Önde gelen bir kripto para borsası olan Bitstamp, ABD'li kullanıcıları için 29 Ağustos 2023 tarihinde yedi altcoin için ticareti durdurmaya hazırlanıyor.

Bitstamp, SEC Sınıflandırmasının Ardından Yedi Altcoinin Alım Satımını Durdurdu

Önde gelen bir kripto para borsası olan Bitstamp, ABD'li kullanıcıları için 29 Ağustos 2023 tarihinde yedi altcoin için ticareti durdurmaya hazırlanıyor. Bu hamle, söz konusu tokenlerin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından kayıtsız menkul kıymetler olarak sınıflandırılmasının ardından geldi.

Bitstamp tarafından Altcoin Ticaretinin Askıya Alınması

2011'de kurulan köklü bir kripto para borsası olan Bitstamp, 29 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere platformundaki yedi altcoin için ticareti süresiz olarak askıya alma kararını açıkladı. Bu askıya alma kararından etkilenen tokenler arasında Axie Infinity (AXS), Chiliz (CHZ), Decentraland (MANA), Polygon (MATIC), NEAR Protocol (NEAR), The Sandbox (SAND) ve Solana (SOL) yer alıyor.

Borsa bu hamlenin arkasındaki gerekçeyi açıkça belirtmese de, son düzenleyici gelişmelere ve SEC'in bu tokenleri kayıtsız menkul kıymetler olarak sınıflandırmasına atıfta bulundu. Bitstamp, alım satım faaliyetlerinin askıya alınmasına rağmen, kullanıcıların bu tokenleri hesaplarında tutma ve kendi takdirlerine bağlı olarak para çekme işlemlerini başlatma yeteneklerini koruyacaklarını vurguladı.

Bitstamp'ın Düzenleyici Yaklaşımı

Merkezi Lüksemburg'da bulunan Bitstamp, en uzun süredir faaliyet gösteren kripto borsası olmakla gurur duymaktadır. Gelişen düzenleyici ortama yanıt olarak borsa, sunduğu kripto para birimlerini sürekli olarak değerlendirmek için sağlam bir çerçeve sürdürmektedir. Bu proaktif yaklaşım, yasal gerekliliklere uyma ve özellikle Amerika Birleşik Devletleri'ndeki kullanıcıları için güvenli bir ticaret ortamı sağlama taahhüdüyle uyumludur.

SEC Eyleminin Kripto Para Borsaları Üzerindeki Etkisi

Bitstamp'ın bu altcoinlerin alım satımını askıya alma kararı, kripto para borsalarının başta SEC olmak üzere düzenleyici kurumlar tarafından karşı karşıya kaldığı süregelen incelemeyi yansıtıyor. Özellikle, hem Binance.US hem de Coinbase, platformlarında kayıtsız menkul kıymetlerin alım satımını iddia ederek SEC'in yasal zorluklarıyla karşılaştı.

SEC'in borsalar üzerindeki baskısı, düzenleyici kurumun kripto alanında uyumluluğu sağlama konusundaki kararlılığının altını çiziyor. Coinbase'in davaya verdiği yanıt ve SEC ile görüşmelere katılımı, sektör katılımcılarının şeffaf ve adil kural koymayı savunurken düzenleyici ortamda gezinmek için devam eden çabalarını yansıtmaktadır.

Düzenleyici Zorlukların Üstesinden Gelmek

Bitstamp'ın belirlenen altcoinlerin alım satımını askıya alma kararı, kripto para borsalarının izlemesi gereken karmaşık düzenleyici ortamın altını çiziyor. SEC gibi düzenleyici kurumlar tokenleri sınıflandırmak ve uyumluluğu sağlamak için adımlar attıkça, borsalar da gelişen düzenleyici gerekliliklere uyum sağlamak için tekliflerinde ayarlamalar yapmak zorunda kalmaktadır. Bu zorluklar karşısında kripto para sektörü, güvenli ve gelişen bir kripto ekosistemini teşvik etmek için düzenleyici kurumlarla yapıcı bir etkileşimi savunmaya devam ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ