Quik.com'un yakın gelecekte platformunu piyasaya sürmesi bekleniyor ve bu da blok zinciri ile ilgili alan adlarını basmanıza izin verecek.

Blockchain Etki Alanları Yarının İnternetini Çalıştıracak, Quik.com Gibi Platformlar Bir Köprü Görevi Görecek

Quik.com'un yakın gelecekte platformunu piyasaya sürmesi bekleniyor ve bu da blok zinciri ile ilgili alan adlarını basmanıza izin verecek.

Çok sık sorulan bir soru, blockchain alan adlarının geleneksel alan adlarından nasıl farklı olduğudur. Geleneksel alan adları, öncelikle alanınızın IP adresini korumaktan sorumlu olacak bir DNS kayıt kuruluşuna kaydedilmelidir. Ancak bu kısıtlama sonucunda web sitenizi ne zaman kapatabileceğiniz ve yapabilecekleriniz sınırlı olacaktır. Buna karşılık, blockchain alan adları muaftır. Alan adınızla ne yapmak istediğinizi açıklama zorunluluğunuz yoktur ve istediğiniz gibi yapmak size ait olacaktır.

Alan adı ödemeleri yalnızca zor olmakla kalmaz, aynı zamanda çok güvenli de değildir. Blockchain alan adlarının kullanımı sayesinde işlemlerinizin hızlı, güvenli ve verimli bir şekilde gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz.

Geleneksel alan adları yalnızca web sitesi adresleri olarak hizmet ederken, blok zincir alan adları web siteleri oluşturmak, uygulamaları barındırmak ve kripto cüzdanlar gibi dijital varlıklar için destek bağlantıları sağlamak gibi birçok başka şekilde kullanılabilir. Blockchain tabanlı alan adları bildiğimiz şekliyle internetin yerini aldığında, hemen hemen her açıdan daha iyi olacaklar.

Blockchain Alan Adı Kullanmanın Faydaları

Bir blok zinciri alan adı, çok sayıda farklı kullanım için kullanılabilir. Dijital cüzdanları tartışırken, zamanla ne kadar popüler hale geldiklerinden bahsederek başlayın. Çoğu kripto para cüzdan URL'si yorucu derecede uzundur ve hatırlanması neredeyse imkansızdır. Sonuç olarak, yanlış adresi kopyalarsanız yanlış cüzdana para gönderebilirsiniz. Zamandan ve emekten tasarruf etmek için blok zinciri alan adları, bir kripto cüzdanına bağlantı olarak kullanılabilir.

Google'ın (172.217.10.14) IP adresi, sayı dizisini ezberlemek yerine Google.com olan basit bir alan adı kullandığımıza iyi bir örnek teşkil eder. Birden fazla web sitesinin IP adreslerini ezberlemek hiç de basit bir iş değil. Bu tercih nedeniyle google.com alan adı seçilmiştir. Blockchain destekli alan bağlantıları, kripto para cüzdan adreslerinde bulunan hantal harf ve sayı dizilerinin yerini alacak ve ödemeleri daha kolay ve daha güvenli hale getirecek.

İkincisi, size kayıtlı alan adı, tek sahibi olarak size aittir. Web sayfaları oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Merkezi gözetim ve tam açıklık eksikliği bu web sitelerini karakterize edecektir. Çoğunlukla, alan adınızın iptal edilmesi veya web sitenizin içeriğinin kısıtlanması konusunda endişelenmenize gerek kalmayacak. İnternetin blok zincirler tarafından ademi merkezileştirilmesi sayesinde, zalim veya boğucu güçlerden arınmış bir gelecek mümkün olacak.

Kontrol ettiğiniz blockchain alan adı için hiç kimseye herhangi bir kayıt veya yenileme ücreti ödemeniz gerekmeyecek. Geliştirildikten sonra, türünün tek örneği olan bu blockchain alan adının gururlu sahibi olacaksınız. Siz satmaya karar verene kadar mülk sizin olacaktır.

Blockchain tabanlı alan adı web siteleri, bu web sitelerinde barındırılan çok yönlü çevrimiçi programlar oluşturmak için de kullanılabilir. Web3'ün bir parçası olacağına inandığımız oyunlar gibi güçlü uygulamalara sahip olması bekleniyor. Bunların her biri, akıllı sözleşme koleksiyonları olan bir blok zincir alan adları ağına dayanacaktır.

Kendi Blockchain Alan Adınızı Nasıl Basabilirsiniz?

Başlamak için, blockchain alan adlarını aramanıza ve satın almanıza izin veren bir pazar yeri bulmanız gerekir. Quik.com'un yakın gelecekte platformunu piyasaya sürmesi bekleniyor ve bu da blok zinciri ile ilgili alan adlarını basmanıza izin verecek. Orada, istediğiniz adresle birlikte kullanabileceğiniz blok zinciri alan adı uzantılarının bir listesi verilecek ve alan adı uzantısının hala erişilebilir olup olmadığını kontrol edebileceksiniz. Eğer mevcutsa, gerekli olan tek şey, basılmaya hazır olan blok zincirler arasından seçilebilen, istediğiniz blok zincirinde basmanızdır.

Darphane, alan adını geleneksel bir sunucudan yukarıda bahsedilen blok zincirinin halka açık defterine taşıma işlemidir ve burada artık ihtiyaç duyulmayana kadar bir blok zinciri alan adı olarak çalışacaktır. Web 3.0 tamamen merkezi değildir ve bu geleceğin yapı taşıdır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ