Blockchain, hala birçok insanın kafasını karıştıran nispeten yeni bir teknolojidir.

Blockchain Düğümleri Açıklandı – Onları Blockchain Data API ile Karıştırmayın

Blockchain, hala birçok insanın kafasını karıştıran nispeten yeni bir teknolojidir. Ve bu hiçbir şekilde sıra dışı değil, çünkü gezegendeki hemen hemen her insan Blockchain'i duymuş olsa da, çok fazla uyarısı olmasına rağmen, iç içe geçmiş çok fazla teknoloji olduğu için Blockchain sözlüğündeki her terimi bilmek neredeyse imkansız. Ayrıca, tüm teknolojiler gibi, hızlı hareket eder ve her gün güncellenir, bu nedenle günün her saati Blockchain ile ilgili haberleri takip etmediğiniz sürece, biraz geride kalmış hissetmekte utanılacak bir şey yok.

Bu sorunu çözmek için, Blockchain'in temel unsurlarından biri olan Düğümler hakkında güncel kalmanıza yardımcı olmak için bu ayrıntılı makaleyi oluşturduk. Blok Zinciri Düğümleri, tüm Blok Zinciri sisteminin yalnızca bir parçasıdır ve birçok kişi bunları Blok Zinciri Veri API'si gibi diğer ilgili terimlerle karıştırmaktadır. Bu makalede, Blockchain sözlüğündeki öğelerin en azından bir kısmında yanlış iletişim kurmaktan kaçınmanıza yardımcı olacağız ve gelecekte bilginizi daha da geliştirmek için sağlam bir temel sağlayacağız.

Bir Blockchain Düğümünü Anlamak

Blockchain, Blockchain aracılığıyla yapılan tüm varlıkların aynı anda birden fazla yerde kaydedildiği anlamına gelen dağıtılmış bir defterdir ve dağıtılmış defter, bu işlemi mümkün kılmak için kullanılan sistemdir. Bunun dışında, bir Blockchain düğümü, cihazlarını dağıtılmış defterdeki kayıtları takip etmek ve söz konusu ağdaki farklı görevler için iletişim noktaları olarak hizmet etmek için kullanan ağdaki bir paydaştır.

Bu biraz teknik ve anlaşılması zor gibi görünse de, zihninizi kavramın etrafında kavradığınızda, bilgiye çevirmek çok daha kolay. Blockchain düğümlerini düşünmenin başka bir yolu var. Blok zinciri düğümleri, süreçteki bir güvenlik kontrolüdür ve bloklar olarak da bilinen farklı ağ işlemleri gruplarının yasallığını doğrulamaya hizmet ederler.

Düğümler, dağıtılmış defterdeki bu sözde işlemsel bilgi bloklarını doğrulamaya hizmet eder.

Düğümler Hangi İşlevleri Gerçekleştirir?

Madenciler, deftere yeni işlem bilgisi blokları ekleyenlerdir ve Blockchain düğümleri, madenciler tarafından yeni eklenen bloğun meşruiyetini doğrulayanlardır. Bir düğüm işlemi kabul edebilir veya reddedebilir, ancak kabul ettiğinde, bir rafta depolamak gibi zaten var olan blokların üzerine depolar. Düğümlerin işlevlerine hızlı bir genel bakış şöyle olacaktır:

Düğümler, yeni eklenen işlemlerin meşruluğunu doğrular ve kabul edebilir veya reddedebilir

Düğümler, sisteme yeni eklenen işlem bilgilerini depolama rolüne sahiptir.

Düğümler, sistemle senkronize olmalarını sağlamak için işlem geçmişinde birbirlerini günceller

Düğümler Ne Kadar Güvenli?

Kullanılabilirlik açısından, düğümler son derece güvenlidir. Dağıtılmış defterde birden fazla düğüm yer aldığı için tüm düğümler sistemle ilgili bilgilerle sürekli güncellenir. Bu, bir düğümün sistemle ilgili tüm mevcut bilgileri tuttuğu ve ne olursa olsun kullanıcıya erişimi geri yükleyebileceği anlamına gelir.

Çevrim içi düğümlerden çevrim dışı düğümleri ayırt edebilmeliyiz. Çevrimiçi düğümler, sistemi sürekli olarak yeni eklenen bilgilerle güncelleme görevi verilen düğümlerdir. Bu düğüm her zaman çevrimiçi olduğundan sistem genelinde 7/24 tutarlı güncellemeler gönderebilir. Ayrıca bu, sistemin sorgusuz sualsiz her zaman güncel tutulduğu anlamına gelir.

Çevrimdışı düğümler ise Blockchain ağına yeniden katılmak için herhangi bir zamanda kendilerini güncellemelidir. Yeniden katıldıklarında güncellemenin bir kopyasını indirir ve saklarlar. Bu işlem yapıldıktan sonra tamamen güncel hale gelirler ve normal şekilde çalışmaya devam edebilirler. Bu işlem ağ ile senkronizasyon olarak bilinir.

Düğümlerin güvenliği açısından bir diğer önemli soru ise tek bir düğümün tüm sistemi kendi başına çalıştırıp çalıştıramayacağıdır. Teoride evet olabilir, ancak tek bir düğüm kendi başına eksiksiz bir sistemi çalıştırdığında, sistemden yararlanabilecek veya işlevselliğini azaltabilecek farklı güvenlik açıkları tarafından açılır. Basitçe söylemek gerekirse, bir sistem ne kadar çok düğüme sahipse, o kadar güvenlidir. Tek bir düğüm, bir elektrik kesintisi, kötü niyetli bilgisayar korsanları ve diğer felaketler nedeniyle bozulabilir.

Bununla birlikte, tek bir düğüm, yedeklediği verileri geri yükleyerek sistemi tamamen normale döndürme yeteneğine sahiptir. Bu, Blockchain'i ve düğümleri geleneksel yöntemlerden çok daha fazla, son derece güvenli hale getirir.

Düğüm ve Madenci Arasındaki Fark Nedir?

Blockchain ağının farklı alanları ve dağıtılmış defter arasındaki farklardan bahsederken, bir madencinin ne olduğunu netleştirmek de önemlidir, bu nedenle terminolojiyi yanlışlıkla daha fazla karıştırmayız. Bir madenci, meşru işlemleri seçerek bloklar oluşturur, ancak madenci işlem yapmalıdır. tam bir bloğa puan verin, çünkü ağdaki işlem bilgilerinin tüm geçmişine erişimi yoktur, bu nedenle ağdaki hangi işlemlerin yasal olduğunu ve hangilerinin olmadığını bilmez.

Bir düğüm bir madenci olabilir, ancak olması gerekmez. Fark, düğümün işlevinde yatmaktadır. Bir madenci, defterde bilgi içeren yeni bilgi blokları yaratırken, madenci olmayan bir düğüm, geleneksel teknolojide bulunan geleneksel bir veritabanı gibi, veri depolamak için bir nokta görevi görür. Basit bir ifadeyle, yeni bilgi blokları oluşturan bir düğüme madenci denir.

Masternode Nedir ve Ağdaki Yeri Nedir?

Düğümler ve madencilerin yanı sıra Masternode adında bir düğüm de var. Bir ana düğüm, teknik özellikler açısından daha güçlü olmasıyla ağdaki diğer düğümlerden farklıdır. Örneğin, bir Ana Düğüm, sıradan bir düğümden daha fazla RAM'e sahiptir, bu nedenle sıradan düğümlere kıyasla daha fazla işlem çalıştırabilir.

Geleneksel anlamda, bir ana düğüm, ağ üzerinde büyük bir sunucu çalıştırmakla çok karşılaştırılabilir. Ana düğüm 7/24 kullanılabilir ve genellikle ağ kurallarını uygulamak için kullanılır.

Genel olarak, bir düğümün temsil ettiği ve ağ üzerinde yapabileceği işlev budur. Gördüğünüz gibi, bir düğüm hiçbir şekilde Blockchain Veri API'sine benzemez ve iki terim karıştırılmamalıdır. Bir Veri API'si tamamen farklı bir şeydir, ancak birçok kişi bunları karıştırmayı başarır, ancak Blockchain çok büyük bir alan olduğu için bu normaldir.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ