Bu yazımız bir devrime işaret edecek.

Bu yazımız bir devrime işaret edecek. Okuyucuların zihninde en azından geçmiş bir canlanacak. Sonuca bakacak  ve belki de nereden nereye diyeceğiz. Alanı araştıran ve okuyan biri olarak öğrendiklerimi sizinle paylaşıyorum. Bitcoin  ve kripto para birimleri beni çok heyecanlandırıyor. Heyecanımı da yazıya döküyorum.

Bitcoin Neden Bir Devrim ?

2008 ve 2009 yıllarına bir gidelim isterseniz.Dünya müthiş bir krizle boğuşuyor.Kriz öylesine bir boyutta ki , bilgi ve gücü tek yerde toplayan merkezi mimari çözümü para basmada buluyor. Adına da niceliksel  genişleme diyor.

 FED para basmaya başlayacak hem de bunu kuralsız ve karşılıksız yaparak gelir dağılımını giderek adaletsizleştiren kurum haline dönüştüğünü cümle aleme acı bir şekilde gösteriyor. Bu nedenle Erkin Şahinöz , 2009 yılının bir yol ayrımı olduğunu söylüyor ;Blokzincir ,Bitcoin ve Kripto Paralar isimli kitabında. 2009 ona göre zengini daha da zengin kılan , yoksulu ise daha fazla yoksullaştıran totaliter finansal sistemin tabuta girdiği yıl. Köşeye sıkışan insanın bu süreçte kendine bir çıkış yolu bulduğunu belirten Şahinöz , bu yolun Blokzincir  ve Bitcoin olduğunu belirtiyor.

Bitcoin Neden Bir Devrim ?

Yukarıda vurguladığımız ve Merkez Bankalarının krize hala çözüm bulmadığı bir aşamada net duruşuyla bir devrim. Hiyerarşik mimariyi yıktığı için bir devrim. Tek elde toplanmış olan gücü ve söz hakkını katılımcılara dağıtan bir mimariye sahip olduğu için bir devrim. Değer transferini manalaştırdığı için bir devrim. Değer transferini hızlandırdığı için bir devrim. Değer transferini aracısızlaştırdığı için bir devrim. İzinsiz inovasyon başlattığı için bir devrim. Bilgi internetinden değer internetine geçildiği için bir devrim finansal hizmetlere erişimin önündeki camdan duvarları yıktığı için bir devrim. Ve son olarak mutlak güveni getirdiği için bir devrim. Haydi o zaman !Bu devrimin bir parçası olmaya.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ