Kripto alanının ilk yıllarında, Bitcoin oldukça anonim bir para birimi olarak kabul edildi ve gerçekten de bu kadar popüler olmasının başlıca nedenlerinden biri bu.

Blockchain Adli İzleyici İlerledikçe Kripto Anonimliği Giderek Kıtlaşıyor

Kripto alanının ilk yıllarında, Bitcoin oldukça anonim bir para birimi olarak kabul edildi ve gerçekten de bu kadar popüler olmasının başlıca nedenlerinden biri bu. Ancak, on yıldan fazla bir süre sonra, bu dijital varlık anonim olarak kabul edilmez. Bu blockchain geliştiricilerine yanıt olarak, özellikle anonim olması gereken kripto para birimleri yarattı, ancak bu özel olarak oluşturulmuş gizlilik kripto para birimlerinin çoğunun anonimliği bile tehlikeye atılmış durumda. Esasen, anonimlik kripto alanında giderek azalmaktadır ve bunun nedeni blockchain adli izleyicinin hızla ilerlemesidir.

Blockchain adli izleyici kripto cüzdan adreslerini kimliklerle ve izleme işlemleriyle eşleştirerek kripto işlemlerini anonimleştirmek için kullanılan bir teknolojidir. Bu daha çok borsalar tarafından toplanan müşterinizi (KYC) ve kara para aklama (AML) tanımlama verilerini kullanarak yapılır. Ayrıca, blockchain adli izleyici şirketleri kripto adreslerini ve işlemleri kimliklerle eşleştirmek için interneti araştırıyor.

Örneğin, birisi Coinbase gibi bir borsada kripto para birimi alırsa, tüm kimlik bilgileri kriptoyu bile satın almadan önce toplanır. Daha sonra bu kişi o kriptoyu Coinbase dışındaki bir cüzdanına gönderdiğinde, blockchain adli tıp firmaları borsa dışındaki dış cüzdanın o kişiye bağlı olduğunu anlayabilirler.

Bu sadece blockchain adli tıpının temel bir örneğidir. Veri işleme algoritmaları ve yapay zeka (AI), kripto işlemlerinin haritalarını oluşturmak için kullanılır ve bu haritalar kriptonun bilinen çeşitli cüzdanlar, borsalar, platformlar, şirketler, bireyler gibi unsurlarıyla gerçekleştirilir.

Blockchain adli izleyicinin tüm noktası, hükümetin, bankaların ve kripto borsalarının kriptonun para aklamak veya diğer suç faaliyetleri için kullanılmamasını sağlamaktır. Blockchain adli izleyici, belirli bir kripto borsası kullanıcısının yasadışı etkinlik için kullanılmakta olan kripto satın aldığını tespit ederse, o kişinin takas hesabı ve banka hesabı kapatılır.

Bununla birlikte, kripto kullanıcılarının büyük bir kısmı anonimliğin temel bir insan hakkı olduğuna inanıyor ve özellikle de bu şirketler tüm kripto işlemlerini anonimleştirmek için mutlak bir silahlanma yarışında olduğu için blockchain adli tıp bu hakka çarpıyor.

Blockchain adli izleyicinin ilerlemesi söz konusu olduğunda son zamanlarda bazı rahatsız edici haberler var. En rahatsız edici haber Chainalysis'in Dash ve Zcash'in gizliliğini kırdıklarını açıklamış olmasıdır.

Hem Dash hem de Zcash, anonim işlemler sağlamak için özel olarak üretilmiştir. Dash, tüm işlemleri bir masternode'a gönderir; bu işlem, diğer işlemlerden gelen paralarla karıştırılır ve daha sonra işlem, iyice 'karıştırıldıktan' sonra hedef cüzdanına gönderilir. Dash ayrıca işlemleri daha da karıştırmak için CoinJoin teknolojisini kullanan özel gönderme adı verilen ek bir gizlilik özelliğine sahiptir.

Öte yandan Zcash güçlü bir gizli teknolojiye sahiptir, ancak kullanıcıların gizli ve şeffaf işlemleri kullanma arasında bir seçeneği vardır. Teorik olarak, birisi tamamen gizli bir Zcash işlemi kullanıyorsa, anonim olmalıdır.

Sorun, Dash kullanıcılarının % 99,3'ünün özel gönderme kullanmaması ve Zcash işlemlerinin% 99,1'inin tamamen gizli olmamasıdır. Bu nedenle, blockchain adli izleyici gizli olmayan Dash ve Zcash işlemlerinin% 99'undan fazlasını izleyebilir ve tanımlayabilir ve bu veriler gizli işlemlerin kalan% 1'inin anonimleştirilmesi için kullanılabilir.

Rahatsız edici bir başka haber de Coinbase, Coinbase Analytics platformu aracılığıyla doğrudan Dahili Gelir Hizmeti'ne (IRS) ve Uyuşturucu Uygulama İdaresi'ne (DEA) blockchain adli tıp teknolojisi sağlamasıdır. Bunun büyük bir sorun olmasının nedeni, Coinbase'in Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en popüler perakende kripto borsası olması ve neredeyse tüm Amerikan kripto kullanıcılarının kimlik bilgilerini ona göndermesidir.

Coinbase, blockchain adli izleyici faaliyetlerinin değişim işlerinden tamamen ayrı olduğunu iddia etse de, borsaların tüm müşteri kimlik bilgilerini hükümetle kolayca paylaştığı sonucuna varmak mantıklıdır. Gerçekten de, her bir kullanıcı için yıllık bazda IRS'ye veri sunduğu zaten bilinmektedir. Bu nedenle, Amerika'da borsayı kullanan her kripto kullanıcısının kesinlikle anonimleştirilmesi sağlandı.

 Nihayetinde, anonimliğin geriye kalan tek kalesi Monero'dur. Tüm gizlilik kripto para biriminden Monero, tüm kullanıcıların gizli teknolojiyi kullanmasını gerektiren tek büyük kriptodur. Diğer bir deyişle, kullanıcıların isteğe bağlı olarak şeffaf işlem yapabildiği Zcash'in aksine, kullanıcılarının gizli işlemleri kullanması gerekir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ