BitMEX kripto para borsasının kurucuları, platformlarını ABD kara para aklama kurallarından kaçmanın bir yolu olarak kullanmaktan suçlu bulundular.

BitMEX kripto para borsasının kurucuları, platformlarını ABD kara para aklama kurallarından kaçmanın bir yolu olarak kullanmaktan suçlu bulundular.

ABD New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, BitMEX kripto para borsasının kurucu ortakları Arthur Hayes ve Benjamin Delo'nun, Banka Gizliliği Yasasını (BSA) "kurulmak, uygulamak ve sürdürmekte kasıtlı olarak başarısız olmakla" suçladıklarını açıkladı. BitMEX'te bir kara para aklamayı önleme (AML) programı.” Borsanın kurucu ortakları, platformlarını ABD kara para aklama kurallarından kaçmak için bir araç olarak kullandıklarını kabul ettiler.

Hayes ve Delo Hapis Cezasına Çarptırılabilir

Hayes ve Delo beş yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirken, Wall Street Journal çiftin yaptığı anlaşmaların altı ila 12 ay arasında değişen cezaları tartıştığını bildirdi. BitMEX'in eski CEO'su ve eski CFO'su da ABD Bölge Yargıcı John G. Koeltl'ın ceza duruşmasında (tarih belirtilmemiş) huzuruna çıktıklarında daha az ceza talep etme fırsatına sahip olacaklar. Bu arada, her adam “suçtan elde ettikleri maddi kazancı” temsil eden 10 milyon dolarlık bir ceza ödemeyi kabul etti.

BitMEX'in Diğer Kurucu Ortakları Henüz Suçlamalarını Çözmedi

BitMEX'in diğer zanlı kurucu ortağı ve eski CTO Sam Reed ile eski operasyon başkanı Greg Dwyer, henüz kendi suçlamalarını çözmedi. Bir savunma anlaşmasına varamazlarsa, çiftin bu yıl içinde mahkemeye çıkması planlanıyor. Dört sanık da ayrıca potansiyel olarak en fazla beş yıl hapis cezası da öngören Banka Gizliliği Yasasını ihlal etmek için komplo kurmakla suçlandı. Daha önce bildirildiği gibi, kripto borsası daha önce ABD CFTC ve Mali Suçları Uygulama Ağı FinCEN ile 100 milyon dolarlık bir anlaşmaya vardı. Site ayrıca, BitMEX'i kendi müşterilerine karşı piyasa manipülasyonu yapmakla suçlayan mağdur müşteriler tarafından bir dizi hukuk davasıyla karşı karşıya.

Ben Delo'nun bir sözcüsü şunları söyledi: "Ben Delo, ABD Adalet Bakanlığı ile Banka Gizliliği Yasası iddialarını müzakere edilen bir anlaşma yoluyla çözdü. Kurucu ortağı olduğu kripto para birimi türevleri platformu BitMEX'in yeterli bir müşteri tanımlama programından yoksun olduğu için üzgün. Ben, bu suçlamaları gidermek için gönüllü olarak ABD'ye gitti. BitMEX'in geçen yıl CFTC ve FinCEN ile yaptığı anlaşmayla birlikte, ABD'deki faaliyetlerden elde edilen tüm finansal faydalar ABD makamlarına ödendi. Bu, konunun altında kesin bir çizgi çizer. Ben, zamanını ve enerjisini hayırseverliğine odaklamayı dört gözle bekliyor .Bu anlaşmanın yapmasına izin veriyor  ve arkadaşlarına ve ailesine sürekli destekleri için minnettar."


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ