Bu röportajda Bitstamp'ın CEO'su, Bitcoin'in ilk günlerinin hikayesini, Bitstamp'ın 8 kişiden 570 kişiye nasıl büyüdüğünü, borsanın listelemek için kripto para birimlerini nasıl seçtiğini ve hala erken olup olmadığımızı paylaşıyor.

Bitstamp CEO

Bu röportajda Bitstamp'ın CEO'su, Bitcoin'in ilk günlerinin hikayesini, Bitstamp'ın 8 kişiden 570 kişiye nasıl büyüdüğünü, borsanın listelemek için kripto para birimlerini nasıl seçtiğini ve hala erken olup olmadığımızı paylaşıyor.

Bitstamp, 2011'den beri faaliyet gösteren kıdemli kripto borsalarından biridir. Merkezi Londra, İngiltere'de bulunan Slovenya merkezli Avrupa odaklı bir platformdur ve ABD'ye ve diğer birçok ülkeye hizmet vermektedir.

CryptoPotato, şirketin küresel CEO'su (CEO) Jean-Baptiste Graftieaux kısaca JB ile tanışma şansı. Geleneksel finans, fintech, ödemeler ve e-ticaretin yanı sıra kripto para biriminde liderlik rolleri üstlendi. Mayıs 2022'de Bitstamp'ın küresel CEO'su oldu .Ondan önce Bitstsamp Europe'un CEO'su olarak görev yapıyordu.

Paris Blockchain Haftası Zirvesi'nde Graftieaux, Bitcoin'in ilk günlerinin "2011'de Avrupa'da BTC satın almanın tek yolu Japonya'ya para göndermekti", Bitstamp'ın muazzam büyümesinin "biz vardık" hikayesini bizimle paylaştı. 8'de 2014 ve şimdi 570", Bitstamp borsalarında listelenecek kripto para birimlerini nasıl seçer ve kurumsal büyüme "hala erken".

Sadece Japonya'da BTC Satın Alabileceğiniz Günler

Birçok kişi, fiyatların birkaç sent aralığında olduğu ilk günlerde Bitcoin satın almayı dilerdi. Bununla birlikte, 2011 yılında kredi kartı bilgilerinizi girmek kadar kolay BTC satın alabilmeye alışmış olsak da, Graftieaux'ya göre bu farklı bir hikayeydi.

“2011'de Avrupa'da kripto satın almak istediğinizde paranızı Japonya'ya göndermek zorundaydınız. O zamanlar muhtemelen 20 yaşında olan Bitstamp'ın  iki kurucusu Nate ve Damian, fikirleri 'Japonya'ya değil, bir Avrupa platformu olan Avrupa bankasıyla Avrupalı kullanıcılara kripto erişimi verelim' idi. Bitstamp'ı bir araya getirdiler."

Üç yıl sonra, Bitstamp hala bir başlangıç girişimiydi, ancak bugün günde bir milyar dolarlık kripto ticaret hacmiyle büyük bir küresel operasyon.

“Şirkete 2014 yılında katıldım. O zamanlar sadece sekiz kişiydik. Henüz bir başlangıçtı. Garajdaydı. Ancak yine de pazar, son altı ila sekiz yılda önemli ölçüde gelişti. Şimdi Avrupa'da, ABD'de ve APAC'de [Asya-Pasifik] de 570 çalışanımız var.”

İlk Avrupa Düzenlemeli Kripto Borsası

Bu kadar ticaret hacminin yanı sıra, Graftieaux ve ekibinin ulusal düzenleyici makamlarla işbirliği içinde yönetmesi gereken uyumluluk sorumlulukları da geliyor:

“Bitstamp'ın DNA'sı güvenilir bir şirket olmaktır. Sürecin çok erken döneminde  2016'da regüle olduk. Avrupa'da regüle edilen ilk borsa bizdik. Daha sonra ABD'de ve çok kısa bir süre sonra APAC'da. Ama bu bizim DNA'mızın bir parçası. Bu nedenle kurumsal müşteriler, bankalar ve ödeme hizmeti sağlayıcıları ile çok ama çok güçlüyüz .Aynı zamanda 5 milyon perakende kullanıcı."

Bugün Bitstamp, en iyi 10 kripto para borsası arasında yer alıyor, ancak JB, günde yalnızca 20 milyon doları işlemden geçirdikleri günleri hatırlıyor ,bu sayı milyarlara ulaştı. Ayrıca 2014'te 15.000 müşterisi olduğunu, şimdi ise 5 milyonun üzerinde olduğunu paylaştı.

Bu Tamamen Farklı Bir Hikaye, Tamamen Farklı Bir Ekosistem”

Bugün Bitstamp, Bitcoin (BTC), Ether (ETH), Tether (USDT), USD Coin (UDC), Ripple (XRP), Cardano (ADA) ve düzinelerce diğerleri dahil olmak üzere çok çeşitli kripto para birimleri için likit döviz piyasalarını kolaylaştırıyor.

Graftieaux, şirketin çalışmasının Slovenya'nın en büyük ihracatlarından biri olduğunu ve şöhret iddiasında bulunduğunu söylüyor:

“İlginç bir şekilde şirket hala kurulduğu Slovenya'da. Lüksemburg, Amsterdam, New York ve Singapur'da ofislerimiz var. 570 kişiden muhtemelen 450 kişi Slovenya'da. Slovenya'daki Bitstamp ABD'deki Apple gibi. Herkes Bitstamp için çalışmak istiyor.”

Son yıllarda kripto para şirketlerine ve kullanıcılarına yönelik siber saldırılarda artış oldu. Kripto paranın siber suçlular için çevrimiçi olarak büyük bir ödül olarak öne çıktığı ilk günleri hatırlatıyor.

Graftiaux bize, Bitstamp'ın bilgi güvenliği için bir U.K. SOC 2 denetimi/sertifikasını tutan üç borsadan biri olduğunu söylüyor: “Tonlarca deneyime sahip bir InfoSec veya CISO [baş bilgi güvenliği görevlisi] ekibimiz var. Ve bizi rahatlatmak ve ekosistemi rahatlatmak için yaptığımız şey, denetlendiğimiz ve bir Soc 2 raporu olan BT güvenliği açısından daha yüksek sertifikaya sahip olduğumuzdur.

Sanırım dünyada bu tür denetim veya sertifikasyona sahip sadece üç borsamız var. Dolayısıyla bizim için, saygın çok, çok sağlam ortaklara dış kaynak sağlamak ve aynı zamanda güvenlik açısından son teknoloji olduğumuzun onayını almaktır.”

Bitstamp, özellikle son sekiz yıldır olaylar veya güvenlik ihlalleriyle ilgili haberlerden uzak durdu. CEO, kabaca 300 kriptocudan Bugün faaliyet gösteren döviz borsaları, 20'den fazla tamamen düzenlenmiş borsa olduğunu düşünmüyor. Bitstamp'ın kalıcı gücünün önemli bir bileşeninin, önce inşa etmek, sonra soru sormak yerine önce uyumluluğa, sonra inşa etmeye odaklanmanın olduğuna inanıyor.

'Borsalar Her Şeyi Listeliyor'

Bunun bir başka yönünün de borsadaki ticaret çiftlerinin seçiminde kalite kontrolü olduğunu söylüyor. Borsanın bazı yeni rakiplerine kıyasla ticaret yapmak için daha az para var. Bu, sahipler için yüksek bir ödül fırsatı olabilir, ancak aynı zamanda daha yüksek riskin değiş tokuşu da olabilir.

Bitstamp'ın Kalite Kriterlerinden Biri Likidite

"Müşterilerimizin dijital  parayı ne zaman satın almak istediğinden emin olmak istiyoruz . Piyasada dijital para var, platformda dijital para var. Satmak istediklerinde, bir alıcı olduğundan emin olmak istiyoruz. Aksi halde işlem yoktur.

Diğer borsalarda gördüğümüz şey, her şeyi, her türlü dijital parayı listeleyecekleri. Dijital parayı satın alırsınız, ancak bir noktada satmak istediğinizde kimse kalmaz ve fiyat düşer. Temel olarak tüm paranızı kaybedersiniz. Yani tüketici itibarı açısından, bu kötü. Çok kötü olduğunu düşünüyoruz. Dolayısıyla bizim için ilk nokta, platformda likidite olduğundan emin olmak istiyoruz.”

İkinci kriter, kripto veya tokenin arkasındaki ekiptir. CEO, son derece seçici olduklarını çünkü kullanıcılar bir kripto para satın alırlarsa  “bir iş planı var, arkasında bir ekip var, bilgi var, BT güvenliği var . Bu kripto paranın kalacağından emin olmak istediklerini açıkladı. Sonraki 20 yıl, 50 yıl sonsuza kadar.

Kurumlar Üzerine: Hala Erkenciyiz

Bu tür bir uzun ömürlülükten bahseden Graftieaux, kripto para birimine büyük yatırımlar yapan kurumsal oyuncular açısından hala erken olduğumuzu düşündüğünü söyledi.

Birçok kurumsal yatırımcı, özellikle daha net bir düzenleyici çerçevenin ortaya çıkmaya başladığı ABD'de, varlıklarına kripto para eklemeye başlarken, Bitstamp CEO'su henüz gelmediğini görmediğimiz büyük bir büyüme olduğunu düşünüyor. İşte tahmin ettiği zaman aralığı:

“Buna bakmanın yolu, ekosistemin sadece 12 yaşında olmasıdır. 2009'dan 2016'ya Vahşi Batı'ydı: düzenleme yok, en iyi uygulama yok, yasa yok, arabuluculuk yok.

O zamanki en iyi uygulamalarla kitabına göre oynadık. Şimdi çok parçalandı. ABD'nin çok net bir düzenleyici çerçevesi var. Avrupa'da daha az net, ama geliyor.

Şu anda, Sanal Varlık Servis Sağlayıcısı olan VASP ile daha çok bir düzenleyici bulmaca gibi. Bu, bir geçiş aşamasında olduğumuz anlamına geliyor, bu da kurumların kendilerini bir sonraki dalgaya hazırladığı anlamına geliyor. 24-30 ay inşallah. Yani hala erken mi? Bence hala erken. Büyüme oldu, ama en büyüğü geliyor."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ