Kripto borsası Bitfinex Perşembe günü yaptığı açıklamada, ticaret platformunun El Salvador'da bulunan toplulukları ve küçük işletmeleri desteklemek için 36 bitcoin ve 600 bin dolar değerinde tether token bağışlamayı planladığını duyurdu.

Bitfinex, El Salvador

Ilopango, Soyapango ve Apopa Topluluklarındaki Küçük İşletmeleri Hedeflemek için Bağışlanan Fonlar

Dijital para borsası Bitfinex, şirketin Orta Amerika ülkesi El Salvador'daki küçük işletmelere ve topluluklara mevcut BTC döviz kurlarını ve 600.000 tether (USDT) kullanarak 734 bin doların biraz üzerinde 36 bitcoin (BTC) bağışladığını açıkladı.

Bitfinex Perşembe günü yayınlanan bir blog yazısında, BTC bağışlarının “alıcıların Chivo cüzdanları da dahil olmak üzere Bitcoin cüzdanlarına” gönderileceğini söyledi. Bitfinex, 1,33 milyon dolarlık kripto varlıklarının önce “çeşitli proje ve girişimleri” desteklemek için üç topluluğa yönlendirileceğini açıkladı.

Fonlar öncelikle Ilopango, Soyapango ve Apopa topluluklarındaki küçük işletmeleri hedef alacak. Blog yazısı, “Bağışlarla desteklenen girişimler arasında, Ilopango Gölü'ndeki kirliliği azaltmak ve Apopa'daki çöpleri temizlemek için genç erkekleri istihdam eden yeşil iş girişimleri var” dedi.

Bitcoin, 7 Eylül 2021'de El Salvador'da yasal para haline geldi ve ülke hükümeti o gün hemen BTC satın almaya başladı. 1 Temmuz 2022'de önde gelen kripto varlığı birim başına 19 bin doların altına düştüğünde ülkenin 80 BTC aldığını bildirdi. Salvador hükümeti, yasal para yasasının geçen yıl kodlanmasından bu yana yaklaşık 2.381 bitcoin satın aldı.

Bitfinex'in CTO'su Paolo Ardoino, 1,33 milyon dolarlık kripto varlıklarının ona en çok ihtiyacı olan Salvadorlu topluluklara yardımcı olacağına inanıyor. Ardoino Perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bu fon, gerçek zamanlı bitcoin'in refah ve ekonomik özgürlük getirme potansiyelini gösteriyor" dedi. Bitfinex yöneticisi şöyle devam etti:

El Salvador'daki yerel topluluklara bitcoin ve tether sağlayarak, küçük işletmelere hayati destek sağlarken aynı zamanda ülke çapında yayılan çete şiddetinin etkilerine karşı koyacağız.

Bitfinex Menkul Kıymetler El Salvador'un Volcano Token Projesi için Altyapı Teknolojisi Sağlayacak

Blog gönderisi ayrıca Bitfinex Securities El Salvador, SA de CV'nin ülkenin 1 milyar dolarlık yanardağ token projesi için “finansal teknoloji sağlayıcısı” olarak çalıştığını açıkladı. Bitfinex ticaret platformu, tokenin “verimli ve likit piyasalarda” alınıp satılabilmesi için gereken çerçeveyi sağlayacaktır. Token yalnızca belirli yargı bölgelerindeki Bitfinex Securities müşterileri için geçerli olacak ve ABD'de ikamet edenler uygun olmayacak.

Şirketin blog yazısı, “Bitfinex'in ana şirketi Ifinex Inc., El Salvador'da dijitalleştirilmiş finansal enstrümanları düzenlemek, ihraç etmek ve işletmek için dijital bir varlık ve menkul kıymetler düzenleyici çerçevesi oluşturmak için El Salvador Hükümeti ile işbirliği yapıyor” dedi. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ