Blockchain'de güvenlik dendiğinde çoğu kişi konuyu yanlış anlıyor. Yazımız bu durumun tam olarak ne anlama geldiğini açıklıyor.

Blockchain'de güvenlik dendiğinde çoğu kişi konuyu yanlış anlıyor. Yazımız bu durumun tam olarak ne anlama geldiğini açıklıyor.

Blokzincir ve Güvenlik

Blockchain'de güvenlik güvenlik dendiğinde işlemlerin veya kayıtların gizliliğinin kast edilmediğini görüyoruz. Daha çok burada güvenlikten kast edilen tüm kayıtların bloğun en başından itibaren görülmesi yani şeffaflığın hedeflenmiş olmasıdır. Diğer taraftan güvenlikten kast edilen bir konu da kayıtların değiştirilmemesidir.

Blokzincir'de mevcut olan bloğun içerisinde yer alan tüm geçmiş kayıtların doğru ve değiştirilmemiş olduğundan emin olabildiğimiz için sistem son derece güvenli. Ayrıca akılda tutmak gereken bir gerçek daha bulunuyor. Bu gerçek de zincirlerin dağıtık bir şekilde tutulduğu. Bu durum merkezi bir sunucu (server) olmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle hackerların saldırıp ele geçirecekleri bir bilgisayar bulunmuyor.

Görüldüğü üzere Blockchain sistemi son derece güvenli ve güvenilir bir sistem. Bu nedenle artık bir çok kuruluş tarafından tercih ediliyor. Yıkıcı özelliği ile geleceğin sistemleri içerisinde adından söz ettirecek gibi duruyor. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ