SegWit2X'in iptali (ertelenmesi), Bitcoin Core ekibi için büyük bir nimet olarak görülüyordu ve sosyal medya kanalları, birbirlerini tebrik eden çekirdek destekçileriyle doluydu. Çatalı destekleyen bazı taraftarlar, bölücüğü desteklediği için özür dileyebilecek kadar ileri gittiler.

Bununla birlikte, fork iptalinden kaynaklanan belirsizlik ortamı, Bitcoin fiyatının düşmeye başladığı zaman açıkça belli oldu. Fiyat düştükçe Bitcoin Cash'in fiyatı da korelasyonla yükseldi. Yükselme devam ettikçede gerçekler belli oldu. Bitcoin'e olan desteğin çoğu Bitcoin Cash'e geçmeye başlamıştı. Bunun sebebi sanırım SegWi2x'in iptal edilmesini sağlayan etmenlere karşı alınan bir tavır.

Jeff Garzik ve Jihan Wuu, bildiğiniz üzere Bitcoin Cash'ın sahipleri konumunda. Dün gece Bitmain üzerinden yapılan Antminer satışları sadece Bitcoin Cash'ı ödeme seçeneği olarak kabul ediyordu. pool.bitcoin.com da zaten Bitcoin mainer desteiğinin azaldığınıda görebilirsiniz. Bitcoin mining difficulty %6 kadar azaldı çünkü Bitcoin Cash mining'e geçişler çok fazla. Diğer yandan onaylanmayan işlem sayısı 120 binlere kadar ulaştı kısacası SegWit2x'i yaptırmazsanız bizde Bitcoin Cash'i B2X olarak tanırız diye cephe alınan bir durum var gibime geliyor.

Jeff Garzik'in kendi twitter adresinden yaptığı paylaşımlarda zaten bunu gösterir durumda. 1 Ağustos tarihinden beri var olan Bitcoin Cash'in bir anda değer kazanmasını SegWit2x iptaline denk gelmesi aslında çokta şaşırtıcı değil. Bildiğim kadarıyla 13 Kasımda Bitcoin Cash'in hard forku var fiyatlanmanın sebeplerinden biride Air Drop olabilir ama yanlı yazılar ve bu yanlı yazıları paylaşan kişilerin "Kripto Para" borsalarına yön veren isimler olması Bitcoin'i tehlikeye sokabilir.

Bitcoin vs Bitcoin Cash

Son iki günde fiyat 500$ 'dan 2.788 $' a yükseldi. Fiyat bu yüksekliğe dokunduktan sonra 2000$ bulan Bitcoin Cash 1300$ 'ın altına hızla geriledi. Büyük düşüş aynı zamanda BTC fiyatında hızlı bir patlama ile birleşti ve 6,000$ dan 6,200$ seviyeleri gözlemlendi. Aslında var olan para ordan oraya aktarılıyor ve bu aktarım sırasında yeni yatırımcıların paraları tırtıklanıyor.

Büyük dalgalanmalar, Bitcoin toplumundaki derin bölünmeyi göstermektedir. Fiyat değişimi, Bitcoin Çekirdek çatalı için ölçeklendirme çözümünün arzusunu ortaya koyuyor. Bitcoin Cash'teki bu artışın önü kesilmezse, ve herhangi bir 1000$ lık fark oluşumunda ki bunu yakın zamanda dün gece yaşadık BCH: 2788$ BTC:5300$ seviyelerine kadar geldi. Bu fark 1000$ seviyelerine kadar gerilerse BTC'nin işi bitebilir. 

Sonrasındada zaten SegWit2x' e gerek kalmaz ve topluluk istediğini zorla yaptırmış olacaktır. Fakat bukadar karamsar olmamak lazım. Ben Bitcoin'in değer kazanacağına ve Bitcoin Cash'in artışta olmasını pump/dump olayı olarak değerlendiriyorum. Sebebi ise çok açık, SegWit2x'e karşı gösterilen tepki (bak tasma bizim elimizde), Bitcoin Cashteki Hardfork ile dağıtılacak Air Drop, ve Bitcoin fiyatlarının aşırı şişmesi kaynaklı bir düzeltme. Tabiki bunları tetikleyen ve verimsiz hale gelen Bitcoin Madenciliği'nin yanı sıra Bitcoin Cash Madenciliğininde verimli olabilmesi için gereken fiyat artışı vs. Tek bir sorun var ve bunu gerçekten öngörmek zor madenci desteğinin azalmasından kaynaklanan onaysız işlem sayısının bir dağ halini alması.

Önümüzdeki günlerde Bitcoin Cash artmaya devam ederse Bitcoin Gold'da bundan nasibini alacaktır. Bitcoin'e karşı olan güven azalırsa oğullar babayı öldürebilirler.

Kesinlinkle yatırım tavsiyesi değildir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ