Kripto para dünyası gün geçtikçe büyümektedir. Bunun başlıca sebepleri arasında inanılmaz artış gösteren altcoinlerinin olması, son zamanlarda hangi noktadan girilirse girilsin bitcoinin bir şekilde kar bırakması, sistemin güvenli oluşu gibi hususlar sayılabilir. Hal böyle olunca farklı projeler, farklı coinler de ortaya çıkmaktadır. Elbette ki bunların bir kısmı gerekli ivmeyi yakalayıp yükselirken geriye kalan çoğunluk ise borsaya dahi giremeden veya da girdikten kısa bir süre sonra silinip gitmektedir. Ben bu yazımda ise 2017 yılında gerekli ivmeyi sağlamış,artış göstermiş, yatırımcısının yüzünü fazlasıyla göstermiş, tatmin edici coinlerden bahsedeceğim. Öncelikle konuya ilişkin görsele hemen gözatmanızı tavsiye ederim;

Verilere baktığımızda birçok altcoinin inanılmaz artış gösterdiğini görüyoruz. Düşünsenize 2017 yılının başında sadece 1000 TL'lik NEO aldığınızı, şu an elinizde 27.000 TL olacaktı veya da Mona için aynısı olduğunu düşünün. Eminim herkesin coinmarketcap'a girip %20-%30'luk artışları gördüğünde iç çektiği dertlendiği coinler olmuştur. Peki durum bu ama yatırım yapılacak coini nasıl seçeceğiz? Bazen bir gecede %80 artış sağlayıp iki gün sonra bütün borsalardan silinen çöp olan coinler oluyor bunlara paramızı nasıl kaptırmayacağız? 

Bütün bu sorulara cevap verebilmek için belli bir takım kriterlerimiz olması gerektiğini düşünüyorum. Öncelikle bir coine yatırım yapmadan önce şuna bakmak gerekiyor;

1 - Bu coinin kurucu ekibi kim?
Eğer coinin kurucu ekibi gizli tutuluyor ise öncelikle bir adım geri çekilin derim çünkü ekibine güvenenler zaten bunu pazarlamaktan mutluluk duyacaktır. Anonim kalmayı tercih edenler genellikle yatırımcısına güven vermez.

2 - Ekip içerisinde tanıdık isimler var mı?
Bu da bir diğer önemli husustur. Piyasayı yakından takip ettikçe kimin daha önce kiminle çalıştığını, ne kadar başarılı veya başarısız olduğunu öğrenecek ve yatırımınızı buna göre şekillendireceksiniz. Mantıklı olmayabilir ama sadece kafanızda canlanması için söylüyorum, yeni bir XCoin çıkıyor ve kurucu ekibinde Elon Musk da var.Böyle bir bilgi teyit edildikten sonra bu coine güven duymaz mısınız? Duyarsınız elbette hatta gerisini sorgulamadan bile alırsınız. Bu mantıkla yaklaşın olaylara.

3-Bu coin beraberinde neyi getiriyor?
Aslında üzerinde en çok durulması gereken konu budur. Çünkü bir coinin kurucu ekibini bilemeyebilirsiniz, isimlerini tanımayabilirsiniz ama elbette bir projesi olacaktır. Örneğin birisi diyecektir ki ben müzik sektöründe şu hizmeti getirip şu yeniliği sunacağım, diğer diyecektir ki benim getirdiğim teknoloji ile transfer ücreti sorunu ortadan kalkacak.. gibi gibi. Kafanızda bu projelerin ne kadar geliştirilebilir olduğunu tartın. Eğer gelecek görüyorsanız ve mantıklı geliyorsa sizin için doğru bir kapı olabilir.

4 - Bu coin borsada işlem görüyor mu veya görecek mi?
Bir altcoin seçip yatırım yapacağınız zaman size köşeyi döndürecek nokta kesinlikle budur. Diyelim ki bir coin seçtiniz ekip çok sağlam, proje efsane her şey iyi güzel. Peki nereden alıp satacağız? Hangi borsada var? Bu sorular çok önemli. Şahsi kanaatim bir altcoin en azından Dünya'da payı olan 3 borsaya girdiğinde diğer 3 kriterimizi de sağlıyorsa yolunu bulur. Çünkü ne kadar çok tedavül yeteneğini olursa değeri de o kadar artar, kıymetlenir.

Son faktör olarak da eklemedim ama elbette şans. Bunlar benim kendime koyduğum dört kriterdir. Bu kriterler sağlanıp üzerine de bir de şans yüzüne gülerse siz de sene sonunda yüzü gülen yatırımcı olabilirsiniz :)

Arkadaşlarınla paylaş