Yeni model AntMiner Bitcoin madencilerini ele alıyoruz.

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda artan kazım zorluğu ile birlikte Bitcoin madenciliği ekipmanları üreten Bitmain firmasının, yeni ekipmanlarını inceleyeceğiz. Bildiğiniz gibi Bitcoinde kazım zorluğu talep üzerine sürekli arttığından dolayı eski ekipmanlarımız her zorluk artışında daha az verimli çalışmakta. Bir süre sonra bu verim o kadar azalmaktaki makinalar kendini kurtarmaz hale gelmektedir.

Yenilenen madencilik ekipmanarından göze çarpanlardan biri ise 7 gün içinde teslim edilebilen Antminer S17 Pro oluyor. Bu cihazın kazım gücü 50TH/s olarak belirtilmiş. Cihazdaki tek avantajın elinize 7 gün içinde teslim edilecek olması haricinde fiyat performans açısından çok verimli durmuyor.

Mevcut koşullarda bu cihazın kendini amorti etme süresi, çok uzun bir zaman alıyor yaklaşık 3 yıl kadar. Zaten 12 günde bir yenilenen zorluk (daha doğrusu artan) seviyesini göz önünde bulundurursanız. Bu cihaz hiçbir zaman kendini geri ödemeyecektir.

Daha detaylı tablo için aşağıda paylaşmış olduğun bilgileri inceleyebilirsiniz. Günlük olarak size 2.09$ kazandırmakta. Harcadığınız elektrik maliyetine göre tabiki bu oran değişmektedir. Diğer yandan Bitcoin fiyatlarındaki artışta bu oranı azaltıp arttırmaktadır. Günlük olarak 0.04381$ olarak bir elektrik maliyeti yazıldığı takdirde tabiki bu (GH/s başına) günlük kazancınız çok komik rakamlara tekabül etmekte.

Diğer 3 ürün ise birbirinin neredeyse aynısı olan Antminer S17e/T17+  olarak karşımıza çıkmakta. Bu cihazların kazım güçleri ise 64TH/s olarak belirtilmiş.

Bu iki cihaz içinde teslimat süresini göz önünde bulundurursak elimize geçtiğinde 50TH/s den çokta bir farkı kalmayacak çünkü bu cihazlar elimize geldiğin toplamda 4 kez kazım zorluğu artışı yaşanmış olacaktır. Bu zorluk artışlarıyla birlikte parasını veripte 2 ay sonra elimize gelecek olan bu ürünlerin 64TH/s gücünün hiçbir avantajı kalmayacaktır. 

Mevcut satış fiyatlarına göre bir analiz yapıldığında elektrik ücret bedeli çıkartıldığında günlük 2.54$ gibi bir kazanç sağlamaktadır. Hatırlarsanız 2018 yılı başlarında madencilik yapmak isteyen bazı şirketler enerji santrallerini satın alıp hatta birçoğu enerji santrali kurup bu işe girmişlerdi. Çünkü elektrik maliyeti ciddi anlamda bir maliyet anlamına geliyor. Tabiki burada Bitcoin fiyatlarının artışı ile ilgili kazanç durumunun yükselmeside söz konusudur.

Sonuç olarak şu an için donanım alarak yada bulut madenciliğinde madencilik yapmamanın kazançsız bir yatırım olduğu bariz bir şekilde ortadadır. Bitcoin fiyatları öngörülemez olduğu için herhangi bir yatırımın yapılmasıda öngörülemez oluyor.

Büyük bulut madencilik şirketlerinin hala nasıl ayakta kaldığını merak etmiyor değilim. Bu koşullarda üreticisi bile olsanız elektrik bedava olmalıki Bitcoin biriktirebilesiniz. Bir sonraki yazımızda Bitcoin kazım zorluğu ile ilgili genel bir analiz yapacağız görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ