Teksas'taki yeni Bitcoin madencilik tesisi, Elon Musk'ın Tesla'sı, Adam Back'in Blockstream'i ve Jock Dorsey's Block'un işbirliğiyle inşa edildi.

Block, Blockstream ve Tesla, Sürdürülebilir Bitcoin Madencilik Ekipmanı İnşa Etmek İçin İşbirliği Yapıyor

Teksas'taki yeni Bitcoin madencilik tesisi, Elon Musk'ın Tesla'sı, Adam Back'in Blockstream'i ve Jock Dorsey's Block'un işbirliğiyle inşa edildi. Tesla, dört mega paketini, dev pil kurulumlarını tesise teslim etti; bu, birinin kripto para birimlerini sürdürülebilir bir süreçle nasıl çıkarabileceğinin bir örneği olması anlamına geliyor.

Geçen ayki ilk duyurusundan bu yana, tesis kurulumuyla ilgili haberler yavaştı. Şimdiye kadar gördüğümüz her şey, uzaktaki iki rüzgar türbini ile sıkıca sarılmış dört Megapack'in bir fotoğrafı.

Bu mega paketlerin gelişi, projenin gerçekten var olduğunun ilk gerçek işaretidir ve planlama olarak ilerlemektedir. İlk olarak Electrek tarafından fark edilen megapack'ler, tesisin tam karbon nötrlüğü hedefinin ayrılmaz bir parçasıdır. Ayrıca bize kripto madenciliğini yeşile döndürmenin ucuz bir şey olmadığını hatırlatıyor.

Tesla'nın Megapack'leri

Ortak madencilik operasyonuna güç sağlayacak teknolojinin çoğu Tesla'dan geliyor. Tesisin gücünün çoğu, dağıtılmaya hazır olana kadar Megapack'lerde depolanacak olan Tesla yapımı 3,8 megavatlık bir güneş PV dizisi tarafından toplanacak.

Megapack'ler henüz yaygın kullanıma uygun olmadığı için Tesla'nın daha az bilinen ürünlerinden biridir. Şimdiye kadar sadece birkaç sürdürülebilirlik projesi için kullanıldılar. Örneğin işletme, buzlu iklimde tehlikeli elektrik kesintilerini önlemek için Alaska'nın Kenai Yarımadası'na 37 Megapack birimi gönderdi.

Megapack'ler, bu Bitcoin tesisi gibi büyük projeler için tasarlanmıştır ve bir prim ile gelirler. Şu anda, yaklaşık 5,2 MW güç sağlayacak dört Megapack ünitesi sipariş etmek, vergiler ve binlerce dolarlık yıllık bakım hariç yaklaşık 6 milyon USD'ye mal oluyor.

Ölçekte Bitcoin Madenciliği Mümkün mü?

Sürdürülebilirlik konusu, uzun süredir gelişen kripto para trendinde büyük bir endişe kaynağı oldu, ancak pratik cevaplar henüz gerçekleşmedi.

Geçen yıl, Tesla'nın kripto para birimleri üzerindeki konumu, Musk'ın çevresel kaygılar nedeniyle Tesla arabaları için ödeme olarak Bitcoin'i kabul etme taahhüdünü bırakmasıyla dramatik bir şekilde değişti.

Şirket, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, “Tesla, Bitcoin ile yapılan araç alımlarını durdurdu” dedi. “Bitcoin madenciliği ve işlemleri, özellikle herhangi bir yakıtın en fazla kirleticisini yayan kömür için hızlandırılmış bir hızda artan fosil yakıt kullanımından endişe duyuyoruz.”

Her şey plana göre giderse, bu ortak operasyon, büyük ölçekte bitcoin madenciliğinin gezegenin yıkımına önemli ölçüde katkıda bulunmadan yapılabileceğini gösterebilir. Bununla birlikte, dünyanın büyük çoğunluğunun sahip olmadığı teknolojiyi gerektireceğinden, bunu yapmak aşırı derecede pahalı olacaktır.

Tesla'nın, yüksek üretim maliyetleri nedeniyle Megapack'leri artık az kayıpla ürettiğini belirttiğinden beri özellikle doğrudur. Tesla, halkın geçen yıl alevlenen bu pillere tekrar güvenmesi için ikna edici bir gerekçe geliştirmedikçe, bu marjların yakın zamanda iyileşmeyeceğine bahse girebilirsiniz.

Genel olarak, işbirliği sürdürülebilir görünse de, Bitcoin'in çok daha büyük sorunları göz önüne alındığında uzun vadede iyi durumda olmayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ