New York Eyalet Yüksek Mahkemesi Temyiz Birimi ile temasa geçen New York Başsavcısı Letitia James, Bitfinex ve Tether'in ofisinin şirketlerle ilgili soruşturmasını durdurma çabalarını ağır bir şekilde eleştirdi.

Bitfinex’in Mahkemeye Yönelik Tavrına Ağır Eleştiri

Bitfinex ve Tether, Bitfinex’in likidite eksikliğini gizlemek için 625 milyon ABD Doları tutarında Tether’i yanlış transfer ettiği iddia edilen bir muhasebe sigortası için soruşturma altında bulunuyor.

12 Aralık’ta kamuoyuna yapılan açıklamada Başsavcı James, Bitfinex ve Tether’in “Başsavcılığın potansiyel menkul kıymetler ve emtia dolandırıcılığı konusundaki soruşturmasını durdurmaya” çalıştıklarını yazdı.

Bitfinex ve Tether avukatları, NYAG'ın şirketleri inceleme yetkisine sahip olmadığını, çünkü “yaptıkları işlerin menkul kıymetler veya emtialarla ilgili olmadığını” belirterek bugün dosyaya cevap verdi.

Bununla birlikte, Başsavcı James’in dosyalaması, her iki şirketin de, yetkilendirildikten sonra bir NYAG soruşturmasını sonlandırmak için “son derece yüksek eşiği” karşılamakta iki kez başarısız olduğunu belirtti. James, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor:

“Katılımcılar, sorumlulukları ile doğrudan ilgili olabilecek belgeleri ve bilgileri ifşa etmeyi reddetmiş olduklarından, [Genel Avukatlar Ofisi]'nin potansiyel yasal iddialarının yeterliliğini eleştirmeleri özellikle çok garip.”

James, Bitfinex ve Tether’in bir NYAG davasını etkin bir şekilde reddetmeye çalıştıklarını, aslında henüz böyle bir dava olmadığını - yalnızca gelecekte dava açabilecek bir soruşturma açtıklarını savundu.

Bitfinex ve Tether mahKeme Kararından Kaçmaya Devam Ediyor mu?

James, Bitfinex ve Tether’i soruşturmayla ilgili belgeler üretmeye zorlayan mahkemenin verdiği emirden bu yana sekiz aydan daha uzun bir süre geçtiğini söyleyerek devam etti.

Ancak, James’e göre, Bitfinex ve Tether, mahkeme kararından kaçmaya devam etmekte ve henüz sorumluluklarını tesis edecek veya reddedecek ana malzemeleri üretmemişlerdir. James ayrıca şunlara da vurgu yapıyor:

“Hiçbir hukuk ilkesi veya usul kuralı, bir soruşturmanın bir konunun yasal bir mahkeme emri karşısında bu soruşturmaya uymayı reddetmesine izin vermez.”

Buna karşılık olarak Bitfinex ve Tether Avukatları da cevap olarak şu ifadelere yer verdiler:

“Geniş yargı yetkisi keşfi göz önüne alındığında, NYAG'nin yargı yetkisine dair yeterince kanıt gösterememesinin asıl nedeni, kanıtların bulunmamasıdır.”

Bitfinex ve Tether, Kripto Müşterilerinin Yatırım Risklerini Bildiklerini Söylüyor

Dosyalamalarında, Bitfinex ve Tether avukatları şirketlerin özel olduğu için, Tether’in ABD’nin rezervleriyle “tam olarak desteklendiğini” iddia etmelerine rağmen müşterilere mevduatlarına ilişkin riskleri bildirmeleri gerekmediğini vurguluyor ve ekliyor:

“Neredeyse para birimleri satın almayı seçen müşteriler, paralarını FDIC destekli geleneksel banka hesaplarına yatırmadıklarını veya üç aylık SEC raporları veren kamu şirketlerine yatırım yapmadıklarını açıkça biliyorlar.”

Yüz Milyonlarca Dolarlık İddia Edilen Bir Örtbas

Şu anki yasal savaş Başsavcı James, ana şirket iFinex ve Tether Limited'in Bitfinex'in ve ilişkili kuruluşların New York'taki kripto para yatırımcılarını dolandırıcılık yapabilecek faaliyetlerle bağlantılı olarak New York yasalarını ihlal ettiğini iddia ettiği zaman başladı. NYAG, Bitfinex'in Tether'den yatırımcılara asla açıklamadığı bir zararı karşılamak için Tether'den 850 milyon dolar borç aldığını söyledi.

Ekim ayında, Amerika Birleşik Devletleri Avukatlık Ofisi, New York Güney Bölgesi Ofisi, tartışmalı Panama merkezli gölge ödeme işlemcisi Crypto Capital'in üç suç dosyasında başı çektiğine işaret etmişti. Crypto Capital, Bitfinex'in kendi sözleriyle “birkaç yıl boyunca Bitfinex adına belirli fonları işleme koymuş oldu.”

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ