Yatırım dünyasında, kurumsallaşma olgunlaşma için başka bir kelimedir.

Bitcoin

Yıllar önce, finansal devler arasında Bitcoin statüsü, esas olarak karanlık web'deki suçlular tarafından kullanılan saçma bir İnternet para birimiydi. Şimdi, güvenli bir liman varlığının yönleriyle tamamlanmış bir riskli varlık iddiaları çiziyor.

Bu evrim ile kripto para biriminin kurumsal sandıklara hareketi bekleniyordu. CME ve CBOE'nin Chicago ikilisi, Bitcoin'i uslandırmaya yönelik ilk düzenlenmiş borsalardı. Bu, kripto türevleri piyasasının tüm öfke haline gelmesiyle kurumsal yatırımlara büyük bir acele getirdi.

Daha kolay yatırım yapabilmek için piyasa katılımcıları hem perakende hem de kurumsal sektör için verimli ürünler geliştirmeye başladılar, ancak iki cephede geri dönüşle karşılaştılar. Borsa yatırım fonu [ETF] gibi ürünler düzenleyici engelden geçemedi ve birden fazla kez reddedildi.

Kripto para birimi topluluğu içinde, bir Bitcoin'in asla bugün olduğu kadar kurumsallaştırılmaması ve alınıp satılmaması gerektiği konusunda bir öfke var.

Bu, Bitcoin'i bir değer deposu veya işlem görmüş bir varlık olarak göstermeyecek, bir değer deposu veya bir değişim aracı olarak iddiasını haklı çıkaracak, ancak işlem görecektir.

Benzer bir hikaye, SoV rakibi altın pazarlarında ortaya çıkıyor. Son zamanlarda Altın Talep Eğilimleri raporunda, Dünya Altın Konseyi, ETF'lere ve benzeri yatırım araçlarına “yatırım akışı” olarak altın için iç talebin düştüğünü öne sürdü.

Raporda, "ETF yatırım girişleri genel trendi yakaladı" dedi. Kurumsal yatırım piyasalarının hareket hızı göz önüne alındığında, önümüzdeki birkaç yıl içinde Bitcoin piyasalarına tam bir benzerlik olabilir.

CME’nin Bitcoin Vadeli İşlemleri grafiklerden işlem görüyor. 30 Ocak'ta, Bitcoin 9,100 doların üzerinde konsolide olurken, Bitcoin Vadeli İşlemleri üzerindeki günlük hacim, bir ayın en yüksek noktası olan 820 milyon doların üzerindeydi. 1 Ocak'ta borsa, Bitcoin opsiyonl işlemlerini başlattı.

Kurumsal yatırımcılar sadece piyasada değil, kısa vadede veya sadece varlığı shortlamak için hareket ediyorlar. Arcane Research tarafından yapılan son rapor, Bitcoin Vadeli İşlemleri'ne ilişkin primlerin Mart ayında sona eren sözleşmeler için yüzde 2,5'in üzerinde ve Haziran ayında yarıya indirilmeden sonra sona eren sözleşmeler için yaklaşık yüzde 5'in üzerinde olduğunu gösterdi.

Bitkin olsun ya da olmasın, Bitcon’un spot ve vadeli işlemler piyasası altın gibi iktidar mücadelesini görecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ