IBM ve WEF uzmanlarına göre, Blockchain teknolojisi, sınır ötesi ticaret işlemlerinin iş akışını kolaylaştıracak, özellikle de belge onay süreçlerinin ele alınmasında hızlandıracak gerekli olanağa sahiptir. Blockchain teknolojisi ise, Bitcoin  gibi kripto para birimlerinin ardındaki temel teknolojidir.

IBM Blockchain Teknoloji Çözümleri Başkan Yardımcısı Ramesh Gopinath'a göre, tedarik zincirleri tarafından nakliye işlemleri için büyük miktarda kağıt belgeleri fiziksel olarak hareket ettirmek için kullanılan geleneksel yöntemin dolandırıcılığa, insan hatasına ve yanlışlıkla oluşabilecek gecikmelere karşı çok savunmasız olduğunu söyledi.

Bununla birlikte , dokümantasyonun işlenmesi, taşınması, doğrulanması ve güvence altına alınması yönündeki idari masraflar çok yüksek

Uluslararası ticaret, malları uluslararası sınırlar boyunca taşımak için gereken, belge onay iş akışlarını idare etmenin daha hızlı, daha güvenli ve verimli bir şekilde yapılmasını talep etmektedir. Geleneksel olarak, tedarik zincirleri, dolandırıcılık, insan hatası ve istemsiz gecikmeler için pencereyi açık bırakan büyük miktardaki kağıt belgelerin fiziksel hareketine dayanıyordu. 

Bu arada, Tedarik Zinciri ve Lojistik Uzmanı Wolfgang Lehmacher, Blockchain'in veya dijital defter teknolojisinin (DLT), akreditif gibi finansal araçlar vasıtasıyla yavaş yavaş ama emin adımlarla mal  taşımacalığı  sektörüne girmesinin yanı sıra konvansiyonel ticaret ve sevkiyat belgelerinin sayısallaştırılması yoluyla da yapıldığını söyledi.

Mali hizmetlerin kökü olan sayısal defter çıkarma teknolojisi, akreditif gibi finansal araçlarla ve geleneksel ticaret ve sevkıyat belgelerinin sayısallaştırılması yoluyla mal taşımacılığına giriyor

Denizcilik sektöründe kilit blok-tabanlı projeler

Birkaç endüstri oyuncusu, nakliye işlemlerinde Blockchain kullanımını test etmek için projeler başlattı. Danimarka'nın öncü kuruluşlarından  Maersk, sevkıyatları izlemek için  Blockchain tabanlı bir teknolojiyi test etmek için IBM ile ortaklık kurdu.

Londra merkezli Everledger, Blockchain'in elmas gibi değerli varlıklarını izlemek ve korumak için pilot kullanımını da yaptı, Güney Koreli işletmelerden oluşan bir konsorsiyum ise , reefer konteynerlerini sevkıyat rezervasyonundan kargo teslimatına kadar takip etmek için bu teknolojiyi kullandı.

Bu yılın başlarında Dünya Ekonomik Forumu için Tedarik Zinciri ve Taşıma Sektörü başkanı Wolfgang Lehmacher, teknolojinin ticaretteki genel engellerin üstesinden gelebilmesine odaklanan Blockchain'in uluslararası ticaretteki işe yaradığını keşfetti.

Blok-chain zincirine dayalı açık ve güvenli platformlar, terminallerde veya limanda çalışan müşterilerin görevlerini yerine getirmek için limana küçük işletmeler getirebilir, bağlantı noktası servislerine kolayca erişebilir ve dijital port platformu vasıtasıyla diğerleriyle bağlantı kurabilirler. Dijital eşler arasındaki işbirliği araçları ile ödemeleri ve iş yapma kolaylığı sağlar.

Blockchain, genellikle uluslararası ticaret ve operasyonlarla gelen yüksek maliyetleri başarılı bir şekilde en aza indirirken gereksiz proseslerden kurtularak çeşitli uluslararası ticaret olanaklarını genişletmeye yardımcı oluyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ