın gibi geleneksel ve güvenli varlıklarla karşılaştırmaya başlanacağını düşünüyor.

Geleneksel değer depolarına karşı Bitcoin

Şu anda, Bitcoin pazarının tamamı, epeyce hacimli trilyon dolarlık altın pazarının yaklaşık yüzde üçü kadar. Ancak, Bitcoin, Novogratz tarafından belirtildiği gibi 2018 yılı sonunda 40.000 dolara doğru yoluna devam ederse, altın pazarı ve diğer para birimleri gibi diğer mağazalara karşı rekabet edebilir bir değer olarak görülecektir. Zira bu sene 10.000 dolar hedefini tutturarak kendinden söz ettirme bakımından oldukça mesafe kat etti. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ