Bitmain, dünyadaki en büyük Bitcoin madenine sahip olan (daha doğrusu kazım gücüne), yaklaşık olarak global Bitcoin üretiminin %29'unu yapıyor. Uluslararası basının yakında izlediği Bitmain, yakın bir zamanda da Bloomberg ve Quartz gazetecilerine kapılarını açtı. Meraklıları için son görüntüleri de içeren bir tur yapıldı. Şimdilerde duyulan bir habere görede 50.000.000$ lık bir yatırım daha yapacakları söz konusu. Turumuza bir yandan açıklamalar ve bir yandanda resimlerle devam edelim.

Bitmain'in Çin ile birlikte Moğolistan'da veri merkezleri bulunuyor. Aurelien Foucault'nun Quartz için görüntülediği Bitmain'in Moğolistan'daki veri merkezi toplam 25.000 mining rig'e ev sahipliği yapan 8 binadan oluşuyor.

2013'te Pekin'de kurulan şirketin bugün Amsterdam, Hong Kong, Tel Aviv, Qingdao, Chengdu, Shanghai ve Shenzhen'de ofisleri bulunuyor.

Burada 50 kişiyi istihdam ettiğini söyleyen Bitmain, dünya çapında 600 çalışana sahip.

Bitmain'in arkasındaki anahtar isim Jihan Wu, sansasyonel bir kişilik. Bitcoin ekonomisini kontrol etmek istediği düşünülen Wu, bitcoinin yaşadığı ilk bölünmenin ana sorumlularından biri olarak görülüyor. Kendisi bunu inkar etse de, Bitmain ikinci bölünmeyi açıkça destekliyor.

Bitmain çalışanlarının önemli bir bölümü veri merkezinde kalıyor. Makinelerin 7/24 gözetimde olması gerekiyor. Bu, acil durumlarda hızlı müdahale imkanı sağlıyor. Görsel: Aurelien Foucault, Quartz.

Bitmain bundan sonrası için ürettiği çiplere yapay zeka desteği eklemeyi planlıyor. Şirket, böylece yapay zeka teknolojileri yarışında söz sahibi olacağını umuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ