Merkezi New York olan blockchain analiz şirketi Chainalysis, kripto borsa Bitfinex'e kara para aklamayı önlemek için uyumluluk çözümünü sunacak.

Bitfinex

İki şirket de, 12 Aralık'ta yayınlanan basın bülteninde çözümün gizliliği koruyacağını fakat aynı zamanda Bitfinex'e platformu kullanan kötü oyuncuları tespit etme konusunda yardımcı olacağını belirtti.

Geliştirilmiş Takip Sistemi

Blockchain bilgi sektörünün en tanınan şirketlerinden biri olan Chainalysis, şirketlere, hükümetlere ve emniyet güçlerine blockchain işlemlerini takip etmelerine ve şüpheli yasa dışı faaliyetleri tespit etmelerine olanak sağlayan çözümler sunmaktadır.

Şirket, geçtiğimiz aylarda takip yetkinliğini Bitcoin'in (BTC) ötesine taşıdı ve Ether (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Litecoin (LTC), Maker (MKR) ve Dai (DAI) gibi ERC-20 kripto paralar ve Tether (USDT) gibi stablecoin'ler de olmak üzere kırk bir kripto para için hizmet etmektedir.

Bitfinex, yüksek hacme sahip şüpheli işlemleri tespit etmek nedeniyle, Chainalysis'ın gerçek zamanlı takip imkanı sunan teknolojisini kullanacak. Böylelikle borsa, bu tür araçlar sayesinde kaynaklarını daha iyi dağıtabilecek, uyumluluk politikalarını uygulayabilecek ve finansal suçlar ile savaşabilecek.

Bitfinex Sıkıntılı Bir Süreç Geçirdi

Bitfinex, Chainalysis ile iş birliği yapmadan önce yasal olarak sıkıntılı bir süreç geçirdi. New York Başsavcılığı tarafından Bitfinex, Tether ve ana şirket olan iFinex, kurumsal ve bireysel fonların oluşturduğu 850 milyon doları kaybetmek ve bu kaybı gizlice telafi etmeye teşebbüs etmek ile suçlandı.

ABD Doğu New York Bölge Savcılığı, Ekim ayında, Panama merkezli ödeme işleticisi Crypto Capital'ı üç ayrı suçtan şikayet etti. Bitfinex, Crypto Capital'in borsanın ödemelerini birkaç yıldır işlettiği iddiasında bulundu ve olayda mağdur tarafta olduğunu belirtti.

Bitfinex, geçtiğimiz ay farklı bir davada ortaya atılan suçlamaların ise, “asılsız” olduğunu öne sürerek reddetti. Borsa, Tether'ı kripto para piyasalarını manipüle etmek için kullanmak ile suçlanmaktadır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ