Merhaba değerli takipçiler,

Daha önce Antminer S9 ile madencilik nasıl yapılır hakkında bilgilerde bulunmuştuk. Antminer S9, bildiğiniz üzere Bitmain tarafından üretilen özel bir Bitcoin madenci makinesidir. Tipik olarak bir bilgisayar gibi düşünebiliriz, ancak Bitcoin için özel üretildiği için sadece bu yönlerde kullanılabilir. Mail kutumuza sürekli olarak gelen S9 veya diğerlerinin Türkiye sınırları içerisinde nasıl getireceğimiz konusuydu. Bunu da bu yazımızla açığa kavuşturacağız.

Hangi siteden alınmalı?

Bitmain ve bizler bu makineleri sadece üreticinin web sitesinden almanızı tavsiye ederiz. Diğer bütün siteler (Alibaba, Aliexpress, Amazon vb.) böyle makineler almak için oldukça büyük riskler taşıyor. Bu sebeple sadece bitmain.com üzerinden bir hesap açıp, buradan sipariş oluşturabilir ve alışverişinizi güvenli bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Ayrıca, bitmain.com sitesinin haricinde başka bir siteyi ziyaret ettiğinizde, fiyatların neredeyse 2 katına, bazı durumlarda 3 katına kadar çıktığına şahit olabilirsiniz. Kim daha fazla para vermek ister veya kim güvenilir bir yer dururken başka alternatifler arar ki zaten?

İlk adım: Bitmain'e kayıt olun ve pusuya yatın

Bitmain'de siparişler ne yazık ki aşırı yoğunluktan dolayı sürekli açık değil. Stok durumuna göre siparişler açılıyor ve bir kaç gün içerisinde tekrar kapanıyor. Bu yüzden Bitmain'de bir profil oluşturup, adres bilgilerinizi girmeniz ilk adım olacak. Şu da var ki, Bitmain'de şuan için Türkiye'ye gönderim sağlanmıyor. Ancak, biz size işin biraz çakallık yönlerini anlatacağız. 

Bitmain'de adres tanımlarken, tam adresinizi sokak, mahalle, ilçe, il ve ülke adınızı da dahil ederek muhakkak giriniz. Adresinizi girdikten sonra "ülkeler" kısmında Türkiye'yi bulamayacaksınız. Burada ülke olarak "Türkiye" yerine "Azerbaycan" gibi farklı bir ülke seçmeniz gerekir. Üzülmeyin ve endişelenmeyin, çünkü Bitmain'de geri iade olmadığı için size bu ürünü her şekilde göndermeye çalışacaklar.

Ödeme nasıl yapabilirim? Kredi kartı var mı?

İş ödeme kısmına gelince, karşınızda şuan için tek bir seçenek var. O da "Bitcoin Cash". Yer yer siteye kredi kartı ödemesi, Bitcoin gibi ödemeler de gözüküyor. Ancak şuan için sadece BCH olarak ödeme kabul ediyorlar. Bunun nedenini de sizlere söyleyelim hemen, neden BTC değil de BCH? Bitmain, belirttiğimiz gibi yer yer BTC veya kredi kartı ile ödeme kabul ediyor. Ancak BCH'yi kabul etmeye başladığında fiyatı 200-300 dolar bandındaydı. Makineleri satıp, piyasadan bolca BCH toplandıktan sonra, BCH'nin fiyatı 3 bin dolarlara kadar dayandı. Umarım olayı kavramışızdır. :)

BCH'yi edinmek için ise elinizde bir kaç yol var. İlki, eğer elinizde hiç dijital para yoksa (BTC,ETH vb) nakit karşılığı edinmeniz gerekir. Bunu da Türkiye'de faaliyet gösteren yerel borsalardan yapabilirsiniz. Nakit karşılığı, belirli miktarda BTC aldığınızda, kalan son işiniz bunu BCH'ye çevirmek ve bir cüzdanda tutmak olacak. Yani ödeme işleminiz de hazır!

En fazla ne kadar sipariş vermeliyim? Gümrük işlemleri nasıl olacak?

Bizler, kişisel kullanım için tek seferde 1 adet madenci sipariş etmenizi tavsiye ederiz. Açıkcası, şuanki fiyatını da göz önünde bulundurduğumuzda bir kaç makineye yatırım yapmak için, biraz erken gözüküyor. S9, L3 veya D3 gibi herhangi bir makineyi sipariş ettiğinizde, yanında APW3 özel güç kaynaklarını da almanızı tavsiye ediyoruz. Güç kaynağı problemini Türkiye'de de sıradan bilgisayar güç kaynakları ile çözebilirsiniz, ancak orjinal PSU kullanmak daha iyi bir seçim gibi olacak.

Dikkat! Makineler gümrüğe giriş yaptığı zaman "sunucu", "bilgisayar" olarak tanımlanması gerekmektedir. Eğer yanında orjinal güç kaynağını da almışsanız, muhtemel olarak farklı kargo takip numaralarıyla geldiği için, bu Ordine numaralarını birleştirmeniz ve makineyle güç kaynağının birbiriyle alakalı olduğunu gümrükçünüze anlatmanız gerekmektedir.

Eğer ordine numaralarını birleştirmezseniz, gümrükten sadece makinenizi çekebilir ve güç kaynağını gümrükte bırakma olasılığınız yüksek olur. Çoğu gümrükçü zaten makinenin tam olarak ne işe yaradığını bilmiyor veya bilmezden geliyor. Dilerseniz gelen her iki kargo için de "sunucu" belirtmesi yapabilirsiniz.

Gümrük işlemleri nasıl gerçekleşiyor?

Siparişinizi verdiniz ve bir kargo tipi seçtiniz. Şuan için UPS ve DHL kargoları mevcut. DHL, UPS'ye göre biraz daha pahalı ancak gümrük işlemleri UPS'e göre bir nebze daha hızlı yürütülüyor. Siparişiniz gümrüğe giriş yaptığında, size bir bilgilendirme maili ve istenen belgeler gönderilecek. Bunu size gümrük müşavirliği iletecek. Sizden noter tasdikli bir vekaletname belgesi isteyecekler.Size gelen ürün için vekaletinizi gümrükçeye vermeniz için bu işlemi yapmanız gerekmekte.

Size gelen ürünün tam olarak ne olduğu ve fiyatı sorulacak. Bu durumda fiyat kısmı için, Bitmain'in size göndermiş olduğu ticari faturayı gönderebilirsiniz. Faturanızı ilettikten sonra, size gümrük masrafları ile ilgili bir geri dönüş yapacaklardır. Güncel olarak konuşmak gerekirse; örneğin bir adet S9'un fiyatı 2700 dolar. Buna bir de güç kaynağı ekleyin: 2800 dolar gibi bir rakam ediyor. Bu da toplamda 10 bin liraya kadar bir ürün bedeli oluşturuyor. Büyük olasılıkla 3-4 bin liradan belki biraz daha fazla vergi ödemesi çıkartacaklar. Bu ödemeyi gerçekleştirdikten sonra, gümrükçünüz ürününüzü sipariş aşamasında seçmiş olduğunuz kargo birimine teslim edip, adresinize gönderecektir.

Güç kaynağı almasam, Türkiye'de nereden bulabilirim?

Eğer sipariş esnasında güç kaynağı almazsanız, bunu Türkiye'den güncel olarak minimum 1600W'lık bir güç kaynağı olarak temin etmeniz gerekir. Bu güç kaynakları Bitcoin için özel olarak üretilmedikleri için, tak-çalıştır mantığında değildir. Yani Bitmain'in kendi güç kaynakları harici bir bilgisayara gerek duymadan fişe takıldığında çalıştırılabilir. Sıradan bir PSU olarak aldığınız güç kaynaklarında ise bu durum, bazı küçük hilelerle düzeltilebilir.

Almış olduğunuz güç kaynağındaki ana güç giriş kablosunda yeşil ve hemen solundaki kabloya kısa devre yapılması zorlanılarak güç kaynağının harici bir bilgisayara ihtiyaç duymayan çalıştırılması sağlanabilir. İnternette bununla ilgili bolca video vardır. "Bilgisayar olmadan güç kaynağını çalıştırma" anahtar kelimelerini kullanarak, değindiğimiz konuya ait videolara erişebilirsiniz.

Eğer sorularınızın cevabını bulamadıysanız, yorum kısmından yeni sorularınızı iletebilirsiniz.

Arkadaşlarınla paylaş