Endüstrinin içinden ve dışından, vatandaşların verilerinin büyük miktarlarda risk altında olduğuna veya sömürülmesine ilişkin çok sayıda rapor geldi.

Blockchain Teknolojisi Dijital Dünyada Yükselen Kimlik Hırsızlığıyla Mücadele Ediyor

Endüstrinin içinden ve dışından, vatandaşların verilerinin büyük miktarlarda risk altında olduğuna veya sömürülmesine ilişkin çok sayıda rapor geldi. Böyle bir zamanda, dünya dijital verilere bağımlı olduğunda, kripto para birimleri ve blockchain teknolojisi, gözetim ve veri sömürüsüne karşı bir siper olarak duruyor.

Birçok kişinin internette mevcut gizlilik durumu hakkında sahip olduğu endişeler sebepsiz değildir. Her şeyin dijital gibi göründüğü bir dünyada,  giderek artan sayıda veri sızıntısı, veri satışı ve sömürü vakası olduğu görülüyor.

Son zamanlarda, PreciseSecurity'nin bir raporu, Georgia, Florida ve California eyaletlerinin 2019 yılında ABD'deki kimlik hırsızlığı davalarının üçte birini oluşturduğunu ve yaklaşık 211 örneğin olduğunu gösterdi. Toplam rakam 650.000'den fazlaydı.

İncelenen vakaların çoğu, çok sık gerçekleşen kredi kartı sahtekarlığıyla ilgilidir. Gizlilik, merkezi olmayan teknolojilerin benimsenmesinin ve büyümesinin arkasındaki itici faktörlerden biri olmaya devam etmektedir. Blockchain teknolojileri, ödeme sahtekarlığına karşı çözümler sağlamanın yanı sıra tüketicilerin kimliğini ve verilerini koruma konusunda iyi bir şekilde belgelenmiştir.

Bu noktada, Brave tarayıcısının başarısı ve kalitesi, çok sayıda kaynağın oybirliğiyle gizlilik merkezli nitelikleri için övgüyle biliniyor. Brave ayrıca kullanıcı tabanını hızla büyüttü ve bu hızlı büyüme tüm cihazlarda mevcut.

Brave, web'deki mevcut gizlilik durumu konusunu çok ciddiye alıyor gibi görünüyor. Ekibin, İngiltere konsey web sitelerindeki verilerin nasıl kullanıldığına dair yakın tarihli bir rapor da dahil olmak üzere, kullanıcı verilerinin nasıl kullanıldığı hakkında bazı korkunç sonuçlar sunan birden fazla rapor yayınlama geçmişi bulunuyor.

16 Mart'ta Brave, Google’ın veri tekeli olarak nitelendirdiği şeye GDPR şikayetinde bulunarak bir adım daha ileri gitti ve bu da sayısız tartışma başlattı. Hem Google hem de Facebook eleştiriliyor çünkü veri kullanıyorlar ve onlardan gelir elde ediyorlar.

Bu arada Brave, tarayıcı kapalıyken bile tarayıcı parmak izini engelleyerek tarayıcı izlemeyi önleyen yeni bir özellik yükledi. Bu, Brave ile kullanıcıları neredeyse tamamen koruyan birçok özellikten biridir.

Bununla birlikte, Brave gizlilik istismarına karşı bu mücadelede sadece bir varlıktır - diğer birçok proje kendi çözümlerini getiriyor.

Kripto para birimleri ve dağıtılmış defter teknolojisi (DLT), doğası gereği, tüketici yanlısıdır, gücü paydaşlar arasında daha eşit bir şekilde dağıtır ve kullanıcılara bir ürün veya hizmetin nasıl çalışması gerektiği konusunda söz verir.

Microsoft'un bile ilgisini çeken en çok tartışılan nişlerden biri, kullanıcıya verilerini tamamen kontrol etmesini sağlayan Dijital Kimlik çözümlerinin oluşturulmasıdır. Dijital kimlik yönetiminin içinde, Civic, SelfKey, Hydro, Microsoft ve IBM dahil olmak üzere çeşitli projeler ve üzerinde çalışan köklü şirketler var.

Merkezi bir varlığın bu verileri tutmasını engelleyerek, reklam alanında ve genel olarak internette meydana gelen çok çeşitli davranış türlerini zaten kaldırabiliriz. Bu, reklam endüstrisinin parçalanacağı anlamına gelmez - Brave kullanıcılara reklam alma seçeneği sunar, bu çok büyük bir farktır.

Blockchain’in değişmez ve merkezi olmayan doğası, internetin günlük operasyonlarının birkaç güçlü tekel tarafından dikte edilmediği daha adil ve ücretsiz bir internet için ideal bir adımdır. Hala bir şekilde uzakta, ama çözümler önümüzde var.

 Web'in icat ile bilgi kullanılabilirliği için yaptığı şey, yakında daha demokratik süreçler ve toplam veri sahipliği ile desteklenecektir - ancak bunun için savaşmalıyız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ