Bitcoin fiyatı son birkaç gündür 6 bin 500 ve 7 bin dolar aralığında kilitlendi.

Blockstream CSO

Bitcoin fiyatı son birkaç gündür 6 bin 500 ve 7 bin dolar aralığında kilitlendi. Ancak madencilerin ödülünün programlanan indirimi yaklaşırken, Blockstream Chief Strateji Sorumlusu Samson Mow, BTC’nin fiyatı için büyük bir destek olmasını bekliyor.

Mayıs 2020, Bitcoin'in Su Havzası Anı Olacak

Bazı bitcoin yatırımcıları için muhtemelen şimdiye kadar uzak olan üçüncü bitcoin halving etkinliğine kadar yaklaşık 150 gün kaldı. Son yedi gün içinde, bitcoin yüzde 17,5 oranında değer kaybetti. Özellikle yazının yazıldığı sırada koinin fiyatı, günlük yüzde 7’lik düşüşle 6 bin 600 dolar seviyelerine kadar geriledi.

Bitcoin'in yıllık kazanımları hala etkileyici olsa da, bitcoin 10 bin doları kısa bir süre için test ettiğinden son bir aylık dönemde önemli ölçüde olumsuz bir görüntü çiziyor. Bununla birlikte, BTC’nin ultra-düşüş eğilimi gösteren kısa vadeli görünümüne rağmen, Samson Mow, arzdaki çarpıcı düşüşün ardından fiyatı iyileştirme konusunda iyimser.

Dr. Doom lakaplı bitcoin muhalifi Nouriel Roubini Forbes’ta yayınlanan “Bitcoin Çin Nedeniyle Değil, Sizin ihtyiyacınız olmadığı için düşüyor” başlıklı makaleyi tweetledi. Samson Mow, Roubini’nin tweetine cevap verdi ve günlük olarak toplam 1800 BTC üretildiğini ve fiyatı 9 bin dolar seviyelerinde dengelemek için her gün yaklaşık 16,2 milyon dolar gerektiğine işaret ediyor.

Halving Sonrası

Şu anda, madenciler mayınlı her blok için 12.5 BTC ödüllendiriliyor. Ancak gelecek yılın yarısından sonra, bu işlem sadece 6,5 BTC'ye düşecek şekilde ayarlandı. Gelirin yarıya indirilmesiyle madenciler, ekipmanlarını fişten çekecekler veya bitcoin fiyatı kırılma noktasının altına düşmeyen bir fiyat olana kadar BTC depolarını kesecek. Arz ve talep ekonomisi devreye girdikten sonra yeni bir denge fiyatı ortaya çıkacak.

Çoğu kimse Bitcoin'in fiyatının aya çıkması için BTC piyasasının daha fazla spekülatör ve benimsenme gerektiğini ifade ediyor. Bununla birlikte, Mow aynı fikirde değil. Ona göre, bitcoin madenciliği zaten piyasada, çünkü “bir madencinin BTC sahibi olması demek madenci olmadan da BTC sahibi olması" anlamına geliyor.

Genel olarak, bitcoin’in fiyatı şu anda keşfedilmemiş sularda. Sanırım, Satoshi Nakamoto’nun ustaca tasarımı sayesinde gelecek yıl önemli bir boğa koşusu göreceğiz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ