BlockFi, ABD'de yeni müşterileri kabul etmeyi bırakacak ve SEC ile önümüzdeki hafta tamamlanabilecek bir anlaşmada 100 milyon dolar ödeyecek.

 BlockFi, ABD'de yeni müşterileri kabul etmeyi bırakacak ve SEC ile önümüzdeki hafta tamamlanabilecek bir anlaşmada 100 milyon dolar ödeyecek. Şirket, müşteri fonlarının güvende olduğunu ve faiz getiren hesaplarına zaten yatırım yapmış olanların SEC ile herhangi bir sorunu olmayacağını ima ediyor.

Yeni bir rapora göre, en büyük kripto para ödünç verme şirketlerinden biri, ABD menkul kıymetler düzenleyicisi ile 100 milyon dolar anlaşmaya hazırlanıyor. Anlaşmanın bir parçası olarak BlockFi, ABD'li müşterilere yeni faiz getiren hesaplar sunmayı da durduracak.

BlockFi, kripto sahiplerine banka benzeri hizmetler sunmak için harekete geçen birçok şirketten biridir. Belirli bir süre için kripto para yatırma işlemlerini kabul eder ve tıpkı bankaların itibari para yatırma işlemlerinde yaptığı gibi müşterilere faiz öder. Bununla birlikte, bankalar mevduat için yaklaşık yüzde 0.1 öderken, BlockFi, Celsius ve Gemini dahil olmak üzere akranları gibi yüzde 3-18 arasında bir şey ödüyor.

Bu şirketler, kurumsal müşteriler bu kripto para birimlerine erişmek için daha da fazla ödemeye istekli olduklarından, bu kadar yüksek oranları ödeyebileceklerini iddia ediyorlar.

BlockFi'nin günleri, en azından ABD'de sona eriyor gibi görünüyor. Konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara göre şirket, ABD'li müşterilere yasa dışı ürünler sunduğu suçlamaları nedeniyle Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile 100 milyon dolarlık anlaşmaya vardı.

Bloomberg'e konuşan kaynaklar, anlaşmanın önümüzdeki hafta en kısa sürede açıklanabileceğini söyledi.Cezaya ek olarak BlockFi, ABD'deki yeni müşterilere kripto ürünleri sunmayı da durdurmak zorunda kalacak ancak bir sözcüye göre mevcut müşteriler korunabilir.

Madelyn McHugh, Bloomberg'e Şunları Söyledi

Federal ve eyalet düzeyinde düzenleyicilerle üretken ve sürekli bir diyalog içindeyiz. Piyasa söylentileri hakkında yorum yapmıyoruz. Müşterilerin varlıklarının BlockFi platformunda korunduğunu ve BlockFi Faiz Hesabı müşterilerinin her zaman olduğu gibi kripto faizi kazanmaya devam edeceğini onaylayabiliriz.

Haber, SEC'in BlockFi'ye benzer ürünler sunan BlockFi'nin akranları Gemini, Celsius ve Voyager Digital'i araştırdığına dair raporların ortaya çıkmasından sadece haftalar sonra geldi. O sırada kaynaklar, SEC'in tüm alanı araştırdığını, ancak başlangıçta üçüne odaklanacağını iddia etti.

Üç kişiden temsilciler, müvekkillerine başlarının belada olmadığına ve soruşturmanın rutin olduğuna dair güvence verdi.“SEC'in kripto getirisi ürünleriyle ilgili olarak ulaştığı birçok şirketten biriyiz. Gemini'den Carolyn Vadino, sektör genelindeki bu soruşturmada gönüllü olarak işbirliği yapıyoruz" dedi.

Ancak BlockFi'nin birkaç aydır yetkililerle başı dertte. Kentucky, Alabama ve Texas dahil olmak üzere çeşitli eyaletlerdeki düzenleyiciler, şirkete karşı bir durdurma ve vazgeçme emri çıkardılar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ