Obelisk firmasından sonra Bitmain firmasıda yarışa ortak olmak için Siacoin madencilik cihazı üretimini tamamladı ve bir süprizle birlikte piyasaya giriş yaptı. Buradaki tek fark ise 10 çalışma günü içerisinde cihazın teslimatının yapılacağı. Çünkü obelisk firması bukadar kısa bir süre içerisinde cihazı teslim edemiyor ve obelisk Batch 1 serisinden pre-order ile cihaz alan yatırımcılar büyük kayıplar yaşayacak gibi görünüyor.

Cihazın özelliklerini Bitmain sitesinden aldım ve biraz düzenlemeye çalıştım. Çeşitli hesaplamalar yaparak cihaz verimliliği hakkında konuşmak yada yorum yapmak istemiyorum çünkü bu durumda yorum yapmak yanıltıcı olabilir hatta olacaktır. Antminer D3 modellerinde gördüğümüz daha piyasaya çıkmadan önce fırsatçı satıcılar tarafından pre-order ile satın alınmış cihazlar daha ellerine gelmeden yaptıkları hesaplarla 6000$ gelir elde edeceklerini yazıyorlardı. Fakat cihazlar 3 parti olarak dağıtıldığında ve 2. parti piyasaya girdiğinde 1. partide bu durumdan etkilendi ve kazım oranları iyice azaldı zaten 3. parti işten zarar ile ayrılan taraf oldu. Demek istediğim 1. parti hiçbir zaman 6000$ falan kazım yapmadı yada öngörülen hesaplardaki aylık 12 DASH gibi bir kazımda yapmadı.

Teknik özelliklerden bahsedersek yani yorumlamak gerekirse, Antminer S9 kadar bir güç tüketimine sahip bu cihazda. Kilo olarak biraz daha hafif olsada ses açısından tam bir canavar. 180 adet ASIC çip bulunuyor üzerinde ve 0.83Th/s gücünde kazım yapıyor yani obelisk firmasının Siacoin miner'ı ile aynı düzeyde bir cihazdan bahsediyoruz.

Peki hangi cihazı tercih etmemiz gerekiyor derseniz. Obelisk'in ileri tarih teslimli sevkiyatını göz önünde bulundurursak bildiğiniz gibi bir işi ilk yapan parayı götürür mantığı ile bakmak gerekiyor işe ve bu bağlamda Antminer A3 almak tabiki daha mantıklı birde Obelisk hangi havuzda kazım yaptıracak belirli değil fakat Bitmain Antpool'a bir Siacoin mining kısmı açacaktır. Marka açısından obelisk piyasada çok yeni iken Bitmain Antminer serisi zaten kendini kanıtlamış bir seri olduğundan tartışmaya açık bir konu bile değil aslında. Fakat şuan bukadar bilgiye sahibiz arkadaşlar daha fazla bilgi edinebilmek için diğer firmalarında miner cihazlarını deneyen insanların paylaşımlarını ve hesaplarını istatistiksel olarak incelememiz gerekiyor.

Konu ile ilgili bir örnek daha vermek gerekirse. Zorluk seviyesi artışından bu cihaz nasıl etkilenecek? Bu önemli bir durum çünkü cihazın fiyatı epey pahalı ve Siacoin çok değerli bir coin olmamakla beraber ben Bitmain tarafından gelen bu hamlenin tamamen Obelisk firmasına karşı tek-el cilik oynama olayı gibi görüyorum. Sık sık Antminer D3 ten bahsetmemin sebebide aslında buydu. Innosilicon firmasıda X11 algoritması çözümleyen Innosilicon A5 Dash Master ürününü 10.000$ gibi bir fiyat ile satıyordu tamam cihaz Antminer D3'ün 2 katı hashrate sahipti fakat Dash Master kendini amorti edecek bir süre bulamadı yani ROI imkansız hale geldi. Aynı durum Antminer A3 te de yaşanabilir mi bilmiyoruz.

1795 gün ROI neredeyse imkansız bir ROI demektir. Cihazları alırken bu gibi durumlara dikkat etmenizi öneririm. Son günlerde satılan (Türkiyede) karaborsa yapılmış olan ve fiyatı 6000$ civarındaki Antminer S9 lardan uzak durmanızı öneririm.

ROI şuan için 483 gün olarak görülmekte.

En son 21.01.2018 21:37:21 tarihinde güncellendi.
Arkadaşlarınla paylaş