Bitfinex, eleştirilere karşı yasal işlem yapmakla tehdit ediyor!

Günlük ticaret hacmiyle dünyanın en büyük Bitcoin alışveriş platformu olan Bitfinex, anonim blog yazarı "Bitfinex'ed" de dahil olmak üzere birçok eleştirmene karşı yasal işlem başlatma sözü verdi.

Bitfinex'in kendi bünyesindeki danışmanlarından Stuard Hoegner şunları söyledi:

"Bugüne kadar bu kötü aktörlerin ortaya attığı her iddiada olduğu gibi açıkça yanlış olan şey yalnızca kripto değerleri ekosistemini kışkırtmak için yapılmış olmasıdır, sonuç olarak bu durum karşısında Bitfinex yasal haklarını ve çözüm yollarını bu ajitatör ve ortaklarına karşı sonuna kadar savunmaya karar verdi."Multicoin Capital'in ortaklarından olan Kyle Samani, Bitfinex'in kriptokrasi alanında Bitfinex'ed ve diğer potansiyel "kötü aktörlere" karşı bir dava açarak kritik bir hata yaptığını ifade etti.

Kötü Bir Karar

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Bitfinex'in ABD doları tarafından desteklenen kripto para Tether ile olan ilişkisi soruldu, çünkü Tether'in ABD doları rezervine ilişkin uzun vadeli bir üçüncü parti denetimi gerçekleştirilmediği göz önüne alındığında Bitfinex'ed gibi eleştirmenler, verilen Tether'in tamamının ABD Doları tarafından desteklenmediğini iddia etmişti. Tether firması ile Bitfinex aynı sahiplerin çoğunu paylaşıyor.

Litecoin'in yaratıcısı ve Coinbase'deki eski yöneticisi Charlie Lee, Bitfinex'i Tether üzerinde üçüncü bir taraf olan Tether hakkındaki denetim yapmaya ve tartışmayı sona erdirmeye çağırdı.

Bitcoin'in fiyatının manipüle edilmesinden korkan pek çok yatırımcıyı sakinleştirececeği için, üçüncü taraf denetimi hem Bitfinex hem de kripto piyasası açısından yararlı olacaktır. Ayrıca, bu sayede Tether sahipleri de kripto paralarının USD rezervi ile desteklendiğinden emin olabilirler.

Ancak Samani'nin belirttiği gibi, üçüncü taraf denetimi yapmak yerine, Bitfinex eleştirmenlere karşı yasal işlem yapmayı seçti.

Ether Rezervi

Birkaç analist ve uzman yakınlarda Tether'in Amerikan Doları rezervini sorguladı. OfNumbers'ın kurucusu ve Blockchain firmalarının bir risk analisti olan Tim Swanson, Tether'in 1:1 oranında ABD doları tarafından desteklenmemesi durumunda kısa vadede ciddi bir krizin ortaya çıkabileceğini belirtti.

"Bunu destekleyen bir şey var mı? Tether 1'e 1 desteklenmezse, bu borsalardan biri bu oranı düşürürse yayılma riski nedir?"Bitfinex'in küresel pazardaki en büyük kripto para borsası olarak kaldığı ve Tether 813 milyon dolar kripto hacmine ulaştığı göz önüne alındığında, Bitfinex ve Tether, önümüzdeki aylarda ödeme masraflarını kanıtlamak için üçüncü bir tarafa denetim yaptırmalıdır. Bunu yapmazsa ciddi bir başarısızlık olur, ve bu duruma katılan herhangi bir taraf için yararlı olmayan küresel kriptokrasi topluluğunda tartışmaları daha fazla alevlendirerek devam ettirecek bir unsur olur.

Bitfinex'e Karşı Yapılan Saldırılar

19 Kasım'da Bitfinex, pazarı bozmak için hazırlanmış koordine bir saldırıyla hedef alındıklarını açıkladı. Bitfinex, çevrimiçi Bitcoin topluluklarında dolaşan birkaç hatalı rapor dışında hem fiat hem de kripto yönteminin normal bir şekilde çalıştığını vurguladı.

Şirket ayrıca kriptokrasi pazarını, Bitfinex'in iflas etmesi konusunda herhangi bir sonuç çıkarmadan önce kanıt talep etmeye teşvik etti.

Halen Bitfinex ekibinin tutumu, kriptokrasi sektöründe "kötü aktörlere" karşı döviz ve ticaret platformunu savunmak yönünde.

Komik para?

Tether, daha önce, tokenlarının para olmadığını iddia ettiği için eleştirilere maruz kalmıştı. Tether web sitesinin "yasal" bölümü şu şekildedir:

"Tether'ı aldıktan sonra, onları ticarete sokabilir, onları koruyabilir ya da Tether’inizi kabul edecek kişilere ödemek için kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, Tether para değildir ve parasal araçlar değildir. Ayrıca değer veya para birimi de saklamazlar. Sahipleri satın alırken, ticarette, satarkenki kayıplara karşı şirketimizin bir garantisi yoktur." 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ