Rapor ayrıca BlockFi'nin kredi riskini ve likiditeyi nasıl yönettiğini de gösterdi.

BlockFi

Rapor ayrıca BlockFi'nin kredi riskini ve likiditeyi nasıl yönettiğini de gösterdi. Kripto borç veren, temel iş yükümlülüklerini yerine getirmek için yeni likidite yönergeleri oluşturdu.

Zorlu bir kripto kredisi veren BlockFi, Perşembe günü 2. Çeyrek 2022 şeffaflık raporunu yayınladı. Rapor, 600 milyon dolarlık “net risk” ve perakende ve kurumsal yatırımcılardan 1.8 milyar dolarlık ödenmemiş kredi olduğunu gösterdi. Rapor, şirketin likidite ve kredi ile ilgili risklerini içerir. Ayrıca, şirketin yönetim altındaki toplam varlıklarının bir dökümünü de içerir.

Ayrıca bireysel ve kurumsal yatırımcılardan alınan kredi portföyleri hakkında ek ayrıntılar içerir. Rapora göre BlockFi'nin 600 milyon dolarlık teminatlı kredisi var. 1.8 milyar $'lık ödenmemiş kredinin 300 milyon $'ı bireysel borçlulardan geldi. Geri kalanlar kurumsal firmalardandı. Firma, bu varlıkları ve ödenmemiş kredi tutarlarını hesaplarken BTC'nin 19.986 dolarlık fiyatını kullandı.

Yeni Likidite Yönergeleri

Raporda ayrıca, kripto borç verenin artık likiditesini sürdürme konusunda yönergeleri olduğu belirtildi. Böylece, ticari faaliyetlerinin temel yükümlülüklerini karşılayabilir. Bu tür temel yükümlülükler, ticari işlemleri, perakende ve kurumsal borçlanmayı içerir. Yönergeler, BlockFi'nin, müşteriler tarafından envanterin tamamlandığının bildirilmesi üzerine müşterilere atfedilebilecek toplam miktarın yüzde 10'unu elinde tutacağını belirtir.

Ancak, firma gerektiğinde bu tür fonları müşterilere iade etmeye hazır olacaktır. Ayrıca BlockFi, borçlu olunan fonların en az yüzde 50'sini güvenli yerlerde tutacaktır. Ancak, bu tür yerlerden fonların geri alınması ve müşterilere bir haftadan kısa sürede iade edilmesi mümkün olmalıdır.

Ayrıca, ister kredi ister envanter olsun, talep üzerine müşterilere borçlu olunan toplam tutarın en az yüzde 90'ını elinde tutacaktır. Ancak bankanın bu tutarı 12 aydan daha kısa bir sürede geri arayabilmesi gerekir. BlockFi, önde gelen kripto borsası FTX'ten 400 milyon dolarlık bir kredi tesisi aldıktan birkaç hafta sonra yeni likidite yönergeleri oluşturuyor.

Anlaşma şartlarına göre FTX, çeşitli performans göstergelerine bağlı olarak BlockFi'yi maksimum 240 milyon dolara satın alabilir. BlockFi, üç ok sermayeli (3AC) tasfiye edilen kripto hedge fonundan kredi ödemesinde temerrüde düşmesinin ardından FTX'ten bir kredi limiti tesisi istedi.

BlockFi, iki gün önce risk yönetimi yaklaşımını özetleyen ayrıntılı bir blog yazısı yayınladı. Gönderiye göre, kripto borç veren, müşterilerini üç katmana ayırdı ve Katman 1 müşterilerine teminatsız krediler sağlıyor. Bu müşterilerin çok büyük mali tabanları vardır ve güvenilir üçüncü taraflar mali tablolarını denetler.

Ayrıca şeffaf olmalı ve BlockFi ile etkileşime girmeye istekli olmalıdırlar. Kripto borç veren, kurumsal firmaları bu tür Tier 1 müşterilerinin bir örneği olarak görüyor. Buna karşılık BlockFi, diğer iki müşteri katmanına teminatsız krediler sunmayacaktır. Ancak, bu kredi riski yönetimi uygulamasını düzenli olarak gözden geçirecektir. Kripto borç veren, geleneksel finansal risk yönetimi uygulamalarını kripto piyasasına uyarlamada en iyi firma olarak kendini gösteriyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ