Blockchain Nedir?

Bitcoin, blok zincir olarak bilinen dağıtılmış bir defteri sistemine bağlı. sağlık finansal hizmetlerden sayısız endüstriler kendi kullanımları için teknolojiyi nasıl kaldıraç olarak düşünmeye başlaması ''blockchain'' muhtemelen Bitcoin ile ilişkili en güçlü yeniliktir. Bu yüzden sormaya değer: Bir blockchain nedir?

Blok zincir teknolojisinin temel gücü, bilgi dağıtma yeteneğidir. Sistemin oluşturduğu tüm düğümler ya da tek tek bilgisayarlar arasında dağıtıldığı için "blok zincir teknolojisi" terimi genellikle "dağıtılmış defteri teknolojisi" ile değiştirilir. Bir blokçüların veritabanını tek bir yerde tutmak mümkün değildir, bu da tek bir parti tarafından sızdırılsın ya da kontrol edilmeli, aksine çok sayıda (Bitcoin durumunda on binlerce) bilgisayarların hepsini bir araya getiriyor. 

Blokchain ağ otomatik olarak belli aralıklarla kendisini doğrular ve tuttuğu verilerin doğruluğunu garanti eden bir kendinden denetim sistemi oluşturur. Bu verilerin grupları "bloklar" olarak bilinir ve bu bloklar kriptografik olarak birbirine zincirlenirken, veri parçaları gömülür ve manipüle edilmesi daha zor olur. Blok zincirindeki herhangi bir verinin değiştirilmesi büyük miktarda bilgi işlem gücü gerektirir.

Bir blok zincirin diğer önemli veri tabanlarıyla karşılaştırıldığında önemli bir dezavantajı, bu dağıtılmış kurulumun devam etmesi için birkaç farklı kaynaktan sabit bilgi işlem gücü gerektirmesi.

Bitcoin gibi, şimdi anladığımız gibi blokçunun icadı, Satoshi Nakamoto adıyla geçen kişi ya da gruba dahildir. Aslında, karşılıklı dağıtılmış bir defterin fikri 1976'da " Kriptografide Yeni Yönelikler " adlı bir araştırma kağıdına geriye dönülebilir . Uzun yıllar boyunca konsept güvensiz ve aşırı karmaşıktı, ancak Bitcoin ile eşleştirildiğinde teknolojinin güvenlik ve dağıtım avantajları netleşti.

Şimdi, blok zincir için yeni kullanımlar, Microsoft'un ve Deloitte gibi şirketlerin geliştirdiği ve merkezi olmayan ve doğrulanabilir doğasının dijital para birimlerinin ötesine büyük bir potansiyel verdiğine inanmaktadır.

Blok zincir teknolojisinin ne kadar ileri gidebileceğini yalnızca zaman gösterecektir. Eğer mevcut herhangi bir gösterge ise, çok geniş kapsamlı kullanılacaktır.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ