Çinli insanlar, Wuhan doktoru Ai Fen'in röportajını sansürden korumak için bir blockchain'de yayınlıyorlar.

Blockchain, Coronavirus Hakkında Uyarılarda Bulunan Wuhan Doktorunun Röportajının Korunmasına Yardımcı Oluyor

Çinli insanlar, Wuhan doktoru Ai Fen'in röportajını sansürden korumak için bir blockchain'de yayınlıyorlar.

CNBC'nin Pekin muhabiri Eunice Yoon'a göre, Çinli sosyal medya kullanıcıları, halkı bir blockchain üzerinden koronavirüs hakkında uyarmaya çalışan Wuhan doktoru Ai Fen'in sansürlü röportajını yayınlıyorlar.

Emojiler ve sansüre karşı blockchain

Fen, geçtiğimiz günlerde Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından resmen bir salgın olarak tanınan ölümcül virüs üzerinde alarm zilleri çalması için Çin makamları tarafından nasıl kınandığını anlatan röportajıyla dünya çapında şok dalgaları yaptı. Çinli yetkililer tarafından "istikrara zarar vermeye" çalışmakla suçlandı.

Başlangıçta yerel dergi Renwu tarafından yayınlanan röportaj, şimdi sosyal medyadan aktif olarak siliniyor. Kullanıcılar emojilere sayısız versiyonunu göndererek veya hatta değişmez bir deftere koyarak bu sansürle mücadele etmeye çalışıyorlar.

Çin'in blockchain sevgisi

Bu, Çinlilerin komünist rejime direnmek için ilk kez blockchain kullanmaları olayı değil. 2018 yılında, Ethereum blok zincirinde Çinli bebeklere verilen daha düşük aşılarla ilgili bir soruşturma hikayesi korundu.

 2019'da Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, spekülatif bir kripto para rallisine neden olan blok zincirini onayladı, ancak Pekin'in teknolojiyi kitlesel gözetim sistemini artırmak için kullanışlı bir araç olarak gördüğü açık.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ