El Salvador, Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden dünyanın ilk ülkesi olduktan günler sonra, pek çok kripto savunucusundan onay almadı.

El Salvador, Bitcoin'i yasal ihale olarak kabul eden dünyanın ilk ülkesi olduktan günler sonra, pek çok kripto savunucusundan onay almadı. Yakın tarihli bir Podcast'te New York Times'ın iş ve politika muhabiri Ephrat Livni, Başkan Nayib Bukele'nin sunumuyla ilgili sorunları tartıştı.

 Bitcoin'in yasal ihale olarak benimsenmesinin, ülkedeki büyük çoğunluğun banka hesabı olmadığında “finansal katılım projesi olarak ilerletildiğini” savundu. Nüfusun %71'inin bankasız olduğu tahmin edilmektedir. Bu nedenle, uygulama haftasında dsorunu olarak adlandırılan şey aslında temeldir.

Ekonomist Steve Hanke, Salvadorluların %80'inin Bitcoin'in Değerinden Habersiz Olmasıyla Ülkedeki “Para Kaosu”nu Açıkladı

Bitcoin ve DeFi çeşitli faydalar sunarken, Livni, Bitcoin'in benimsenmesiyle "ekonomik kurtuluş" hayalinin El Salvador'da tartışmalı olduğunu savundu. Alternatif bir ödeme yöntemi olarak Bitcoin umut vericiydi, ancak bu kadar büyük ölçekte test edilmemişti.

Ayrıca, Orta Amerika ülkesi Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından halihazırda çeşitli dijital varlık düzenlemelerini ihlal ediyor. El Salvador Kongresi'nin Haziran ayında bir video konferansta tasarıyı çok az tartışmayla kabul ettiği yaygın olarak biliniyor. Bu nedenle, otoriter bir karardı, diye yineledi Livni, şunları ekledi:

“ABD'deki Bitcoin meraklılarının bakış açısından bile Bitcoin yasasında birkaç sorun var.”

Piyasaya sürüldükten sonra, Coin Center'dan Jerry Brito, gazeteci Naomi Brockwell tarafından yapılan bir açıklamayı retweet etti,“Bitcoin'i seviyorum. Ancak şiddet tehdidiyle uygulanan bir para sistemini desteklemeyeceğim,” dedi.

Bu, Bitcoin savunucularının El Salvador'un Bitcoin yasasının 7. Maddesine karşı sahip olduğu bazı 'felsefi' sorunları açıkladı. Livni, bir ödeme mekanizması olarak Bitcoin'in arka planında şunları söyledi: “Bu hükümet dışı merkezi olmayan parayı, hükümetin tanıdığı ve daha sonra kullanımını zorunlu kıldığı para olarak benimsiyorlar.”

Felsefi argümanların yanı sıra Livni, Bitcoin'in benimsenmesiyle ilgili fiyat oynaklığı gibi pratik mücadelelerden bahsetti. Bir yatırımcının aldığından çok daha büyük bir ölçekte “bir ülkenin risk aldığını” savundu. Açıkçası, Bitcoin Volatilite Endeksi, basın zamanı olarak %100'ün üzerinde seyrediyor.Ancak proje başarılı olacak mı? Şu anda, Livni'ye göre yasanın başarılı mı yoksa başarısız mı olduğu konusunda bir tespit yok.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ