Merkez bankasının rolü, bir ülkenin para birimini, para arzını ve faiz oranlarını yönetmek.

Blockchain Yeni Ekonomik Krizleri Önleyebilecek mi?

Merkez bankasının rolü, bir ülkenin para birimini, para arzını ve faiz oranlarını yönetmek. Birleşik Devletler’in 1913’e kadar bir merkezi bankası yoktu. Ta ki, Woodrow Wilson’ın Federal Rezerv Yasasını imzalayıncaya kadar. O zamandan beri Federal Reserve, likiditenin kredi ve yeni fiat para arzı şeklinde genişlemesi ve daralmasıyla ABD ekonomisinin esnekliğinden sorumlu. Perakende ve kurumsal bankalar, Fed'in katı ekonomik kurallarına uymakta, bu da girişimcilerin, şirketlerin, yatırımcıların, pazarların ve tüketicilerin günlük yaşamlarını etkilemek için uygulanmakta.

Bugün, ABD ve dünyadaki ilk ekonomilerin çoğu, aşırı uyarılmanın doğrudan bir sonucu olarak likidite sıkılaştırıcı konumda. Bir gecede “repo piyasalarında” dengesizlik durumunu yaşamak ve yeni nicel rahatlama biçimine yol açmak yaygın bir vaziyet haline geldi. Bunlar, mevcut finansal sistemin yeniden bozulmaya başladığının işaretleri. Ancak 2007'den farklı olarak, paramızın güvenliği için likidite ve istikrar üzerine inşa edilmiş tamamen yeni bir endüstri var.

Peyzajı tanımlama

“Repo piyasaları” olarak da bilinen pazar geri alım anlaşması işlemleri, son birkaç ay içerisinde Bloomberg, Financial Times, Business Insider gibi ulusal büyük medya kuruluşların manşetlerini süsledi. Ancak “repo piyasaları” tam olarak nedir?

Kısacası, repo kredisi, Fed'in bankacılık sistemi içinde krediyi arttırmasının bir yolu. Repo faiz oranları, bankaların birbirlerini borç para almak için borçlandırdıkları faiz oranlarıdır. Genellikle, Fed’in gecelik borç verme faiz oranlarını izlerler. Ancak, repo faizlerinin yukarı doğru yükseldiğini görmeye başladık, diğer bankalara kısa vadeli nakit veren bankalardan tedarik sorunlarının ve kısa vadeli nakit gerektiren bankalardan ve kurumlardan artan bir talebe işaret ediyoruz.

2007'de likidite kuruduğunda bankaların başarısız olduğu, piyasaların düştüğü, işsizliğin arttığını ve ekonomik çıktı sözleşmelerinin ne hale geldiğini ilk elden gördük. O zamandan beri, Fed, “niceliksel gevşeme” adı altında dolar basarak bankacılık likidite açığını kapatıyor. 10 yıl boyunca piyasalara kolay para sağladıktan sonra, Fed 2018'de durumu tersine çevirdi, faiz oranlarını yükseltti ve tahvilleri temizlemek ve bilançoları yukarı çekmek için tahvil sattı. Artan oranlarla birlikte serbest para arzının kesilmesi, bankalara likidite için çabalamasına neden oldu. Böylece son on iki ayda bu durum piyasaları birkaç kez sarstı.

Haziran ayında, Fed yine seyrini değiştirdi, bilanço indirimlerini sonlandırdı ve faiz oranlarını düşürdü. Eylül ayında, para arzını 10 yıl boyunca aşırı bir şekilde canlandırmanın ve normalleşmeye geri dönmeye çalışmanın sonuçlarına ilk bakışımızı belirledik. Hangi bankaların suçlu olduğunu göremememize rağmen, birçok bankanın hareketi, bankalar arası borç verme faiz oranlarının Fed’in belirlediği faiz oranlarının oldukça üzerine yükseldiğini gösterdi.

Serbest para ve borçla desteklenen bir ekonomide, kredi ve dolar sıkıntısı hızla ciddi bir soruna yol açabilir. Zaten sıfıra yakın olan faiz oranlarıyla, işler düştüğünde Fed'in hangi araçları kullanacağını görmek zor.

Bitcoin'in Tanıtımı

Birçok erken kripto meraklısı için Bitcoin (BTC), mevcut işlevsiz sistemden kopuk yeni bir tür para teklif etti. Bitcoin, 10 yıl önce 2009 yılında doğdu ve kendisini ana finansmana alternatif bir yeni, asimetrik, ilişkisiz bir varlık sınıfı olarak sundu. Değeri, aynı anda ağı güvenceye alırken, yeni madencilerin madenciliği yoluyla işbirliği yapan küresel bir dağıtılmış katkıda bulunanların ağından elde edildi.

2010'lar boyunca ekosistem, yalnızca bireysel egemen para sahipliğinin ötesinde ve gereksiz insan müdahalesini daha da ortadan kaldıran akıllı sözleşmeler gibi programatik aracıların ortaya çıkmasıyla gelişti. Bitcoin ve Ethereum - ve hayata geçirdikleri yeni teknolojiler - ekonomik sistemlerimizde aracılar ekleyen ve işlevsel olarak kullanılmayacak kadar hızlı bir şekilde ortaya çıkan aşırı merkezi tabakaları kaldırırsak, uluslararası işbirliğinin nasıl görünebileceğinin başlangıcını göstermiş durumda.

Bugünün kusurlu finansal sisteminden blockchain'in desteklediği daha teknolojik, merkezi olmayan sisteme geçerken zaten gerekli bir denge var. “Kantitatif gevşeme” yoluyla saf merkezileşmenin kusurlarını yaşadık, ancak saf ademi merkeziyetçiliğin küresel finans için ütopik bir çözüm sağlayacağı varsayımını yapmak bir yanlışlık.

Merkezi olmayan teknolojiler, maliyetleri azaltmak ve mevcut teknolojilerin yapamayacağı verimlilikleri eklemek için araçlar sağlar, ancak yeni sistemi çalıştırmak için gerekli olan insanlar, şirketler ve hükümetler dahil mevcut sistemin unsurları bulunur.

Global bir likidite çözümü

Bitcoin, XRP Ledger, Ethereum, EOS, Tezos, Cardono ve diğerleri de dahil olmak üzere her biri kendine özgü kullanım durumları ve yönetişimi olan bir grup blok zincirine yol açtı. Aralarında yaygın olan bir şey, ödemeler, borç verme, stabilize edilmiş para birimleri, tokenizasyon ve merkezi olmayan borsalar etrafında inşa edilecek yeni finansal araçların altyapısıdır. Özellikle iki blok zinciri Ethereum ve XRP Ledger, başka bir küresel finansal krizin etkilerini azaltmak için araçlar sağlayan uygulamaların üzerine inşa edilmişlerdir.

Ethereum, birbiriyle konuşan sonsuz sayıda bilgisayar tarafından oluşturulan dünya çapında bir bilgisayar olarak tanımlanabilir. Küresel uygulamaların avantajını, tam olarak nasıl programlandıklarını ve bireyler, hükümetler veya finansal kurumlar tarafından yapılan tahrifat riski olmadan çalışma avantajını sunar. Sınırsız fiat baskısı çağında, insanların günlük ticarette kullanabilecekleri güvenilir, istikrarlı bir para birimi oluşturmak, merkez bankalarının yarattığı etkilere tanıklık ettikçe önem kazanacak.

Para dengelemeye odaklanan Ethereum'un üzerine inşa edilen projelerden biri, Dai stablecoin (DAI), MakerDAO - insan yöneticileri yerine, sadece akıllı sözleşmeler ve kodlarla yönetilen bir tür merkezi olmayan özerk organizasyonun yaratıcısı. DAI kavramı oldukça basittir: Bitcoin ve Ethereum gibi bir tokendir; ancak, çok az ya da hiç volatilite göstermeyecek şekilde tasarlanmıştır. Başlamak için DAI, çoğu kripto para biriminin değişken olması nedeniyle, dijital dünyada büyük bir adım olan ABD dolarına göre istikrarlı olmaya çalışıyor. Bu, dünya çapındaki tüketicilerin para birimindeki dalgalı değer kaygıları olmadan işlem yapma yolunu açmaktadır. Zaman içinde, DAI ve diğer sabit paralar, düşen fiili paralara karşı korunmak ve kendilerini altın veya diğer emtialar gibi sabit varlıklara bağlamak için çeşitlilik gösterebilir.

Bugün istikrarlı bir para birimi oluşturmak, ulusal para biriminin yalnızca 2018’de ABD dolarına karşı % 51 oranında değer kaybettiği Arjantin gibi yerlerde zaten önemlidir. Bu aynı etkiler ABD doları gibi para birimlerine çarptığında, istikrarlı bir tüketici para birimi olması araçsal hale gelecek.

Dijital tüketici para birimlerinin çalışması için, bankaların bu yeni ekosisteme uyum sağlaması ve altyapılarını değiştirmeleri gerekiyor. Bu bir gecede gerçekleşmeyecek ve mevcut sistem ile geliştirilmekte olan sistem arasında bir geçiş dönemi olması gerekecek.

İşletmelerin ve tüketicilerin yararına tüm bir endüstriyi yükselten ve yaklaşan likidite krizini doldurmak için kendilerini mükemmel konumlandıran bir şirket örneği Ripple'dir. “Anında dünyanın her köşesine parayı taşı” sloganına bağlı olarak Ripple gerçek zamanlı brüt ödeme sistemi, döviz bozdurma ve havale ağıdır.

Bugün bankalar arasında sınır ötesi işlemlerde birçok verimsizlik var. Yavaş işlemler ve yüksek ücretler, farklı kuruluşlar arasında var olan parçalanmanın doğrudan bir sonucudur. Yurt dışında bir arkadaşınıza veya ailenizden para çekmeye çalışın ve bu modası geçmiş teknolojideki sıkıntılara ilk elden tanık olacaksınız.

Ripple şirketinin XRP defterindeki dijital varlık olan XRP’nin kripto para biriminden farklı olduğunu belirtmek önemlidir. Dijital varlık ve muhasebe şirketi şirketten önce kuruldu, ancak ortak kurucuları paylaşıyor. Şirket, likidite amacıyla XRP kullanmasına rağmen, para birimini veya defteri kontrol etmemektedir.

Ripple, dünyadaki bankalar ve kurumlar için kurumsal bir çözüm olan RippleNet'i satmaktadır. RippleNet, mevcut banka topluluğunu gerçek zamanlı, likit ve düşük maliyetli işlemler sağlayan tek bir ağda birleştirir. RippleNet, dünya çapında 200'den fazla bankanın ve ödeme sağlayıcısının yer aldığı ve üç ana üründen oluşan blok zincir teknolojisine dayalı bir ödeme ağıdır: xCurrent, On-Demand Liquid (eskiden xRapid) ve xVia; her biri belirli bir role hizmet ediyor.

xVia, bankalara ve şirketlere anında küresel ödemeler göndermeleri için bir yöntem sunarken, xCurrent bu bankalar arasında anlık bir yerleşim katmanı sağlar. Talep Üzerine Likidite (On-Demand Liquid), kurumlar arasındaki likit katmanı sağlar, böylece elde tutmaları gereken kağıt para birimini azaltabilirler.

Repo piyasaları 2007'de likidite kıtlığının ilk işaretlerini gösterdi. Bu işaretlerin yeniden ortaya çıktığını bir kez daha gördüğümüz gibi, Talep Üzerine Likidite 2000'lerin sonlarında sahip olmadığımız çözüm olabilir.

İsteğe Bağlı Likidite nasıl çalışır?

Basel III, birinci kademe sermaye oranının nasıl hesaplandığına dair düzenleyici atmosferi değiştirmiştir. 2007 krizinden önce, düzenleyiciler bankaların çözücü olarak kalabilmek için yeterli likiditeye sahip olduklarına güvenebilir; Ancak, mali kriz ve Lehman gibi birkaç bankanın başarısızlığı sonrasında durum öylece kaldı. Yeni düzenlemeler, bankaları farklı ülkelerdeki bankalar arasında kağıt para birimlerini taşımak için önceden finanse edilmiş hesapları veya mevcut likidite havuzlarını tutmaya zorladı.

Örneğin, ABD'deki Banka X ve Meksika'daki Banka Y, para birimlerini birbirleri arasında taşımak için artık ABD Doları veya Meksika Pesosu'ndaki mevduatlarının bir yüzdesine sahip olmalı. Bu gereklilik, işletme sermayesinde milyarlarca doları birbirine bağlar ve likiditeyi sağlamak için verimsiz bir çözümdür.

xCurrent, Bank X ile Bank Y arasında geçici bir engelleme zinciri koyuyor. Bank Y, Bank X'den ABD Doları almak istediğinde, Bank X'ı Y Bankasında uygun likidite sağlamak için bu rezervleri elinde bulundurmak yerine XRP'ye satabiliyor. XRP Bank Y'ye gönderilebilir ve ABD Doları karşılığında satılabilir. Her iki banka da rezervlerinin kontrolünü elinde tutabiliyor ve bu işletme sermayesini bireysel kurumlarına geri kazandırıyor.

Küresel bir likidite açığı belirtisinin daha fazla olduğuna dikkat ederken, Ripple gibi şirketleri yakından takip etmeye değer. Şu andaki sistem yaşını gösteriyor, ancak bu kez, verimli ve sağlıklı bir finansal gelecek için altyapı sağlarken, son krizin tuzaklarından kurtulmamıza yardımcı olacak yeni araçlarımız var.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ