Öncelikle herkese merhaba. Bu yazımızda Bitmain'in ürettiği popüler Bitcoin Madenci makinesi Antminer S9 ile BTC madenciliği nasıl yapılır, nelere dikkat edilmeli gibi konulara değineceğiz. Geçen haftalarda S9'a bildiğiniz gibi yüzde yüzden fazla bir zam gelmişti ve 1200 dolar seviyelerinden 2700 dolarlara kadar yükselmişti. Bu tabiki S9'a yatırım yapan çoğu kişi oldukça üzmüştür. Bilhassa S9'un Türkiye'ye getirmesi takriben 17 bin liraları bulacak.

Antminer S9, en çok kullanılan madencilik makinelerinden bir tanesi. 13.5 THs ve 14.0 THs güçleriyle satışı halen devam ediyor. Ancak dediğimiz gibi, son zamanlarda makineye gelen fiyat artışı ROI süresini oldukça uzatıyor. Makineye gelen zam sonrası, Türkiye'de satışını yapan kullanıcılar da fiyatlarını bir anda 20 bin lira seviyelerine çıkardı. Bu fiyat artışlarının da etkisiyle kullanıcılar "Cloud" madenciliğe yönlenir mi, biraz merak konusu.

5 kiloluk bir para basma makinesi

Antminer S9, anladığınız üzere Bitcoin Madenciliği yapmamızı sağlayan, tamamiyle BTC için özel olarak üretilmiş bir makinedir. Üzerinde 189 tane chipset'e ev sahipliği yapan Antminer S9, 1600W güç tüketimi değerlerine sahip. Bu da 7/24 çalışan bir makine için, aylık ortalama 500 TL'ye yakın bir elektrik faturası demek. S9, yüke bindiği zaman çok fazla ses yaptığı için, ev kullanımı için pek müsait değil ne yazık ki. Birçok kişi, buna kendilerince bir önlem almış olsa bile, şehirden uzak ve kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde çalıştırmak daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Antminer S9, 13.5 THs ve 14 THs'lik güçlerle satılıyor. Stoklar hızlı bir şekilde tükendiği için ve geliştiriciler siparişleri yetiştiremediği için çoğu zaman sipariş veremiyorsunuz. Ayrıca Bitmain, siparişleri sadece kendi sitesinden ve online olarak alıyor. Israrlı olununca, elden de teslim yapmalarına tanık olduğumuz Bitmain, aslında internet sitelerindeki mağaza kısmı harici sipariş almıyor.

Neden kendileri basmıyor bu paraları?

Çoğu kişinin aklında bu soruların dolandığını biliyoruz. O kadar fazla makine üretip de, bu Bitcoin'leri neden üretmiyorlar? Bu işlerle ilgilenenler bilir ki, Bitmain zaten kendileri için de Bitcoin üretiyor. Hatta bu makineleri alanlar, Bitmain'in aldığı makinelerden daha üstün makineler kullandığını az çok tahmin ediyordur. Belki de; eskileri bize kakalıyorlar diye de düşünmüş olabilirler. 

Bitmain'in madencilik havuzu olan AntPool, 2.500 PHs'lik gücüyle aylık 100 milyon dolardan fazla Bitcoin üretimi yapılıyor. Bu da günlük olarak 3 buçuk milyon dolardan biraz daha fazla. 

Bu makine nasıl BTC kazanıyor?

Bu soruya herkesin anlayabileceği bir dilde yanıt vermek isteriz. Bitcoin, blok zincirlerinden oluşur ve blok zincirinin bir numarası vardır. Bitcoin ile yapılan bütün transferler bir zincirde toplanır ve içerisinde binlerce transferi barındırabilir. Bitcoin madenciliğinde ise, amacınız sadece yeni bir blok bulmaktan ibaret. Bulduğunuz blokta minimum 12.5 BTC sizi beklediği gibi, işlem sayısı ve transfer ücretlerine göre 20 BTC'ye kadar ödül alabilirsiniz.

Ancak gel gelelim ki, "solo mining" diye tabir ettiğimiz, tek başına madencilik her yılbaşında aldığınız milli piyango biletlerine benziyor. Neden mi? Bitcoin madenciliğinde artan zorluk seviyesi, ağı güçlendiriyor ve daha fazla BTC üretilmesini engelliyor. Sisteme katılan her madenci, aslında sistemi bir adım daha zorluk seviyesine itiyor diyebiliriz. Eğer S9 ile tek başınıza madencilik yaparsanız, sadece 13.5 THs veya 14 THs'lik bir kazım gücüne sahip olacaksınız. Bu da bir blok bulmak için 100 yıldan fazla bir zamana tekabül eder (Yine iyimser davrandık).

Burada ise özel kurulmuş madencilik havuzları devreye giriyor. Sizin aldığınıs S9'tan binlerce kişinin de aldığını ve bütün bu makinelerin güçlerini birleştirdiğinizi düşünün. Yani siz, havuz sistemine katılarak aslında ortak bir ağ kurmuş oluyorsunuz. Bu havuzda bulunan her blok ve ödülleri ise bu kişiler arasında paylaşıldığı için çoğu zaman eliniz boş dönmüyorsunuz.

Son olarak makine nasıl çalışır?

S9'un elinize ulaştığınızda yapmanız gereken sadece birkaç basit adım kalıyor. Bunlardan ilki, iyi bir madencilik havuzu bulmak. Madencilik havuzunu bulur bulmaz, S9 arayüzüne girerek bu bilgileri tanımlamanız gerekir. Kısaca özet geçmek gerekirse, öncelikle S9'u bağlı olduğunuz bir ağa ethernet ile bağlıyoruz. Daha sonra Antminer S9'un IP'sini bulmak için "Advanced IP Scanner" veya benzeri bir program indiriyoruz. IP tarattığımızda bazen "antMiner" ibaresi çıkıyor kaynak kısmında.

Bu IP ile Bitmain Antminer S9'un arayüzüne artık bağlanabilirsiniz. Kullanıcı adı ve parolası varsayılan olarak "root" girmeniz gerekiyor. Daha sonra madencilik ayarlarından havuz ve işçi bilgilerinizi giriyosunuz. Ve artık madenciliğe hazırsınız!

Arkadaşlarınla paylaş