Blok zinciri teknolojisinin kullanımı, SDG'lerin uygulanmasında başarılı bir merkezi olmayan yönetişim sağlar.

 Blok zinciri teknolojisinin kullanımı, SDG'lerin uygulanmasında başarılı bir merkezi olmayan yönetişim sağlar. Merkezi Olmayan Konsorsiyum Finansmanı (DCF) modeli, katılım, yürütme ve yönetişim gibi kilit konuların ele alınmasına yardımcı olacaktır.

Dünyanın dört bir yanındaki devlet kurumları, Birleşmiş Milletler tarafından belirlenen 17 büyük sürdürülebilir kalkınma hedefi üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte, paydaşlar tarafından belirlenen ilerleme yolunda önemli engeller bulunmaktadır.

Yaygın gözlemlerden biri, bu hedeflerin birbiriyle çatışabileceğidir. Dünya Ekonomik Forumu (WEF), bu tür çelişkili hedeflerle başa çıkmak için yönetişimin önemli bir rol oynayabileceğini belirledi. Ve bu yönetişim meselesini etkili bir şekilde ele almak için WEF, merkezi olmayan blok zinciri teknolojisinden faydalanmak istiyor.

Sürdürülebilir kalkınma hedefleri (SDG'ler), farklı yönetişim alanlarından tarafları içerir. Bunlara yardım kuruluşları, hükümetler, yerel yetkililer, yerel halk ve STK'lar dahildir. Blockchain teknolojisinin kullanımı, kullanıcıların bu sorunları merkezi olmayan bir şekilde ve küresel ölçekte ele almalarına olanak tanıyacaktır.

Merkezi olmayan bir yönetim modeli getirmek için blok zincir teknolojisi, önceden tanımlanmış bir dizi değere dayalı ortak bir bilgi görünümü sağlayacaktır. Böylece, bu değerlere bağlı olarak kendi kendine yürütülen faaliyetleri kolaylaştırabilir.

Ayrıca, Blockchain teknolojisinin kullanımı, SDG'lere ulaşmada üç temel gereksinimi karşılayacaktır. Buna “şeffaflık, hesap verebilirlik ve sahiplik” dahildir. Ayrıca, hesap verebilirliği korumak için blok zincir teknolojisi, güçlü yönetişim ile bir yürütme süreci oluşturmaya yardımcı olur.

Binance, benimsenmeyi artırmayı amaçlayan 1 milyar dolarlık bir büyüme fonunun piyasaya sürülmesinden sonra %10'luk bir ralliyi tetikliyor

Blockchain Tabanlı Merkezi Olmayan Konsorsiyum Finansmanı (DCF) Modu

Sağlam bir merkezi olmayan yönetişim sistemi oluşturmak için Input Output, Boston Consulting Group, University of Wyoming, Blockchain Research Institute ve diğer oyuncular gibi blockchain alanındaki bazı önemli oyuncular, Merkezi Olmayan Konsorsiyum Finansmanı (DCF) modelini oluşturmak için el ele verdiler.

DCF modeli özellikle katılım, yürütme ve yönetişime odaklanır. Bu modelin amacı, verilen zaman çizelgesinde stratejik hedeflere ulaşılmasını sağlarken finansmanın etkin kullanımını sağlamaktır. WEF, bu modelin fon ve kaynak tahsisini içeren herhangi bir süreç için geçerli olduğunu belirtmektedir.

DCF, yerleşik yönetişim bileşenlerine sahip hem teknoloji hem de süreçler olmak üzere bir program yürütme makinesidir. İçsel blok zinciri yeteneklerinin kullanımı yoluyla tasarımla güç konsantrasyonunu sınırlamak amaçlanmıştır.

Ayrıca bu model, paydaşlar ve konsorsiyum üyeleri arasındaki sürtüşmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Konsorsiyum içindeki ve dışındaki hedeflerin hizalanmasını kolaylaştırırken katılımcılar arasında işbirliğini de kolaylaştırır.

DCF modeli aynı zamanda 'liyakat kanıtı' yoluyla katılımcıların işbirliğini teşvik edecektir. DCF modeli büyük ölçüde iki ana mekanizmaya dayanır: toplanan fonlar üzerindeki yönetişim ve yürütme ve işletim modeli.

İlki, paydaş değerini korurken aynı zamanda projelerin yürütülmesinden konsorsiyumu sorumlu tutmaya odaklanır. Merkezi olmayan yönetimi sürdürmek için blok zinciri etkin karar vermeyi kolaylaştırır.

Ancak, başarılı bir şekilde yürütülmesini sağlamak için etkili yönetişim bir işletim modeli gerektirir. DCF modeli, 'çalışma paketi' adı verilen anahtar bir kavramı içerir.

WEF'in Açıklaması

Bu, DCF'nin merkezi olmayan, ancak "yönlendirilmiş" bir şekilde başarmak için belirlediği daha geniş bir hedefler kümesi içinde belirli hedeflerin tamamlanmasını içeren bir çalışma birimidir. Konsorsiyum çalışmalarına başlamadan önce iş paketleri tanımlanır ve proje sırasında gözden geçirilir.Böylece, blockchain kullanımı, SDG'lerin başarılı bir şekilde uygulanması için hesap verebilir yönetişim sorununu çözmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ