Avustralya'nın devlet destekli bir P2P güneş enerjisi ticaretini blok zincirini kullanarak denemesi, teknolojinin popüler ve teknik olarak uygulanabilir olduğunu keşfetmesini sağladı.

Blockchain P2P Enerji Ticareti, Avustralya Testinde Uygulanabilir ve Popüler Olduğunu Kanıtlıyor

Avustralya'nın devlet destekli bir P2P güneş enerjisi ticaretini blok zincirini kullanarak denemesi, teknolojinin popüler ve teknik olarak uygulanabilir olduğunu keşfetmesini sağladı.

Avustralya hükümeti destekli, blok zinciri teknolojisini kullanarak eşler arası güneş ticareti, teknolojinin kullanıcılar ve teknik olarak popüler olduğunu buldu.

Aralık 2018 ve Ocak 2020 arasında gerçekleştirilen deneme, enerji sistemini iyileştirmek için yerelleştirilmiş iki taraflı enerji pazarlarının ve blockchain teknolojisinin potansiyelini araştıran RENeW Nexus Projesi'nin bir parçasıydı.

Projeyi destekleyenlerin arasında Avustralya Hükümeti'nin Akıllı Şehirler girişimi, çeşitli Avustralya üniversiteleri, Western Power ve Avustralya blockchain firması Power Ledger vardı.

18 Haziran'da yayınlanan sonuçlar, araştırmada izlenen çok yönlü yaklaşımın yerel enerji özerkliğini % 30-68 oranında artırabildiğini ve mevcut sistemlere göre daha düşük maliyetli ağ sonuçları sağlayabildiğini gösterdi.

Proje bağlamı

RENeW Nexus, Batı Avustralya eyalet hükümetinin merkezi büyük ölçekli enerji üretim sisteminden nasıl uzaklaşacağı ve dağıtılmış yenilenebilir enerjileri ve pil depolamayı entegre edecek hibrit bir sisteme nasıl geçileceği konusundaki araştırmalarının bir parçasını oluşturmaktadır.

Çatıdaki güneş enerjisinin bölgenin elektrik şebekesi olan Güney Batı Bağlantılı Sisteminin ele alınmasının, diğer şebeke sistemlerinden önemli ölçüde daha gelişmiş olduğu ve bu nedenle karbondan arındırma hedeflerine ulaşmak için umut verici bir yol olarak tanımlandığı bildirildi.

Eyalet hükümetinin Enerji Dönüşüm Stratejisi, şebeke istikrarını yönetmek ve dağıtılmış enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek gibi maliyetleri düşük tutarken mevcut sistemlerden uzaklaşmaya ilişkin temel zorlukların nasıl çözüleceğini araştırıyor.

RENeW Nexus denemesi, bölgedeki iki güneş eşler arası ticaret denemesini ve Toptan Enerji Piyasasına elektrik gönderen batarya sistemlerinden sanal enerji santrallerinin kullanımının bir analizini içeriyordu.

Blockchain’in enerji stratejisindeki rolü

Projenin bir parçası olarak, Power Ledger'in enerji tüketimini takip eden ve kullanıcıların fazladan güneş enerjisini diğer sakinlere satmasına izin veren blockchain platformu, gelecekte inter-up'ı desteklemek için 670 kilowatt saat topluluk pili kullanan bir mikrogrid ile birleştirilecek.

Pil yapım aşamasındayken, denemenin blockchain'e özgü faydaları bu aşamada değerlendirildi.

Enerji tüketicileri ve perakendeciler arasında gelişmiş denetim, güvenli ticaret ve hızlı çözümleme desteğini içerdikleri tespit edildi.. Akıllı sözleşmeler, etkileşimleri otomatikleştirme ve sistemdeki verimliliği ve esnekliği daha da arttırma potansiyeli sunar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ