Blockchain teknolojisinin kullanılabileceği inanılmaz alanlar

Uzun süredir yazmak istediğim ancak bir türlü fırsat bulamadığım Blockchain Teknolojisi'nden bahsetmek bugüne nasipmiş. Aslında yazıyı yazmadan önce uzunca bir süre düşünüp farklı kaynaklardan bilgiler edinmeyi yeğledim. Bu kapsamda emlak sektöründen tutun sağlık sektörüne kadar bir çok yetkin CEO ve yatırımcının fikirlerini dinledim, bu teknolojinin kendi sektörlerine nasıl entegre edilebileceğine dair görüşlerini aldım. Özellikle Blockchain Summit benim için eşsiz bir deneyim oldu diyebilirim, okuyucularımız arasında bu etkinlikte yer almış kişiler varsa onlar için de küçük bir tekrar ve hatırlatma niteliğinde bir yazı olacak diyelim ve Blockchain'in sağlık, sigorta, emlak gibi sektörlere nasıl entegre edilebileceğini inceleyelim.

İlk olarak Blockchain Teknolojisinin hangi alanlarda verimli olup hangilerinde ise verimsiz olacağını inceleyerek başlayalım. Sonda söyleyeceğimizi başta söyleyelim ve durumu şöyle özetleyelim; eğer kümülatif bir bilgi akışının sağlandığı veri ortamı söz konusu ise bu teknoloji çok verimli olabilir ancak hızlı veri akışının sağlandığı bir ortam söz konusu ise örneğin borsada işlem yapacaksanız bu teknolojinin kullanılması gereksiz olacaktır, kaldı ki beklenen verimi de sağlamayacaktır. Şimdi gelelim hangi alanlarda kullanabileceğimize; 

Zingat isimli uygulama ile hepimizin tanıdığı CEO, Ahmet KAYHAN emlak sektörü üzerine analizlerine yer verelim: Emlak sektörü aslında büyümeye devam eden ve asla sona ermeyecek tabiri caizse ölmeyecek sektörlerden birisidir. İstanbul,Ankara gibi büyük şehirlerde yüz binlerce ev inceleniyor, kiracılar kendilerine uygun evi bulabilmek için onlarca site kullanıyorlar veya emlakçılara başvuruyorlar. Peki bu kısmına kadar zaten bilindik şeyler, Blockchain bunun neresinde yer alacak? Şöyle cevap verelim; gireceğiniz evin son üç yılda gelen elektrik faturasının ortalamasını görebilseniz, kış aylarında ne kadar doğalgaz ödendiği bilseniz , sizden önce kaç kiracı kaldı ve ortalama olarak sözleşmeleri ne kadar sürdü bunları hepsini bilseniz harika olmaz mı? İşte bu ancak blockchain teknolojisi ile mümkün. Verilerin silinemeyen bir şekilde bloklara kaydediliği bu ortamda ilk kiracıdan son kiracıya kadar bu sözleşmeler kayıt altına alındığında az önce saydıklarımızın bilgisine ulaşmak imkansız olmayacaktır.

Bir diğer alan sağlık sektörü. Bu sektörde IBM Watsons'dan yetkilileri bir hususun altını özellikle çizdiler. Düşünsenize öyle bir sağlık altyapısı kuruyorsunuz ki bir hastalığı bu sisteme kaydettiğinizde Dünya üzerinde kaç kişi bu hastalığa yakalanmış, doktorlar hangi ilaçları önermiş, hangi ilaçlar hastalığı çözerken hangileri yetersiz kalmış, faydası dokunan ilaçlar içerisinde en hızlı çözüme kavuşturan ilaç hangisi? hepsini görebiliyorsunuzBunların da imkansız olmadığını ve sağlık altyapısına blockchain teknolojisinin entegre edilmesiyle bugünden itibaren mümkün olabileceğini söyleyelim. Tek yapması gereken ilgili doktorun hastasına ilişkin bu verileri kayıt altında tutması. Zaten mevcut sistemimizde de bu kadar ayrıntılı olmasa da doktorlar aynı yükümlülüğe sahipler.

Son olarak sigorta sektörüne değinelim. Sigortaların genel çalışma prensibi nedir? Sigorta sözleşmenizin konusunu teşkil eden risk gerçekleştiği takdirde sigorta şirketi bu riskin sorumluluğunu üstlenir ve ödemesini yapar. Peki uygulamada her şey bu kadar yolunda mıdır veya hızlı mıdır derseniz cevabımız olumlu olmaz çünkü Türkiye'de nereden baksanız en çok dolandırılmaya çalışan şirketler Sigorta Şirketleri'dir. Hal bu olunca da güven problemini tamamen ortadan kaldıran bu sektöre can katacaktır. Mesela şöyle somutlaştıralım: Trafik sigortanız var. Bir trafik kazası gerçekleşti, arabanız sigorta şirketine ve aynı anda en yakın hastaneye kaza gerçekleştiğini rapor ediyor. Sigorta şirketi bunu bir karine olarak kabul ediyor ve gerçekleşmediğinin ispatı artık sigorta şirketine düşüyor. Sağlık mensuplarının olaya ilk intigali ile aslında tanık delili de oluşmuş oluyor ve olayın ispatı son derece kolay hale geliyor. Sonuç olarak hem sigorta şirketi hızlı bir şekilde ödemeyi gerçekleştiriyor hem de güven sorunu ortadan kalkmış oluyor. (gerçi burada IoT da söz konusu olduğu için Tangle teknolojisinin kullanımı da gündeme gelebilr, belki daha da verimli olabilir)

Sonuç itibariyle bu teknolojiyi daha adını zikredemediğim birçok alana entegre edebilirsek çok güçlü bir bilgi birikimi ve altyapı sağlayacaktır. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ