Yüksek volatilitesi ve önemli getiri potansiyeli ile tanınan Bitcoin (BTC), başlangıcından bu yana yatırımcıların ilgisini çekmiştir.

Bitcoin

Yüksek volatilitesi ve önemli getiri potansiyeli ile tanınan Bitcoin (BTC), başlangıcından bu yana yatırımcıların ilgisini çekmiştir. Yakın zamanda yapılan bir veri analizi, en iyi ve en kötü günlerinin birbirini dengeleme eğiliminde olduğu Bitcoin'in oynaklığının simetrik doğasına ışık tutuyor. Bu durum, sanılanın aksine daha istikrarlı ve olgun bir varlık olduğunu ortaya koyuyor.

Bitcoin'in Simetrik Volatilitesini Anlamak

2013'ten bu yana her yıl Bitcoin'in en iyi ve en kötü 10 işlem gününü gösteren bir grafik, volatilitesinin simetrik doğasını vurgulamaktadır. Grafiğin şekli bir Noel ağacını ya da Coca-Cola şişesini andırıyor ve yıllar ilerledikçe daha geniş dipler ve birbirine yaklaşan oynaklıklar görülüyor. Bu da hem potansiyel kârlar hem de kayıplar için azalan dalgalanmalara işaret etmektedir.

Oynaklığı Etkileyen Döngülerin Yarılanması

Simetrik trendin kayda değer istisnaları Bitcoin'in 4 yıllık yarılanma döngüleriyle bağlantılıdır. 2017 yılında, boğa piyasasının ikinci üstel aşamasında, Bitcoin benzeri görülmemiş kazançlar elde ederek 20.000 $ civarında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Buna karşılık 2022'de, 2018'den bu yana en kötü kripto para kışını yaşadı ve %77'lik bir fiyat düşüşüne yol açtı.

Bitcoin'in Yatırımcılar için Çekiciliği

Yerel dengesizliklere rağmen genel grafik, hem uzun (yukarı yönlü) hem de kısa (aşağı yönlü) pozisyonlar için eşit derecede yüksek volatilitesi nedeniyle Bitcoin'in yatırımcılar için cazibesinin altını çiziyor. Piyasa değeri arttıkça Bitcoin'in geleneksel finans piyasalarına benzemesi ve oynaklığını daha da dengelemesi beklenmektedir.

Uzun Vadeli Trend: Azalan Volatilite

Bitcoin'in tarihsel volatilitesinin (HV) uzun vadeli logaritmik grafiği net bir düşüş trendine işaret etmektedir. Azalan tepe noktaları azalan bir direnç çizgisini takip ederek zaman içinde volatilitenin azaldığını göstermektedir. Daha olgun bir BTC varlığı artık daha düşük volatilite ile ilişkilendirilmektedir.

Patlayıcı Getirilerden Dengeli Salınımlara

Grafik, yıllar içinde volatilitede önemli değişimler olduğunu ortaya koymaktadır. 2013 yılında, ilk on günün dokuzu %20'nin üzerinde getiri sağlamıştır. Ancak, 2017 boğa piyasası sırasında, on günden yalnızca üçü benzer getiri sağlamıştır. O zamandan bu yana, son 5,5 yılda hiçbir işlem günü %20'yi aşan getiri sağlamamıştır.

Bitcoin'in yıllar içinde en iyi ve en kötü günlerinin gösterdiği simetrik volatilitesi, daha istikrarlı ve umut verici bir görünüme işaret ediyor. Tüccarlar için cazibesini korurken, azalan volatilite, bir varlık olarak olgunlaştıkça kripto para biriminin geleceği için iyiye işarettir. Bitcoin finans dünyasında adımlar atmaya devam ettikçe, piyasa katılımcıları hem yatırımcıları hem de tüccarları cezbeden daha dengeli ve sürdürülebilir bir piyasa bekleyebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ