Blockchain şirketi Saga, küresel kripto para birimini başlattığını açıkladı. Şirket, projesinin Facebook'un Libra’sına alternatif olduğunu iddia ediyor.

Blockchain Firması Saga Kendi Stablecoinini Facebook’un Libra’sına Alternatif İlan Etti

Blockchain şirketi, Saga Token’ın (SGA) sahiplerinin kontrol ettiği ilk küresel ve istikrarlı dijital para birimi olduğunu iddia ediyor. Şirkete göre, SGA tokenı, kullanıcıların sınırlar arasında aracılar olmadan değeri saklamalarını ve taşımasını sağlayacak. Tanınmış ekonomist Myron Scholes, şirketin danışma kurulunun bir parçası durumunda.

Saga, Küresel Düzenleyicilerin Desteğini Almayı Hedefliyor

Blockchain şirketi, global dijital para birimini global düzenleyicilerin desteğiyle başlatmayı hedefliyor. Şirket, SGA'nın merkez bankası ulusal para birimlerinin mekaniğini taklit eden ve bunları küresel ölçekte uygulayan ilk dijital para birimi olduğunu iddia ediyor. Facebook’un Libra’sında farklı olarak, SGA, Uluslararası Para Fonu’nun özel çekme haklarını oluşturan aynı para birimi cinsinden banka mevduatı ile desteklenecek.

AB Küresel Stablecoinlere Karşı Uyardı

Daha önce de belirtildiği üzere, Avrupa makamları küresel stablecoinler hakkında uyardı. Düzenleyiciler, küresel stabilcoinlerle ile ilgili tüm zorlukları ve riskleri değerlendirmek istedi. Facebook’un kripto para projesi olan Libra, tüm dünyadaki yetkililer tarafından sürekli inceleniyor. Farklı ülkelerin merkez bankaları merkezileştirilmiş ulusal dijital para birimi çıkarmayı düşünüyor. Çin, dijital Yuanını gelecek yıl iki şehirde test edeceğini açıkladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ