Bjork

Her zaman sıradışı şeyler denemesiyle bilinen müzisyen Bjork, en son çıkan albümü Utopia'nın sadece kripto paralarla satın alınabileceğini duyurdu. sanatçı kritoparalardan Bitcoin, Litecoin, DASH, ve AudioCoin kabul edecek. İlginç bir şekilde albüm normal fiat paralarla satın alınamayacak.

Sanatçının bu girişimi bir pazarlama stratejisi ve özgün görünme çabası olarak Bitcoin değerinin arttığı şu günlerde dikkat çekme çalışması olarak görülebilir, fakat Blackpool'daki Kevin Bacon'a göre:

"Bjork'un yapmaya çalıştığı şey kesinlikle bir pazarlama stratejisi değil. Bu karar bir öncülük çalışmasıdır. Gerçekte bu gibi kararlar ondan beklenebilir zaten. eğet bu projede çalışıyor olmasaydım, Bjork'un bu alanda öncü olmasını, ve ekibinin de kripto ile ilgili yaratıcı girişimlerde bulunmasını beklerdim."

Bjork'un bu girişimi kripto paraların daha yaygın kitleler tarafından kullanılmasına yol açacağı öngürülüyor.

Bunun gibi haberler daha önce bir çok ünlüden gelmişti. Geçen sene rapçi-şarkıcı ve sözyazarı Snoop Dogg da bir tweetinde buna benzer bir duyuruda bulunup çıkaracağı yeni bir albümünü sadece Bitcoin üzerinden satışa çıkaracağının signalini vermişti.

Ayrıca espirili bir üslüpla atılan tweette, Bitpay ve Coinbase gibi şirketlerin hizmetlerini sunmaya açık oldukları teklifinde bulunması üzerine Snoop Dogg bu tekliflere daha ciddi bir şekilde cevap vermeye çalışmıştı. Daha sonra Snoop Dogg'un temsilcileri verdikleri bir röportajda Bitcoin kabul edeceği hakkında ciddi olmadığını söyledi. Fakat bu dikkat çekici haber bile başlı başına kripto paralardan haberdar olmasını sağladı.

İlk olarak buna benzer bir haber  X Factor jürisi Mel B'den de gelmişti. Mel B Londra kaynaklı CloudHashing şirketiyle ortak olup, albüm satışlarında Bitcoin ile ödeme kabul eden ilk müzisyen olmuştu.

"yeni teknolojilerin hayatımızı nasıl kolaylaştırdığını çok seviyorum, çok heyecan verici. Bitcoin tüm dünyadaki hayranlarımı bir araya getirerek tek bir para birimi kullanmalarını sağlıyor, sadece bitcoin kullanarak ödeme yapabiliyorlar"

CloudHashing şirketi Austin müzik ve teknoloji konferansı SXSW'da hizmetlerini sektörün önde gelen ve Bitcoin ile daha yeni tanışan meraklılarına tanıtmak için bir sergi düzenlemişti bu yıl.

Bitcoin müzik sektöründe daha çok tanınıp bir ödeme aracı olarak kabul edildikçe daha çok kullanıcıya ulaşacağı için  stabilitesine katkı sağlanacağı düşünülüyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ