En güvenilir kripto para cüzdanlarından biri olan Blockchain cüzdanını inceliyoruz

Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Stellar gibi popüler kripto paraları destekleyen Blockchain cüzdanını başından sonuna kadar inceliyoruz. 

Blockchain cüzdanı nedir?

Öncelikle kafa karışıklığını gidermek için Blockchain teknolojisiyle karıştırmamanız gerektiğini baştan belirtelim. Bitcoin ile hayatımıza giren teknolojinin ismi Blockchain, evet. Blockchain cüzdanı ise kullanıcılara kripto para alım ve gönderimi için oluşturulmuş tamamen açık kaynak kodlu bir cüzdan hizmetidir. Blockchain.com web sitesi üzerinden hizmet veren cüzdan, piyasada en fazla kullanılan Bitcoin cüzdanı olarak biliniyor.

Web cüzdanı

Blockchain, ilk olarak web ortamında hizmet vermeye başladı. Önceden blockchain.info adresinden hizmet veren web sitesi, daha sonradan blockchain.com alan adına taşındı. Blockchain web cüzdanınıza internetin olduğu her yerden, her an kolayca erişebilirsiniz. 

Yeni bir cüzdan oluşturmak

Blockchain cüzdanında, 1 dakikadan daha az bir sürede yeni bir cüzdan oluşturabilirsiniz. Her cüzdan için özel olarak yeni bir cüzdan kimliği (Wallet id) oluşturulur. Cüzdanınıza erişim sağlarken cüzdan kimliği ile giriş yapacağınızı unutmayın. Her cüzdan kimliği bir cüzdana aittir ve tek bir e-posta hesabıyla sınırsız yeni cüzdanlar oluşturulabilir. Cüzdan kimliklerinizi unutmanız durumunda, mail adresinize hatırlatma maili alabilirsiniz. Aynı zamanda ilk kayıt olduğunuzda, gelen e-postanın en altında da cüzdan kimliğinizi bulabilirsiniz.

Sadece e-posta ve şifre

İlk Blockchain cüzdanınızı oluşturmak için https://login.blockchain.com adresini ziyaret ederek, <Yeni Oluştur> düğmesi ile yeni cüzdanınızı kolayca oluşturabilirsiniz. Cüzdan oluşturulduğunda, bir e-posta alacaksınız. E-posta adresinizi onaylayın ve cüzdanınız için ilk güvenlik önlemini alın.

İlk yapılması gerekenler

Cüzdanı ile oluşturduğunuzda, e-posta adresinizi onaylayın, sizin için üretilen cüzdan kimliğini ve şifrenizi güvenli bir yere not edin. Cep telefonunuzu onaylayabilir ya da Google Auth gibi iki aşamalı kimlik doğrulaması özelliğini aktifleştirebilirsiniz. Ekstra güvenlik için, ikinci şifre belirtmenizde fayda var. İkinci şifrenizi ana cüzdan şifresinden tamamen bağımsız olarak belirlemeniz, güvenlik adımlarını tamamlamanızı sağlayacaktır.

Mobil cüzdan

Blockchain'i Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefonlarınıza yükleyerek de cüzdanınızı her an elinizin altında bulundurabilirsiniz. Mobil cüzdanda web sürümüne yakın özellikleri bulabilirsiniz. Özellikle sık sık, kripto para gönderip alan biriyseniz muhakkak tavsiye ederiz. Telefonunuzun desteklediği özelliklere bağlı olarak parmak izi, yüzünüz veya PIN ile kolayca cüzdanınıza erişim sağlayabilirsiniz.

Mobil cüzdanda bir kez giriş yapıldıktan sonra, Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum ve Stellar alıcı cüzdan adreslerini, cüzdana giriş yapmadan kolayca görebilirsiniz. QR kodu ile karşı taraftan en hızlı şekilde ödeme alabilirsiniz.

Mobil uygulama eşleştirme kodu

Yeni bir hesap oluşturacaksanız, mobil uygulama üzerinden kolayca yeni hesap oluşturabilirsiniz. Ancak çoğu zaman mobil cüzdan, web sürümüne kıyasla çok düşük performans ve çok fazla hatalar sunabilir. Bu yüzden tavsiyemiz, cüzdanınızı web ortamında oluşturup, daha sonra mobil cüzdandan kodu taratarak giriş yapmanız olacaktır. Daha sonrasında tekrar web cüzdana erişmeniz gerekmeyecek ve telefonunuz üzerinden işlemlerinizi gerçekleştirebileceksiniz. 

Donanım cüzdanı

En güvenilir kripto para depolama yöntemi olarak bilinen donanım cüzdanları Blockchain'de de mevcut. Kendi ürettikleri donanım cüzdanlarını entegreli bir şekilde kullanabilir ve tüm yatırımlarınızı tamamen güvende tutabilirsiniz. Blockchain Lockbox isimli donanım cüzdanı 59$ gibi bir ücrete alınabilmekte. Sadece 16 gram ağırlığında ve bir USB kablosu ile çalışan donanım cüzdanının arkasında tanınan isim Ledger var.

Blockchain cüzdanında, donanım cüzdanlarını kullanabilmeniz için USB'ye takıp atımları takip etmeniz yeterli. Ayrıca Lockbox haricinde, Ledger'in ürettiği Nano S donanım cüzdanı da desteklenmekte.

Desteklenen kripto paralar

Blockchain ilk zamanlarında sadece Bitcoin için kullanılabiliyordu. Daha sonrasında popülerleşen Ethereum da Blockchain cüzdanındaki yerini aldı.

Bitcoin

Blockchain cüzdanlarında Bitcoin için alım/gönderim gibi işlemleri kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca masaüstü cüzdanlarınızda oluştuğunuz Bitcoin adreslerinizi de bu cüzdana kolayca taşıyabilirsiniz. Kendi cüzdanınız içerisinde farklı cüzdanlar oluşturabilirsiniz.

Bitcoin Cash

Ana Bitcoin ağının çatallanması sonrası ortaya çıkan Bitcoin Cash, Blockchain tarafından desteklenmişti. O günden bugüne pek çok kişi gerçek Bitcoin'in aslında Bitcoin Cash olduğunu ortaya atmıştı. Bitcoin Cash ilk zamanlarında iyi bir performans sergilemişti ve şu sıralarda da popülerliğini korumaya devam ediyor. Blockchain ile BCH'lerinizi gönderebilir, alabilir ve yeni adresler oluşturabilirsiniz.

Ethereum

Ethereum da Blockchain cüzdanında yönetebileceğiniz bir kripto para. Ancak şuan için sadece tek bir adres üzerinden yönetilmektedir. Alımlarınızı sadece tek bir ETH adresine alabilirsiniz. Sınırsız bir şekilde yeni adres türetme gibi bir fonksiyon şuan için mevcut değil.

Stellar

Blockchain cüzdanına kayıt olan herkese ücretsiz Stellar (XLM) vereceğini açıklayan Blockchain'in çok yoğun bir talep aldığını söylemek zor olmasa gerek. Cüzdanınızda Stellar'larınızı kolayca yönetebilirsiniz.

Yazılım altyapısı

Açık kaynaklı geliştirme ortamı

Blockchain tamamen açık kaynaklı olarak geliştirilmekte ve bütün kodlara github.com/blockchain adresinden ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda API servislerini de açık kaynaklı olarak görebilir, üzerinde istediğiniz değişiklikleri yaparak geliştirebilirsiniz.

Desteklenen diller

Blockchain'de Türkçe dahil, 20'den fazla dil desteği sunulmaktadır. Web cüzdanda sorunsuz gözüken diller, mobil uygulamarda bazı çeviri hatalarıyla sizi üzebilir.

Hizmetler

API sistemleri

Blockchain'de kişisel ve kurumsal olarak API desteği sunulmaktadır. API desteği ile Bitcoin ile ilgili bütün işlemlerinizde otomasyon sistemleri yazabilir, web site ve projelerinizde kripto para ile ödeme desteği sunabilirsiniz. Java, .NET, Node, Ruby, PHP ve Python gibi yazılım dillerinde API'lerinizi kolayca kullanabilirsiniz. 

Exchange hizmeti

PIT ismini verdiği exchange servisi ile dünyanın en hızlı servisini sunduğunu belirten Blockchain, şimdilik cüzdanda desteklediği kripto paralarla bu hizmeti sunmaktadır. Sistem şuan Beta olarak çalışmakta.

Hesabı güvende tutmak

E-postanızı doğrulayın

Cüzdanı sıklıkla kullanacaksanız, e-posta adresinizi kesinlikle doğrulamanız gerekir. E-posta doğrulanmadan, cüzdan kimliğiniz ve şifrenize sahip olan bir kişi hiç bir ek güvenlik önlemine maruz kalmadan hesabınıza erişebilir. E-posta adresinizi doğrulamanız, cüzdana giriş sırasında bir onay e-postası gönderir. Bu yüzden önemlidir.

Yedekleme ifadelerinizi kaydedin

Her cüzdanın benzersiz bir yedekleme ifadesi vardır. 12 kelimeden oluşan bu ifadeyle, cüzdanınızı, şifrenizi ve geriye kalanları unutsanız bile tekrar erişim sağlayabilirsiniz. Yedekleme ifadesi cüzdanın özel anahtarıdır ve bu özel anahtarı son derece güvenli bir şekilde saklamanız gerekir.

2FA kullanmayı unutmayın

Cüzdan girişlerinde ek bir güvenlik önlemi için kullanılabilir. Telefon numarası ya da Google Auth gibi yazılımlarla 2FA önlemini alabilirsiniz. Bu güvenlik katmanı sadece cüzdan girişinde sorulmakta ve doğru giriş yapıldığında hesaba erişim sağlanabilmektedir.

İkinci şifre oluşturun

Cüzdana giriş esnasında ve kripto paralarınızı bir yerlere göndermek istediğinizde, ek bir şifre de belirleyebilirsiniz. İkinci şifre yöntemi ile, cüzdanınıza erişilse dahi, bu şifre olmadan herhangi bir harcama ve ayar değişikliği yapılamaz. Bu sebeple önemli bir güvenlik önlemidir.

Reklamlara aldanmayın

Blockchain ve benzeri cüzdanlar veya borsalar için reklamlara tıklayarak sitelere erişim sağlamayın. Mümkünse direk bağlantı ile erişin. Reklamlardaki sitelerin çoğu sahte içerikli olup, sadece cüzdanınızdaki bütün paralarınızı boşaltmayı hedeflemektedir.

Gizlilik ve güvenlik

Blockchain, evrensel güvenlik ve gizlilik şartlarını tam anlamıyla yerine getiriyor. Kullanıcı gizliliği ve güvenliğine önem veren cüzdan, şifrelerinizi sunucuda barındırmıyor. Cüzdanlara tam erişim sağlayan özel anahtarları da alıp, Blockchain tarafında sorun olsa bile cüzdanlarınıza erişimi sürdürebiliyorsunuz.

Kripto paraların saklanması

Kripto paraların güvenli ve şifreli olarak saklayan cüzdan geliştiricileri, kendi taraflarından dahi erişemediklerini bildiriyor. Yani, cüzdanınız tamamen güvende ve sizin elinizde.

Kullanıcı güvenliği

Cüzdana erişim sağlamak için bazı ek güvenlik önlemleri kullanıcının güvenliği için düşünülmüş. Eğer e-posta adresinizi onayladıysanız, her hesaba girişte bu e-posta adresine bir onay maili gider ve bu e-posta onaylanmadan hesabınıza erişim sağlanamaz. Aynı şekilde, 2FA ve ikinci şifre gibi yöntemlerle de harcama yetkilerini belirleyebilmeniz mümkün. 

Ancak cüzdanın açık kaynaklı olmasından dolayı çok fazla sahte siteler ortaya çıkabiliyor. Özellikle her şeyi taklit ederek, cüzdanınızın içine kadar sokan bu sahte siteler, otomatik olarak bütün kripto paralarınıza izniniz olmadan erişip, hesabınızı tamamen boşaltabiliyor. Şifreniz, 2FA ve ikinci şifre gibi güvenlik önlemlerini de orijinal gibi taklit eden bu tip siteleri kullanırken en ufak bir kaygı yaşamıyorsunuz, ancak işin aslı daha sonra ortaya çıkıyor.

Bu sebeple özellikle arama motorlarının üst kısımlarında reklam olarak gösterilen cüzdan ve borsa sitelerine tıklanmaması, mümkünse direk bağlantı ile siteye giriş yapılması güvenlik açısından daha sağlıklıdır.

12 kelimeli kurtarma ifadesi

Blockchain cüzdanına sahip olduğunuzda, hesabınızı güvene almak ve şifrenizi unutma ihtimaline karşı 12 kelimeden ulaşan kurtarma ifadesi bulunur. Kurtarma ifadesiyle şifrenizi, 2FA cihazınızı unutsanız dahi cüzdanınıza tekrar erişim sağlayabilirsiniz. Ancak şunu belirtelim ki, Blockchain dışında sisteme dahil ettiğiniz ek cüzdanlar bu ifadeyle yedeklenmez. Sadece Blockchain cüzdanı içerisinde oluşturulmuş adreslere, gönderim günlüğüne ulaşabilirsiniz.

Kurtarma ifadesinin çok güvenli yerlerde tutulması, mümkünse şifrelenip saklanması tavsiye edilir. Çünkü bu ifadeye sahip olan herkes, cüzdanınızda ne kadar güvenlik önlemi alsanız da bütün paralarınıza tam erişim sağlar.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ