Blockchain

Blockchain'in ismi bile hisseleri yükseltmeye yetiyor. Bunlardan en ilginci İngiltere'de yaşandı. Dijital paraların şifrelenmiş işlem takibini mümkün kılan veri tabanı Blockchain ismi, İngiliz bir firmaya en mutlu gününü yaşattı.

Asıl adı On-line Plc olan şirketin ismini On-line Blockchain Plc olarak değiştireceğini açıklamasıyla hisseleri cuma günü yüzde 394 yükseldi. Perşembe gününün artışı ise yüzde 19'du. Aralık 1996'da halka açılan şirket, cuma günü yaptığı açıklamada blockchain teknolojisi geliştirme işleminin çok erken bir safhada olduğunu duyurdu. İnternet ve bilgi işlemlerin yatırım yapan şirketin işlem hacmi bugün 2,9 milyona ulaştı. Piyasa değeri ise 2005'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkarak 5,8 milyon dolar oldu.

Şirketten yapılan açıklamada "Blockchain teknolojisi ve kripto para birimleri bir süredir üzerinde çalıştığımız yeni ve heyecanlı bir alan. Bu gelişmeler ışığında markamızın ismini değiştirmek için doğru zaman olduğuna inanıyoruz" denildi. Buna benzer bir olay daha önce de Colorado merkezli Bioptix firmasının ismini Riot Blockchain olarak değiştireceğini açıklamasıyla yaşandı. Ekim başında yaşanan olayda firmanın değeri neredeyse ikiye katlanmıştı. Anlık görüntü paylaşım sitesi Snap'in şubatta 3 milyar dolarlık halka arz açıklamasıyla da SNAP Interactive adlı farklı bir firmanın hisseleri yüzde 150 yükselmişti.

Kaynak: Bloomberg International

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ