Mahkeme, Kumbhani ve ekibini yatırımcıları bir BitConnect Borç Verme Programına yönlendirmekle suçluyor.

 Mahkeme, Kumbhani ve ekibini yatırımcıları bir BitConnect Borç Verme Programına yönlendirmekle suçluyor. BitConnect kurucusu ayrıca yerel kripto BitConnect Coin'in (BCC) fiyatını manipüle etmekle suçlanıyor.

BitConnect bölümü, yakın zamanda 2,4 milyar dolarlık bir kripto Ponzi şeması yürütmenin ayrıntılarının ortaya çıkmasından sonra kripto pazarını sarstı. En son bilgilere göre, BitConnect kurucusu Satish Kumbhani firarda ve muhtemelen yurtdışında "Hindistan'dan bilinmeyen bir yere taşındı".

Geçen hafta, San Diego'daki federal büyük jüri Kumbhani'yi bir Ponzi şeması yürütmekle suçladı. BitConnect'in 3,4 milyar dolarlık en yüksek piyasa değerine ulaşan sahte bir yatırım platformu olduğu iddia edildi. Yani Kumbhani hüküm giyerse 70 yıl hapis yatmak zorunda kalabilir.

 BitConnect Eski Direktörü Ponzi Scheme'de Diğer Yöneticilerle Komplo Kurduğunu İtiraf Ediyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Kıdemli Dava Müşaviri Richard Primoff, en son dosyalamalardan birinde, geçen Kasım 2021'den bu yana, “komisyon, Kumbhani'nin adresini bulmak amacıyla o ülkenin Hindistan'ın mali düzenleyici makamlarıyla istişare ediyor” dedi. . Ancak şu anda Kumbhani'nin yeri bilinmiyor" dedi.

Pazartesi günü geç saatlerde açılan bir mahkemede Primoff, Kumbhani'nin "muhtemelen Hindistan'dan yabancı bir ülkede bilinmeyen bir adrese taşındığını" da sözlerine ekledi. Kumbhani zaten ABD Adalet Bakanlığı'ndan cezai suçlamalarla karşı karşıya. Ancak ABD SEC, hileli bir şekilde 2 milyar doların üzerinde para topladığı için BitConnect kurucusuna karşı ayrı bir dava açtı.

Şimdi, Primoff ABD Bölge Mahkemesi Yargıcından 30 Mayıs'a kadar bir uzatma talebinde bulundu. Dosyaya şunları ekledi: Komisyon, onların şu anki yerlerine ilişkin araştırmasını tamamlayabilir ve onları Amerika Birleşik Devletleri'nde bulursa, onlara zamanında hizmet edebilir. Komisyon, bu davayı açtığı sırada bir Hint vatandaşı olan Kumbhani'nin nerede olduğunu bilmiyordu ve BitConnect, Komisyonun yöneticisi Kumbhani aracılığıyla hizmet vermesi gereken, tüzel kişiliği olmayan bir kuruluştur.

BitConnect'in Yanıltıcı Kredi Programı

Mahkeme belgeleri, Kumbhai'nin yatırımcılarını BitConnect'in “Borç Verme Programı” aracılığıyla yanlış yönlendirdiğini ortaya koyuyor. Bu plan kapsamında Kumbhani ve ekibi, “BitConnect Ticaret Botu” ve “Volatilite Yazılımı”nı kullanarak yüksek karlar ve garantili getiriler vaat ederek yatırımcıları yanılttı.

İddianamede ayrıca BitConnect'in yaklaşık bir yıldır faaliyet gösterdiği için Borç Verme Programını aniden kapattığı belirtiliyor. Ayrıca Kumbhani, destekçi ağından BitConnect'in yerel kripto parası olan BitConnect Coin'in (BCC) fiyatını manipüle etmesini ve pompalamasını istedi. Dosyada, ABD Adalet Bakanlığı şunları not etti:

Kumbhani ve işbirlikçileri ayrıca, BitConnect'in kripto para cüzdanları kümesi ve çeşitli uluslararası tabanlı kripto para borsaları aracılığıyla fonların birleştirilmesi, çevrimi ve takası yoluyla yatırımcılardan elde edilen dolandırıcılık gelirlerinin yerini ve kontrolünü gizledi.

Kumbhani, elektronik dolandırıcılık ve emtia fiyat manipülasyonu yapmak için komplo kurmakla suçlanıyor. Ayrıca, ruhsatsız bir kara para aktarma işi yürütmek ve uluslararası kara para aklamakla suçlanıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ