Bitstamp borsası Luksemburg menşeili 2011 yılından bu yana Bitcoine hizmet veren köklü ve en önemlisi "lisanslı" bir borsadır. Bitcoin hacmi diğer borsalara göre makul seviyede olan kullanıcı dostu ara yüzü ve gelişmiş emir seçenekleriyle tercih sebebi olabilecek bir borsa diye düşünüyorum. Tradeview kısmından piyasanın akışını an ve an kontrol ederek hamlelerinizi yapabileceğiniz, emirlerinizi X miktarından al ve Y miktarından sat şeklinde ikili emir girebileceğiniz bir ayrıcalıkta sunuyor. Limitli satış ve alış emirlerini istediğiniz gibi yönlendirebiliyorsunuz.

Bitstampte yaptığınız her işlem hesabınızdaki "Transactions" kısmına kayıt oluyor geriye dönük kâr/zarar analizleri yapabilirsiniz. Öte yandan Bitstampte yapılan her işlemlerinizden işlem hacminize göre kesinti yapılıyor;

0.25% < $20,000
0.24% < $100,000
0.22% < $200,000
0.20% < $400,000
0.15% < $600,000
0.14% < $1,000,000
0.13% < $2,000,000
0.12% < $4,000,000
0.11% < $20,000,000
0.10% > $20,000,000

İşlem haciminiz nekadar büyükse kesinti okadar az oluyor. Bence 20,000$ a kadar alınan %0.25 lik komisyon Türkiye borsalarıyla karşılaştırıldığı zaman gerçekten devede kulak kalıyor desek yeri aslında. Bitstampteki ayrı bir özellik ise herhangi bir BTC çekiminizde yani BTC nizi diğer bir borsaya transfer etmek istediğinizde sizden herhangi bir transfer ücreti almıyor. Türkiye borsalarında bu ücret 0.0005 BTC kadar oluyor. Buda gerçekten artan BTC/USD paritesi ile birlikte fazla olmaya başladı diyebiliriz. Bitstampteki diğer özelliklerden birisi ise; ETH, LTC, XRP ye destek vermesi öte yandan ETH/BTC, LTC/BTC, XRP/BTC gibi pariteler arası geçişte yapabiliyorsunuz bu bir nevi size arbitraj avantajı sunmuyorda değil.

Peki Bitstamp'e nasıl para gönderip para çekebiliyoruz?

Bitstampte 2 şekilde işlem yapabilmeniz mümkündür.

1- SWIFT aracılığı ile borsaya banka üzerinden cüzi miktarda bir SWIFT bedeli karşılığında USD gönderebilir 2-4 iş günü sonra hesabınıza geçen USD ile al sat yapabilirsiniz. Ve BTC lerinizi bozdurduktan sonra "International Bank" kısmından gene kendi bankanıza SWIFT yaparak paranızı USD olarak alabilirsiniz.

International withdrawals will be charged with 0.09% fee, minimum fee is 15.00 USD/EUR on Bitstamp's end and may incur additional international bank fees. Minimum amount for international withdrawal is 50.00 USD/EUR.

Siteden direkt olarak yaptığım alıntıda total USD miktarınızın 0.09% u kadar bir çekim ücreti borsaya öderken minimum olarak 15$ gibi bir rakam sizden temin ediyor. Bankalar arasında yapılan işlemlerde alınan miktarlar ile değişkenlik gösterebilir. Uluslar arası bankacılık çekimlerinde is 50$ kadar minimum ücret ödüyorsunuz.

2- Herhangi bir Türkiye borsasına banka aracılığı ile para yatırdıktan sonra aldığınız BTC yi Bitstamp'e gönderebilirsiniz. Ve işlemlerinize Bitstamp üzerinden devam edebilirsiniz aynı şekilde bu gönderdiğiniz BTC yi Türkiye borsalarına gönderip ₺ ye çevirebilirsiniz.

Peki neden BTC leri Bitstamp'e gönderelimki?

Göndermemizin aslında tek bir sebebi var buda işlem hacmi. İşlem hacmi bize çok büyük olanaklar sağlayabilir. Türkiye borsalarında işlem hacimlerinin düşüklüğünden dolayı al/sat ve tekrar al/sat yaparak elimizdeki BTC miktarını arttırabilmemiz pek mümkün olmuyor. Çünkü günlük veya anlık değişimleri Bitstampte yakalayabilirken Paribu, Koinim veya BTCTurk te yakalayamıyoruz buda bizim fırsatı değerlendirmemizi engelliyor açıkcası. Bu yüzden Bitstamp daha uygun oluyor. İnternette videolarını izleyip kullanım konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz.

Hesabınızı onaylı hala getirmeden işlem yapamıyorsunuz. İşlem yapabilmek için Pasaport ve İkamet aderesinizi içeren bir telefon faturası yada banka/kredi kartı hesap ekstresi yeterli. Bu bilgileri paylaşmaktan herkes biraz şüphe duyuyor fakat binlerce insan zaten paylaşıyor. Paylaşmadan işlem yapamıyorsunuz sizinde bildiğiniz gibi hiç bir borsada.

Yeni bir borsa inceleme rehberi ile görüşmek üzere. Bittrex rehberi çok yakında sizlerle.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ