Sierra Leone çok uzun süredir blockchain sahnesinde aktif. Aslında, blockchain özellikli dijital ulusal tanımlama sistemini ortaya çıkaran ilk Afrika ülkelerinden biri.

Blockchain Özellikli Dijital Kimlikler Sierra Leone

Sierra Leone çok uzun süredir blockchain sahnesinde aktif. Aslında, blockchain özellikli dijital ulusal tanımlama sistemini ortaya çıkaran ilk Afrika ülkelerinden biri.

Sierra Leone’nin İnovasyon Sorumlusu Dr. David Moinina Sengeh, BBC'nin son tartışmalarında, “Dijital teknoloji Batı Afrika'yı dönüştürebilir mi?” Konulu bir konuşmada, ulusal bir blockchain kimliğinin ülkenin en yoksulları için finansal katılımı nasıl iyileştireceğini açıkladı. Bakan ayrıca, bunun ülkede cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yardımcı olacağını da sözlerine ekledi.

"Finansal katılım açısından, Sierra Leone hükümeti finansal erişimi geliştirmek için blok zinciri üzerinde çalışıyor ve destekliyor.”

Ayrıca, yaklaşık bir milyon insanın blockchain teknolojisini kullanarak banka hesaplarına ve diğer finansal kurumlara eriştiğini açıkladı.

Tartışma sırasında Sengeh'e, blockchain teknolojisinin uygulanmasının insanlar için nasıl dijital bir kimlik yaratacağı ve bir bütün olarak Sierra Leone'nin ekonomisini nasıl geliştireceği soruldu. Buna yanıt olarak, Sierra Leone'deki finansal katılımın çok düşük,% 17-20 arasında bir yerde olduğunu ve blockchain uygulayarak, hükümetin finansal katılımı genişletmeyi amaçladığını, böylece daha fazla kadının finansal hizmetlere erişebileceğini belirtti ve bu durumun sonuçta ülkenin ekonomisi üzerinde büyük bir etki yaratacağını kaydetti.

Parmak izlerinin Sierra Leone vatandaşlarının banka hesaplarına erişmesine nasıl yardımcı olacağını daha da açıklayarak, insanların tüm verilerinin parmak izleriyle bağlantılı olacağını ve bununla birlikte bir banka hesabını etkinleştirebileceklerini açıkladı ve şöyle dedi:

“Bir banka hesabı açmak biraz kimlik gerektirir. Bir kimliğiniz yoksa, yine de parmak iziniz vardır ve bu parmak izi kimliği banka hesabı etkinleştirmesi için yeterlidir. Bu hayatları çok daha iyi hale getiriyor. ”

Batı Afrika ülkesi Sierra Leone de gıdaların izlenebilirliği için blockchain teknolojisini kullanıyor. Son zamanlarda, San Francisco merkezli bir kâr amacı gütmeyen teknoloji kuruluşu olan Kiva, Sierra Leone'de kredi almak için mücadele eden insanların kredi geçmişlerini kanıtlamak üzere çevrimiçi bir kimlik veritabanı oluşturmak için blockchain uyguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ