Blockchain Nedir ? Nasıl Çalışır ?

Öncelikle Türkçe'de blok zinciri olarak adlandıracağımız bu sistem BTC ile çalıştığı ispatlanmış ve yeri geldiğinde kripto paralardan daha çok dikkat çekmiş bir sistem haline gelmiştir.

Burada verilecek bilgiler ileri derece bir teknik seviyeye girmeden olabildiğince sade bir biçimde anlatılmaya çalışılacaktır burada ki anlatım yeni başlayan yatırımcılarımızın işlemlerini gerçekleştirirken arka planda neler olduğunu algılayabilmelerini amaçlamaktadır.

Blockhain'in ana amacı iki kişi, kurum vs. arasında herhangi bir onaylamayı gerektirmeyen aracı olmadan işlemlerinizin gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Bunu yaparken size özel dijital imzalar ile gerçekleştirmektedir. Siz her işlem gerçekleştirdiğinizde Blok Zincirine yeni bir blok eklemiş olursunuz ve o işlemin devamında gelen bloklar bir önceki bloklar ile bağlıdır. Burada blokların onayı gibi işlemler kripto para madencileri sayesinde işlenerek doğrulanmaktadır. Bu yüzden bazı zamanlar hesaplar arası para aktarımlarınızda gecikmeler olabilir bunun sebebi oluşturduğunuz blokların onay süresinin gecikmesinden ötürü olmaktadır.

Bu sistemi direkt kripto paralar ile bağdaştırmamak gerekir Blok Zinciri alt yapısı genel bir algoritmadır ve başka sistemlere entegre edilebilir şu günlerde bir çok büyük şirketin gözdesi haline gelmeye başladı Blok Zinciri alt yapısını kullanarak geliştirilebilecek teknolojiler üzerin yoğun bir çalışma gerçekleştiriliyor.

Blok Zincirinin en önemli yönleri takip edilebilirliğinin & güvenlik mekanizmasının güçlü olmasıyla alakalı. Burada konu Blok Zinciri yapısını tekniksel anlamda anladıktan sonra mevcut sektörün ihtyaçlarına nasıl çözümler sunabileceği üzerine çalışmalar yapıp o sistemi bu yapı ile kullanıma sunmak oluyor.

Örnek verecek olarak Yerli Bir Girişim olarak geçen Copyrobo projesi Blok Zinciri alt yapısını kullanıp telif veya patent korumasına ihtiyaç duyulan belgelerinizi, Blockchain Zaman Damgası (Bitcoin, Ethereum) ve Nitelikli Zaman Damgası (EU Digital Single Market, 910/2014 ve TR 5070 Elektronik İmza Kanunu) ile işaretleyen bir girişimdir.

Bu yapıları anlamak & bilmenin en önemli özelliklerinden birinin sadece kripto para dünyasına değil genel olarak dünyaya bakış açımızı değiştirdiğini destekliyorum işin yatırım kısımında konuşacak olursak ise "Yatırım Yapacağımız Sistemi Gerçekten Biliyor muyuz ?" adlı blog yazısında bahsettiğim gibi bu piyasada oluşan haberleri takip ederken onları sadece okuyor muyuz yoksa anlıyor muyuz sorununuza çözümler getirecektir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ