Bu hafta başlarında, Rus teknoloji kuruluşu Waves, perakende elektrik sektöründeki ödemeler için bir blok zinciri çözümünü test ettiğini açıkladı.

Blockchain Pilot Uygulaması Rusya

Pilot program, enerji üreticileri, tedarikçiler ve tüketiciler arasında işlemleri otomatikleştirmek ve daha şeffaf hale getirmek isteyen Rusya'nın ulusal enerji şebekesi operatörü Rosseti tarafından başlatıldı.

Şimdi ilk aşama başarıyla tamamlandı, ortaklar çabalarını arttırmaya devam edecekler. Sonunda, blok zinciri ile çalışan çözümü ülke çapında yaymayı öngörüyorlar.

Blockchain ve Enerji: Birlikte Çalışmalarını Sağlayan Şey Nedir?

Global bir doğal kaynak araştırma ve danışmanlık grubu olan Wood Mackenzie'ye  göre, enerji sektöründe dağıtılmış defter teknolojisinin ilk belgelenmiş kullanım durumu, Brooklyn, New York sakinlerinin bir blok zinciri aracılığıyla güneş enerjisi ticareti yapmaya başladığı Nisan 2016'ya  kadar takip edilebilir. Bu noktadan itibaren, teknoloji enerji  endüstrisi ile ilgi kazanıyor. Rapor, enerji sektöründe blok zinciri  sektöründeki yatırımların 2017 yılının ikinci çeyreği ile 2018'in ilk  çeyreği arasında 300 milyon ABD dolarına ulaştığını söylemeye devam  ediyor.

Nitekim,  bugünlerde enerji sektörü, DLT için en cazip alanlardan biri olarak  kabul ediliyor. “2019  Enerji Sektöründe Blockchain Teknolojisi: Zorlukların  ve Fırsatların Sistematik Olarak Gözden Geçirilmesi” başlıklı akademik çalışma, bu alandaki 140 blok zinciri reklam ve araştırma  girişimini gözden geçiriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ