Bitcoin depolama ve altyapı firması Blockstream, bu haftanın başlarındaki resmi bir göreve göre iddialı uydu merkezli Bitcoin node projesine önemli bir yükseltme yaptı.

Blockstream’in Uydusu İnternet Olmadan Bitcoin İndirmeyi Daha Kolay ve 25 Kat Daha Hızlı Hale Getirdi

Bitcoin depolama ve altyapı firması Blockstream, bu haftanın başlarındaki resmi bir göreve göre iddialı uydu merkezli Bitcoin node projesine önemli bir yükseltme yaptı.

Blockstream Satellite 2.0 olarak adlandırılan yükseltme, artık kullanıcıların internet bağlantısı kullanmadan tam bir node’u - Bitcoin'in genesis bloğundan - indirmesine izin veriyor. Diğer özellikler arasında “standartlara dayalı” bir iletim protokolü, artan bant genişliği ve eklenen veri kapsama alanı bulunuyor.

Proje ilk olarak Ağustos 2017'de başlatıldı ve uzaydaki altı yer istasyonundan gelen gerçek zamanlı blok bilgileri yayınlandı. Küresel nüfusun üçte ikisinden fazlası o sırada Bitcoin ağına erişebiliyordu ve en son güncelleme Asya-Pasifik bölgesinde daha fazla kapsama alanı vaat ediyor ve neredeyse tüm gezegeni kapsıyordu.

Blockstream bloguna göre, kullanıcılar kapsama bölgelerinin “kenarlarında” ek güvenilirlik ve hava durumu desenlerinden daha az müdahale bekleyebilirler.

Önceki sürümle karşılaştırıldığında, iki benzersiz “ileri hata düzeltmesi” ve bir Bitcoin “kayıpsız işlem sıkıştırma şeması” eki, iletilen verilerin hacmini yaklaşık yüzde 50 oranında azaltmaya yardımcı oluyor.

Güncelleme, daha hızlı veri aktarımı ve yüksek tanımlı çıktı için dünya çapında yayıncılar ve akış hizmetleri tarafından kullanılan bir DVB-S2 protokolüne geçer. Daha önce, Blockstream’in ürünü özel olarak oluşturulmuş bir protokol üzerinde çalışıyordu ve ilk senkronizasyon için internet bağlantısı gerekiyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ