Teknolojinin zorlukla ayak uydurabileceğimiz bir hızla geliştiği bir çağda yaşıyoruz. Robotik ve yapay zeka alanındaki gelişmeler zaten medyamızı, iş yerlerimizi, politikamızı ve toplumumuzu değiştiriyor.

Sanat dünyası geleneğin son burçlarından biri gibi görünüyor. Çok az müze veya galeri dijital sanat veya ileri teknoloji içeren sanat sergileme eğilimindedir.

İnsanlar sanatı düşündüklerinde, duvarlarına asılabilecek çerçeveli nesneleri düşünürler. Dahası, mevcut yinelemesinde, sanat dünyası eski dünyayı olumlu hissediyor. Aşağıdaki grafikte görüldüğü gibi, sanatçıların % 1'inden daha azının 67,4 milyar dolar değerinde küresel bir pazardan değer yakaladığı erişilemez ağ geçidi ile nadir, seçkin bir niş pazarda otruduğunu görüyoruz. Birincil pazarda çalışan galeriler, satışlarının % 63'ünün ilk üç sanatçısından olduğunu ve tek bir sanatçının bu değerin % 42'sini oluşturduğunu bildiriyor.

Blockchain'e Girin

Yıllardır dijital olarak müzik, film, kitap ve resim tüketiyoruz. İnternet sayesinde insan sanatının tüm havuzuna tek bir tıklamayla erişebiliyoruz. Ancak bu dijital yaygınlık, ekran görüntüleyebileceğimiz ve içerik oluşturuculara herhangi bir atıf, izin veya ödeme yapmadan dijital görüntüler veya içerik kullanabileceğimiz anlamına gelir. Sanat parmaklarımızın ucunda, ancak değeri adil veya doğru bir şekilde yakalanmadı.

Şimdi, blockchain teknolojisi sayesinde dijital içerik benzersiz bir varlık haline gelebilir. Basit bir ifadeyle: artık dijital içeriğinize sahip olabilirsiniz. Bitcoin'i düşünün. Bu, tıpkı para gibi, çift harcama yapmadan işlem yapabileceğiniz dijital bir para birimidir. Benzer şekilde, dijital sanat artık sahtecilik olmayan bir orijinal olarak veya çoğalabilir baskılar olarak tokenleştirilebilir. Çift harcama riski olmadan satın alınabilir, satılabilir ve tahsil edilebilir. Sahiplik şeffaf bir şekilde doğrulanabilir ve token ile temsil edilen dijital sanat değer bile yaratabilir.

Evet, yine de bilgisayarınızdaki bir görüntünün ekran görüntüsünü alabilirsiniz, ancak bu bir sanat eserinin fotokopisini çekmeye veya bir müzede Van Gogh'un fotoğrafını çekmeye benzer. Değer orijinal resimde veya bu durumda Tokendadır.

Kripto İle Alım

Koleksiyonerler zaten Superrare, Nadir Sanat Laboratuvarları ve Açık Deniz gibi pazarlarda kripto para birimi veya fiat para ile dijital sanat satın alıp satıyorlar. Sanatçılar zaten dijital cüzdanlarına doğrudan ödemelerden ve eserlerinin garantili ilişkilendirilmesinden ve kimlik doğrulamasından faydalanıyorlar. Tokenlara bağlı akıllı sözleşmeler, sanatçıların ikincil piyasada bile telif hakkı almasını sağlayabilir ve bu da ana akım sanat pazarında gerçekleşmez. Blockchain kullanımı sanatçılar için farklı bir ekonomik model sunabilir; eşler arası bir sistem, ikincil satışlarda garantili telif hakları veya katılımcı bir ekonomi olsun.

Blockchain, Sanat Alımını Demokratikleştirebilir

Blockchain, sanat alımını demokratikleştirebilir ve tüm dünyadaki daha çeşitli sanatçılara maruz kalma sağlayarak, çok daha geniş bir pazara sanat eseri sahibi olma ve toplama deneyimini getirir. Ayrıca, blockchain'in akıllı bir sözleşmesinde kodlanan misli olmayan tokenler katmanlanabilir, böylece resim, müzik veya animasyon gibi bir sanat eserinin farklı öğelerinin tokenleştirilebileceği ve tüm farklı içerik oluşturucuların alabileceği ortak çalışmaların yaratılmasına izin verilir. Bu iş satıldığında veya lisanslandığında bir telif hakkı söz konusu olur. İşlemler blok zincirine silinmez bir şekilde kaydedilir, böylece herkes sanat eserinin ne zaman işlem gördüğünü ve kime sahip olduğunu bilir (sahibinin kimliği benzersiz bir karakter dizisi olsa da). Blockchain kitlesel bir şekilde benimsendiğinde, insanlar sevdikleri sanat veya dijital içeriğe sahip olmaya, sanatçılar ve kendileri için koleksiyoner olarak değer yaratmaya alışacaklar.

Eksiklikler

Bununla birlikte, şu anda, blockchain'in ölçeklenebilirlik eksikliği, tutarlı düzenlemelerin eksikliği ve kitlesel benimsenme sorunları nedeniyle, bu pazar henüz küçük bir sanatçı ve yaratıcı teknoloji uzmanı olan kabuğundan büyümektedir. Blockchain dapps (merkezi olmayan uygulamalar) henüz kullanıcı dostu değildir ve tokenize dijital sanat koleksiyoncuları için ekran ve kullanıcı deneyimi çok daha fazla iyileştirmeye ihtiyaç duyar. Yine de, yaratıcı teknoloji uzmanları bu gelişmekte olan pazarın vaadi konusunda yükselişte.

Blockchain ayrıca, 2019 Deloitte Sanat ve Finans Raporuna göre, varlık yöneticileri, koleksiyoncular ve sanat profesyonelleri için ana endişe alanları olan mevcut sanat için kimlik doğrulama ve provenans konularına yardımcı oluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ