Bankalar yakında Blockchain teknolojisi tamamen benimseyecek mi? Blockchain banka ve finans kuruluşları için ne kazandırabilir?

Blockchain

Blockchain, kripto paraların arkasındaki yeni bir teknoloji gücü. Ancak bunun sadece kripto paralar veya finans ile ilgili kalması beklenemez. Çoğu kişi, kripto paraların yerine, arkasındaki teknoloji olan Blockchain'e yöneliyor. Bankalar kripto paralara bakış açısını hiçbir zaman değiştirmese bile, arkasındaki teknolojiye olan ilgileri de sürüyor. Son zamanlarda bazı büyük bankaların, Blockchain'in mevcut finansal hizmetlere entegresi için bir çok çalışma yaptıklarını biliyoruz.

Bu yazıda da Blockchain'in son derece basit ancak çok etkili olan 3 ana başlığını incelemek istedik. Öyleyse başlayalım.

Dolandırıcılara karşı büyük bir set

Blockchain teknolojisinin en önemli avantajlarından biri, merkezi bir sistem olmamasının aksine, yapılan işlemlerin son derece güvenli olmasıdır. Çoğu zamanlar bankalar saldırılara karşı savunmasızdır. Ama Blockchain'in merkeziyetçi olmayan yapısı bankaları siber saldırılara karşı koruyabilir. Blockchain sistemi kullanılırsa, saldırı girişimi yapanların sisteme erişim sağlamaları için tüm düğümleri bilmesi gerekir ki, bu inanılmaz derece zor bir durumdur.

Blockchain teknolojisi, finansal güvenlik haricinde müşteriyi tanımak ve kimlik yönetimi için de harika bir teknoloji olabilir. Blockchain'deki dijital kopyalar değiştirilemez, silinemez ve çoğaltılamaz. Müşterilerin kimlik doğrulama sürecinde eksta bir güvenlik katmanı eklemek, saldırı girişimlerini tamamen engelleyebilir.

Ödeme işlemleri

Wall Street, kripto paraları asla sevmedi ve de sevmeyecek. Ancak sürecin sonunda Wall Street bankacıları, kripto paraların geleneksel iş modellerine yöneleceğinin de tahminini yapıyor. JPMorgan Chase CEO'su James Dimon şu ilgili açıklamayı yapmıştı:

"Geleneksel bankacılık için çeşitli alternatifler üzerinde çalışan yüzlerce girişim var."

Şuanda kripto paraların bir ödeme aracı yerine, bir yatırım aracı veya varlık olarak tanınması, kripto paraların önünde kurulan belki de en büyük setlerden biri. Ayrıca kripto paralarda herhangi bir aracının olmaması ve işlemlerin sadece basit ama güvenilir onaylardan geçmesi kullanılabilirlik açısından büyük bir öneme sahiptir.

Blockchain teknolojisi ayrıca, yurt dışı ödemelerde de son derece düşük oranlar sunacağı için çok iyi bir alternatiftir. Ripple, bankaların bu konudaki mevcut giderlerinin %60 oranına kadar azaltılabileceğini her zaman savunmuştu. Kripto para birimleri ödemelerinin hızlı olması, bu sektör için her zaman olumlu bir durum olmuştur.

Akıllı sözleşmeler

Akıllı sözleşmeler, Blockchain'in sunmuş olduğu bir diğer yol. Akıllı sözleşmeler yatırım bankacılığı için son derece önemli bir özellik olmasına rağmen, çoğu kişi ve kurum tarafından halen yeterli ilgiyi göremedi. Akıllı sözleşmeler zaten kurumların finansman sağlaması için geçmesi gereken süreçleri çoktan değiştirdi.

ICO (Initial Coin Offering/İlk Para Teklifi) ve Token satışları, hali hazırda maddi destekli yatırımcı toplamak için son derece kullanışlı bir araç haline geldi, her ne kadar son dönemde dolandırıcılık amaçlı ICO'lar piyasaya sürülse bile.  1500'den fazla kurum, ICO desteğiyle birlikte büyük yükselişler gösterdi ve bu şirketlerin %80'inden fazlası Ethereum destekli akıllı sözleşmeler kullanıyor. İlerleyen zamanlarda, Blockchain'in pazarda tam olarak yer edinmesiyle birlikte Wall Street'in Blockchain teknolojisini benimsemesi büyük bir oranda gerçekleşebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ