Blockchain yazılım firması Digital Asset, 4 Nisan'da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, dijital varlık modelleme dilini (DAML) yayınladı.

Blockchain Yazılım Firması Dijital Asset, Dijital Varlık Modelleme Dilini (DAML) Yayınladı

Blockchain yazılım firması Digital Asset, 4 Nisan'da Twitter  üzerinden yaptığı açıklamada, dijital varlık modelleme dilini (DAML) yayınladı.

Nisan 2016'da tanıtılan DAML, finansal kurumların dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) aracılığıyla anlaşmaları modellemesi ve yürütmesi için tasarlanmış etkileyici bir dildir.

Dijital Asset’in bloguna göre, DAML birçok yönden akıllı bir sözleşme diline benzer, ancak açık bir yürütme ortamında değil, özel bir yürütme ortamında kullanılmak üzere optimize edilmiştir.

Bugünden itibaren, DAML dilinin kaynak kodu Apache 2.0 açık kaynak lisansı altında serbestçe kullanılabiliyor. Şirket’in yaptığı bir duyuruda, üçüncü tarafların DAML'yi değiştirebildiğini, kendilerince özelleştirebileceğini ve diğer platformlarla entegre edebildiklerini ekledi.

Digital Asset'in kurucu ortağı ve CTO'su Shaul Kfir, DAML'nin, geliştiricilerin platformdan bağımsız olarak hızlı bir şekilde dağıtılmış uygulamaları hızlı bir şekilde yazmalarını sağlayan blokaj yapılarının karmaşıklıklarını soyutlayabildiğini söyledi.

Bunun yanı sıra, Dijital Varlık ayrıca herhangi bir geliştiricinin bugün DAML kullanmaya başlamasına izin veren DAML yazılım geliştirme kitinin (SDK) Geliştirici Önizlemesinin açık kaynak kodlarını da yayınladı.

Basın açıklamasına göre, DAML SDK, Accenture, Avustralya Menkul Kıymetler Borsası, BNP Paribas, Hong Kong Borsaları, Singapur Borsası, Nomura Araştırma Enstitüsü ve bunlar gibi bir dizi büyük küresel finansal firmada geliştiricilere erken erişim sağlayan özel bir beta geliştirici programının bir parçası olarak daha önce mevcuttu.

Avustralya Menkul Kıymetler Borsası geçen yılın eylül ayında, hisse senedi işlemleri için Blockchain’e geçişini altı ay geciktirdiğini açıklamıştı.

Ethereum'un (ETH), topluluk projesi geliştiricilerinin sayısının tüm kripto para birimleri için temel protokolü üzerinde çalışanlardan daha fazla geliştiriciye sahip olduğunu belirtildi. Şirketin, 20.000'den fazla kod deposundan parmak izi aldığı ve veri elde etmek için 16 milyona ulaştığı bildiriliyor. Bu, ortalama olarak 216 geliştiricinin her ay ETH depolarına kod katkısı olduğunu ortaya koyuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ